Asunto-ongelmat ratkaistu Venäjällä

Vaikka sotahullu Staputler käyttääkin suunnattomasti rahaa sotavarusteluun, niin siitäkin huolimatta asunto-ongelmat on pystytty ratkaisemaan Venäjällä. Karjala voidaan siis saada tyhjänä takaisin, koska Venäjä pystyy helposti asuttamaan Karjalassa nyt majailevan väestön.

http://www.iltalehti.fi/viihde/2016071721907379_vi.shtml

3

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SeAvarakatseinen

      No jopas !

      Tuotahan voisi oikin hyvin verrata suomalaiseen dokumenttiin "SATUHÄÄT", missä morsiamet revittelevät ja kylvävät rahaa Ameriikan malliin.

      Ei R Y S S Ä N -maalla pystytä edes siihen Stalin asunto-malliin, missä Perhe joutui jakamaan huonoiston 3 muun perheen kanssa. (yhteinen keittiö ja vessa)
      Joskus tapahtui niin, että olikin viisi perhettä, ja lapsi parka joutui koulussa vaikeuksiin:
      Opettaja: " Miksi Ivanin perheen kotona ei ole Leninin kuvaa seinällä?"
      Pikku Ivan itkien: "Meillä kun ei ole omaa seinä, kun ME asutaan keskellä huonetta."

      No olihan jokaisella muulla se oma lakimääräinen "Puna-Nurkka"! ???

      Asiaa tuntevat kertokoon lisää venäläisistä asumisolosuhteista . ... viemäreissä.

      • Lakko Pietarin trollitehtaalla?

        Mahtaakohan Pietarin trollitehtaalla olla lakko, koska yksikään trollitehtaan ammattikirjoittaja ei ole vielä kommentoinut tätä Venäjän "asuntomessu-uutista". Ei taida asuntoasiat paljoa trollikirjoittajia kiinnostaa.


    • sukuakarjalasta

      En tiedä onko tässä Karjala-takaisin keskustelussa oikein itua nykypäivänä, se olisi pitänyt silloin Neuvostoliiton hajoamisen aikaan kysyä takaisin taikka aikaisemminkin jos olisi saanut. Monet ihmiset sieltä pois joutuivat lähtemään, jäi kodit ja konnut niille sijoilleen, joskin niitä koteja ei tietysti suurelta osin enää ole, konnut on raiskattu, kurjan näköistä on Viipurissakin nykyään.
      Ja pikkuhiljaa alkaa ne suomalaiset jotka Karjalassa ovat asuneet ja siitä muistavat jos ei niin pieniä olleet, aika vähissä. Koti on tietysti aina koti ja korvaamaton, se paikka jo on korvaamaton vaikka ei kotitaloa olisi enää. Väkisin ja vääryydellä se karjala meiltä vietiin.
      Mutta mikä työ nykyajan taloustilanteessa olisi jo Karjalan siivoamisessa ja uudestaan rakentamisessa että siitä jälleen Suomen osa tulisi. Lisäksi Venäjä ei mitään varmasti anna kun niille nurkille aika lähellä vanhaa rajaa sijaitsee Pietari ja Moskovan kaupunki.
      Asuuhan Karjalan mailla nykyäänkin vielä suuri yhteisö karjalaisia venäläisten ohessa, mikähän heillä on kantaa mihin valtioon haluavat kuulua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      153
      4707
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      208
      4022
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      35
      2730
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2517
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2248
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      15
      1831
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1707
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1494
    9. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      34
      1436
    10. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      37
      1432
    Aihe