Asumisen tuet?

Köyhämuttaonnellinen

Olen muuttamassa ensi vuoden syksyllä omaan asuntoon (vuokralle) jolloin olen 18-vuotias ja opiskelut ovat ohi.

Millaisia tukia voin hakea jotta voisin näin (mahd. Silloin työttömänä) nuorena pärjätä, maksaa vuokran jne? Työttömyystilanne on todella huono, joten olen varautunut siihen etten saa aivan heti töitä. Tulen asumaan silloin yksin.

Mitkä asiat vaikuttavat tukien hakemiseen?

Asiallisia vastauksia kiitos! Ja selkokielellä kun ei tuolta Kelan sivuilta oikeen napannu kunnolla nää jutut :D

7

241

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TässäpäTämä

      Voit saada asuntoosi Kelasta yleistä asumistukea jonka summa riippuu paikkakunnasta, vuokrasta ja tuloistasi. Asumistuki on kaikkein helpoin tuki hakea ja sen saa moni hyvin pienellä vaivalla.

      Jos olet valmistunut ammattiin ja olet työtön voit saada Kelasta työmarkkinakea 522.88€/20 arkipäivän välein. Ylioppilaana ilman riittävää työhostoriaa et voi saada työttömyysetuisuutta ennen kuin olet 25v tai työkkärin kurssilla. 18-vuotiaana lukiolaisena sinun tulee hakea joka kevät riittävän moneen opiskelupaikkaan.

      Jos sinulla ei ole säästöjä, varallisuutta etkä saa riittävästi tuloja vanhemmilta tai palkkaa työstä niin voit saada kuntasi sosiaalitoimistosta myös toimeentulotukea. Toimeentulotuki takaa sen että vuokran, sähkön, kotivakuutuksen, lääkkeiden ja sairaalalaskujen maksamisen jälkeen sinulle jää joka kuu tilille kaikista tuloistasi yhteensä 485,50€. Toimeentulotuki on suomalaisen yhteiskunnan viimesijainen tukimuoto, joten sen hakemiseen ensimmäisellä kerralla voit joutua montakin paperia toimittamaan ja täyttelemään.

    • Haasteellista

      "opiskelut ovat ohi."

      Oletko valmistunut ammattiin ammattikoulusta tai vastaavasta?
      Jos et, niin et saa työttömyyskorvausta. Sinulla on velvollisuus hakea vähintään kolmea opiskelupaikkaa yhteishaussa, ja paikka on otettava vastaan, jos pääset johonkin.
      Ja jos et pääse, niin työkkäri osoittaa sinulle 100-varmasti jonkin aktivoinnin/kurssin.

      Ja en aioi pelotella, mutta työttömänä nuorena on enemmän kuin haasteellista edes saada mistään vuokra-asuntoa.

      Edellinen jo vastasikin tuista. Niillä ei kyllä pitkälle pötkitä.

    • Hopi.hopi

      9e päiväpalkka työhön siellä efram ja jussuf oli saanu paskaa puuroo kun kantikset loisii.

    • Kjggfffdd

      Maksetaanko Eläkkeensaajan Asunistuki Vasta 4.8.2016

    • 23v

      työkyvyttömyyseläke tulee perjantaina tilille :D jes laivalle lauantaina

    • realismiakehiin

      Vuodessa voi muuttua moni asia kohdallasi. Kuitenkin jäin ihmettelemään, kuka kumma solmisi vuokrasopimuksen 18-vuotiaan työttömän ja tulottoman kanssa.

    • fdbfdb

      Asunto kuuluu ihmisen perusturvaan. Pitää vain etsiä oikeista paikoista. Kalliimpia vuokria ei tartte edes kuvitella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 126
      1484
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      107
      1414
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1355
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1228
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1096
    6. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      19
      1076
    7. 73
      1065
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      84
      931
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      43
      776
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      744
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      676
    12. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      49
      669
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      102
      642
    14. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      36
      615
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      608
    17. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      100
      570
    18. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      569
    19. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      569
    20. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      568
    Aihe