Mikrobitoksiinit ja kaliumkanava

homelo

Salkinoja-Salonen ja kumppanit ovat tehneet mielenkiintoista tutkimusta mikrobitoksiineista. Oheisessa Kemia-lehden jutussa sivutaan monta kertaa kaliumkanavan häiriintymistä soluissa:

http://www.kemia-lehti.fi/wp-content/uploads/2013/03/kem608_home.pdf

Tuon mukaan useampikin mikrobitoksiini sotkisi juuri kalium-aineenvaihduntaa ja siten solujen energiatasapainoa.

Omat homeoireet ovat olleet moninaiset, mutta keskeisinä valtava fyysinen uupuneisuus, lihasheikkous, suolatasapainon häiriöt ja verenpaine. Labrat ja oireetkin viittasivat monta kertaa lievään hyperaldosteronismiin eli suolahormonin liikatuotantoon, josta seuraa kaliumin karkaaminen elimistöstä. Kaliumia säästävä diureetti spironolaktoni rauhoitti verenpaineen vanhoihin lukemiin, mutta ei ole poistanut nestettä tipan tippaa, korkeillakaan annoksilla, kuten ei toinenkaan diureetti. Vaikka turvotusta on tasaisesti kaikkialla. Lisämunuaisetkin kuvattiin, eikä sieltäkään mitään aldosteronia tuottavaa kasvainta löytynyt. Epäilyttää, johtuuko tämä suolahäiriö lopulta mikrobitoksiinien vaikutuksesta. En tiedä, mille kaikille homeille olen altistunut, koska muutin pois pian kosteusvaurion toteamisen jälkeen, enkä nähnyt mitä remontissa lopulta paljastui. Vaurio oli kaikesta päätellen syntynyt hitaasti pitkän ajan kuluessa ja muhinut pitkään.

Sekin askarruttaa, palautuvatko tällaiset kaliumkanavan häiriöt edes pitkän ajan kuluessa. Jos mikrobitoksiinit ovat rasvaliukoisia, jäävätkö ne elimistöön suunnilleen loppuelämäksi, kuten pahat ympäristömyrkyt. Olen muutamalta lääkäriltä yrittänyt udella, mutta vastauksia ei ole herunut.

Onko kukaan yhtään viisaampi tässä asiassa? Vastaavia kokemuksia?

2

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elossayhä

      Joo toivottavasti tutkimus hanke etenee,joskus.Lääkärit eivät ota kantaa näihin asioihin.Itse sairastin aikoinaan sarkoidoottisen sydänlihastulehduksen,ja kun olin osastolla,yllätyksekseni keuhkotautien lääkäri tuli kyselemään asunko kosteusvaurioisessa asunnossa,tai olenko asunut.Kohdalleni on sattunut useita sisäilmaongelmallisia asuntoja,sen hetkinen oli sitten se pahin,sekin selvisi vasta sitten aikojen päästä,kun meinasin menehtyä nenäverenvuotoon.Sydänlhakseen jäi arpi,joka aiheuttaa minulle arvaamattomia kammiotakykardioita,niitten varalle on sitten asennettu defiloiva tahdistin,joka onkin pelastanut henkeni useita kertoja.Tällä hetkellä en oireile nykyisessä kodissani,apunani on ilmanpuhdistin.Kiinnostaa kovasti nämä tutkimushankkeet,olen myöskin sairauteni takia tutkimusryhmässä,mutta sydänlääkärit eivät ole tietäkseenkään sisäilmaongelmien yhteydestä sairauteeni,sen kun aiheuttaa tuntematon tekijä!

    • Aspergillus

      Hei, mielenkiintoista luettavaa. Kärsin kosteusvaurioasunnon aiheuttamista ongelmista edelleenkin ja v. 2014 oikeasta poskiontelosta leikattiin Aspergillus-sienirihmasto-kasvusto, joka ei ollut levinnyt kudoksiin eikä luustoon. Krooninen poskiontelotulehdus ja neurologiset vaivat aiheuttavat edelleenkin ajoittain isoja ongelmia. Heikentynyt immuuniteetti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      336
      5351
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2707
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1885
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1581
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1543
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1464
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe