Kuinka paljon Timo Soini käyttää alkoholia?

Onko meidän kansalaisten syytä olla huolissamme ulkoministeri Soinin alkoholinkulutuksesta? Olen kuullut epäiltävän, että ulkoministerin pöhöttynyt ulkomuoto johtuisi runsaasta alkoholinkäytöstä. Voiko tämä pitää paikkansa?
11129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tosi paljon.

Äänestä

Ulkoministeriön perinteet velvoittavat, esikuvana Tankero-Ahti.

Äänestä

Soini todennäköisesti viihtyy oikein hyvin mm. Helsingissä sijaitsevien surrlähetystöjen päivällisillä ja illallisilla. Jos Helsinkiin akkreditoidut suurlähettiläät ovat huomanneet, että isäntämaan ulkoministeri on perso trahteeraukselle. he eivät todellakaan siekaile järjestää tilaisuuksia joissa voivat osoittaa vieraanvaraisuuttaan.

Tuollaisia päivällisiä on varmuudella tarjolla jokaiselle arki-illalle vuodenkierrossa. Jos Soini ei osaa sanoa "EI", vaan menee syömään ja juomaan aina kutsuttaessa, kyllä siinä vuoden aikan aika monta kiloa tulee lisää ja pöhö lisääntyy.

Ulkoministerin homma on nykyään passeli sellaiselle henkilölle, jolla on hyvä kunto ja kova itsekuri. Emme elä enää aikaa, jolloin esim. Ahti Karjalainen saattoi hoitaa ulkoministerin tehtävää veltosta luonteestaan ja alkoholismistaan huolimatta.

Edelliset ulkoministerimme erkki Tuomioja ja Alex Stubb ovat olleet esimerkillisiä. He ovat aktiivisia urheilijoita ja käyttävät hyvin vähän alkoholia. Tuomiojaa jopa syytettiin ulkoministerinä siitä, että hän ei jäänyt istumaan iltaa virkatehtävissään, vaan lähti kotiin lukemaan ja nukkumaan.

Soinia tuskin tarvitsee samoista asioista syyttää.

Äänestä

Missä kopsu - siellä Soini?

Äänestä

Soini arvostaa extra konjakkeja ja kalliimpia viskejä. Hän tosin ei ole nirso. Kaikki käy: kierrekorkki, luonnonkorkki, kruunukorkki ja repäisykorkki. Myös hanajuomat maistuvat.

Äänestä

Mä oon aivan kännissä.

Äänestä

Soini krapula-aamut tunnistaa limaisina taakse kammatuista hiuksista. Vaihtoehtoina ovat joko limarihmaston vetämäinen suoraan taakse tai sitten körttiläistyylinen keskijakaus. Soinin puku on näinä aamuina myös tavallistakin ryppyisempi ja peseytyminen on jäänyt väliin.

Alkoholistin käytös muuttuu koko ajan aggressiivisemmaksi samalla kuin hänen muistinsa käy hatarammaksi. Soinihan tankkasi esimerkiksi tangomarkkinoita avatessaan joka sanan paperista ja häkeltyi täysin puoluejohtajatentissä, kun hänet keskeytettiin kesken ulkoaopetellun puheenvuoronsa. Alkoholismi ja metabolinen oireyhtymä ovat sellainen yhdistelmä, että Soinin edellytykset toimia puheenjohtajana ovat nopeasti mennyttä.

Äänestä

Timo juo Ginnesiä, se pöhöttää, syö makkaraa taksikuskien kanssa snagarilla pikkutunneilla ja lupailee niille ikuista onnea ja mammonaa homma kun vaatii vallan erityistä ammattitaitoa, piereskelee Tynkkysen kanssa ja uskoo että 2-3 prosentin kannatuksella persut päättää Suomen EU:ssa olosta, eli yksinkertaisesti olento on mielisairas

Äänestä

Tuskin suorokaan enää toimii?

Äänestä
  • Lihavat ovat kuulemma kestäviä siinä touhussa. Moni nainen ottaa mieluummin vartin nakin kuin varttiminuutin makkaran.

    Äänestä

Eli satasen akka joutuu sanomaan: Kätevää oli, ei tullut hikikään?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alkkolipolitiikan.tutkia kirjoitti:

Onko meidän kansalaisten syytä olla huolissamme ulkoministeri Soinin alkoholinkulutuksesta? Olen kuullut epäiltävän, että ulkoministerin pöhöttynyt ulkomuoto johtuisi runsaasta alkoholinkäytöstä. Voiko tämä pitää paikkansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu