Miten paljon teitä häiritsee, jos ohitat koiraa,

Jääskis

joka istuu? Meillä ollut vaikeuksia ohituksessa. Istumaan käskeminen on auttanut: eivät enää hyökkäile haistelemaan vastaantulijaa ilman lupaa. Mutta oon alkanut miettiä, että teen toisen koiranomistajan elämän hankalaksi, kun hän joutuu sitten ohittamaan meidät.

10

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etälamautin

      No itseä hieman närkästyttää koska koko tilanne muuttuu suht uhkaavan tuntuiseksi kun koira ja omistaja paikoillaan tuijottavat meitä tien reunasta ikään kuin vaanien. Ymmärrän kyllä että toki sulla on oikeus mennä vaikka keskelle tietä istumaan mutta meillä tälläiset ohitukset menee yleensä hankalaks kun pojat luulee että joku haaste meneillään. Pahimpia on nämä jotka oikein kireänä odottavat meitä ja juuri kun ollaan kohdalla niin heidän koira tekee yllätyshyökkäyksen meitä päin.

    • 5017

      Ei haittaa eikä pätkääkään kiinnosta mitä muut tekee. Toisaalta, kuten edellä kommentoitiin, vaaniminen on kaiken järjen vastaista.

    • rohkeastireippastikulje

      Istumalla saat ehkä koirasi paremmin hallintaasi,mutta ei se ongelmaa poista,päinvastoin.
      Paras tapa on opettaa se oma koira OHITTAMAAN,eli olemaan ihan liikkeessä ohituksessa.Silloin se ei häiritse muita,eikä myöskään vaani,tai luule että omistaja on niin nössö pelkuri,ettei uskalla edes kävellä kun vieras koirakko tulee vastaan.

      Jos omistaja kävelee reippaasti koiran kanssa muista koirista ohi,koira tajuaa, ettei omistaja pelkää,ja silloin ei pelkää koirakaan ohitusta.
      Jos omistaja muuttaa suuntaa,väistää,kääntyy pois,pysähtyy,epäröi,nykii hihnaa,luulee koira että omistaja pelkää ohitettavaa.Ja silloin koira alkaa haukkua,riekkua,jotta pystyisi puolustamaan sitä heikkoa omistajaansa vastaantulevalta jota omistaja vaikuttaa pekäävän .
      Koira ottaa johtajuuden heikolta omistajalta.Heikko omistaja on pahin mahdollinen pelko koiralle,silloin sen on itse asetuttava johtajaksi,ja usein äänekkääksi sellaiseksi.
      Luotettava ja hyvä johtaja kuljettaa koiraansa määrätietoisesti sinne mihin on jo etukäteen päättänyt, eikä väistele muita,eikä muuta reittiään muiden tai koiransa vuoksi.

      • Kivennavanyrjänä

        Noin se menee. Ja kannattaa myös tervehtiä vastaantulijaa ja sen koiraa. Pelkkä moi/huomenta riittää. Näin oma koirasi saa mielikuvan että tunnet kaikki maailman koirat ja niiden omistajat.
        Kannattaa myös puhua omalle koiralle. Kertoa kuka on tulossa. Keksiä nimi ellei tiedä.

        Kun koira luottaa siihen että tiedät mitä teet, se seuraa sinua vaikka kivennavalle.


    • Jääskis

      OK,kerron ongelmasta vähän laajemmin. Meillä on siis kaksi koiraa. Ennen toisen tuloa ensimmäinen koira tottui, että saa käydä haistelemassa toisia koiria, mikäli siihen on lupa. Toinen koira tuli meille aikuisena ja sillä oli pelko tietynlaisia, usein mustia koiria kohtaan (eikä luottanut minuun tietenkään, ymmärrän kyllä sen ja häpeän itseäni, kun olen niin heikko). Ohitustilanteissa koira 1 lähti typerästi riuhtomaan, koska halusi haistelemaan. Koira 2 tulkitsi tämän hyökkäyskehotukseksi (tai sitten olin taas vain niin huono johtaja) ja alkoi räyhätä. Olemme työstäneet ongelmaa esim. niin, että olen sihahtanut koirille, kun joku tulee vastaan. Silloin ovat totelleet hyvin, mutta toisaalta: tämänhän ne juuri tulkitsevat varoitukseksi, että minä pelkään ja heidän täytyy puolustaa? Siksi olemme istuneet paikallamme. Samoin, jos ohitamme pihalla räyhääviä koiria, istuminen rauhoittaa. Ongelmaa pahentaa ehkä myös se, että ne tottelevat minua paremmin kuin miestäni, ja mikäli miehen kanssa on ohitus mennyt huonosti, minulla menee monta päivää saada taas asiat kuntoon. En ole koskaan kääntynyt toisen koirakon tullessa vastaan.

      • Kivennavanyrjänä

        Luulisin että paras tapa toimia tossa on että otat ohituksen lähestyessä molemmat koirat hyvissä ajoin lyhyelle hihnalle ja kävelette ohi mahdollisesti tulevasta rähinästä huolimatta ja siitä välittämättä. Puhu hyvissä ajoin omille ja tervehdi kohdatessa, jos kahta riuhtovaa koiraa pidellessä pystyt, vastaantulijaa ja sen koiraa. Kyllä ne sen nopeasti oppii.

        Voit olla toki myös vaiti ja ohittaa puhumatta jos ohitus jännittää. Äänesi paljastaa koirille hermostuneisuutesi nanosekunnissa. Koiralle ei voi valehdella ellei itse usko omiin valheisiinsa. ;)

        Käyttehän myös rekkujen kanssa erikseen ulkoilemassa? Siitäkin voisi olla apua hyvien tapojen opettamisessa.


      • fgtyhujikoiu

        Vie niitä yksitellen lenkille,ja opeta tavoille ,sitten vasta kahdestaan.Yhdelle on helpompaa opettaa.


    • Kakskoiranen

      Kaksi koiraa on ihan eri kuvio ulkoillessa. Ne rupeavat toimimaan laumana ja katsovat mallin toisiltaan eivätkä niin paljon kuuntele ihmistään. Itse toimin niin että koirat lyhyeen hihnaan ja ohi, komentaa täytyy sitä joka yrittää tuijotella. Ohitukset ovat hankalia, jos vastaantulija pysähtyy ja/tai jää istumaan niin että joutuu ohittamaan tosi läheltä. Yleensä myös istuja tekee yllätyshyökkäyksen juuri kun ollaan kohdalla. Mielestäni parhaiten toimii ohitus, jossa molemmat liikkuvat pysähtelemättä rauhallisesti suuntiinsa, yrittäen jättää mahdollisimman paljon tilaa väliin, pienellä kiertoliikkeellä.

    • Jääskis

      Otin tänään ohjeistanne vaarin ja tervehdin jo hyvissä ajoin ohitettavien koirien ihmisiä. Meni tosi hyvin, vaikka vieraat koirat olivat itse pysähtyneet, kun isännät juttelivat keskenään. Menimme koko ajan eteenpäin, tosin hitaasti, koska juttelin omistajien kanssa. Koira 1 ei riuhtonut nuuskimaan eikä koira 2 alkanut räyhätä. remmit olivat tiukilla. Tästä on hyvä jatkaa, kiitos neuvoista! (Vielä kun saisin mieheni sisäistämään ohjeet)

    • omanieitykkää

      Kyllä teet meidän muiden ohitukset hankalaksi, koirani ainakin reagoi näihin tapauksiin eli se reagoi heti, että miksi näin on. Muuten ei toisista piittaa isommin jos vain ohi menevät, mutta kun "numero" tehdään ohituksesta se pistää koiran miettimään että mikä on vikana, eli epäilee sitä istutettavaa sekä omistajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      309
      3055
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1270
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1243
    Aihe