Millainen on oikeusoppineiden mielipide.

Tämäkin kirjoitus viittaa siihen tapaukseen jossa leski halunnut tappoa arvioitavan murhaksi. Viive kirjoitteluissa ei useinkaan haittaa kunhan kirjoittelunaihe saavutetaan. Murhanhan voi tuomita silloin jos tapauksessa on havaittu olevan suunntelmallisuutta ja siinähän olivat rajariitaa käyneet jo pidemmänkin aikaa eli on siinä jossainvaiheessa aiankin jonkinlaista suunntelmallisuuttakin täytynyt olla vai eikö ollenkaan ?.
35432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Minä olen laittanut korallikannukasaitani niinkuin kunta on sen määrännyt eli 0,40cm rajasta itseen päin. Korallikannukasaidan laitoin saadakseni näkösuojan naapurin liiteintaakse jossa oli 10 vuotta kunnan vaatimuksesta huolimatta kaikkea rojua ja roinaa ja se näkyi suoraan meidän puolelle! Istutin karallikannukaani vuoden 2002 aikoihin. Kymmenen vuotta myöhemmin vakinaapuri oli laittanut kanaverkosta ja laudanpätkistä kyhäämänsä aidan rajalle. Hän perusteli oikeudessa aidan laittamistaan puhtaanpidollisista syistä! Itse hän kuitenkin toi ihmi spaskaa rajalle pajunjuurakon ja heinäseipäistä kyhäämänsä rykelmän päälle. Soitin silloin kesällä tästä Juha Makkselle ja pyysin häntä paikalle. Olin laittanut viisi pesuvadillista rantahiekkaa pa skakasan päälle koska haju oli niin paha. Makkkonen sanoi minulle puhelimessa, että voi voi rouva oletteko mennet tuhoamaan todistusmateriaalia, niin ei saa koskaan tehdä! Sanoin, ettei täällä puutarhassa voi oleskella ja kesäloma päivä mene pilalle. Hän ei tullut paikalle ja kunnaan virkamiehet olivat tietenkin lomalla!

Heidän omalla puolellaan aita on erilainen ja fiksu. Sittemmin jo murhaaja väitti oikeudessa, että aita oli myöskin meidän puolellamme paremman laatuinen. Valitin aidan sijainnista koska se oli rajalla. Kunta väitti, että minua on kuultu. Minulle aidan sijainti tuli täytenä yllätyksenä ja siksi valitin se sijainnista suhteessa minun istuttamani korallikannukasaidan sijaintiin. Vuonna 2014 pyysin rajankäyntiä, koska yksi rajapyykki oli kadonnut (ilmeisesti meidän vesiputken vetämisen yhtydessä). Maanmittari määritteli raajan sijaitsevan - 0,20 cen suuntaan jos toiseen. Vuonna 2013 vakinaapurini syytti minua kivienpyörittelystä hänen kanaverkkoaitansa rikkoen. Minä en ole mitään kivi pyöritellyt, siellä ovat olleet ne samat kivet siitä ast,i kun korallikannukasaitani istutin. Murhattuaan mieheni ja yritettyään minutkin murhata hän nopeasti sepitti tarinan kivienpyörittelystä ja aidan rikkomiseta, jonka hän todisti itse ottamillaan valokuvilla. Tämä tuotiin käräjäoikeuteen pikavaudilla. Minulle soitti Timo Halonen myöhään mieheni murhaikudenkäyntiä edeltävänä iltapäivänäja ja suostutteli minua hyväksymään haasteen vastaanottaminen näin puhelimitsen, vaikkei se olekkaan ihan hyväksyttävä tapa toimia, mutta kun heillä ei ole ollut aikaa lähettä sitä aikaisemmin.
Kun emmin, enkä tiennyt mitä tehdä ja mitä on kysymys, sanoi poliisivatimesariksi itseään tituleeraava Timo Halonen, että se on minulle edullista!
Ensin sen aidan rikkoi heinäkasa, joka oli hetkeksi laitettu kanaverkkoaidan viereen josta siirsin sen tarvitsemiini kohtiin ja kuoppiin puutarhaa laittaessani. Kun heinäkasa olikin sisareni siihen hetkeksi laittama ja vakinaapuri väittikin aidan rikkoutuneen minun pyörittelemistäni kivistä hänen kanaverkkoaitaansa vasten. Seuraavaksi hän päätti syyttä miestäni salakatselusta. Mieheni laittoi riistakamerat kuvaamaan meille tulevaa tienpätkää, koska siitä vuodesta toiseen katkottiin istutamani puut (koivut ja pihlajat). Istutin ja istutin kaikkea puuta ja pensasta näköesteeksi molempiin suuntiin. Jänis ei syö puita aina samasta kohdasta ja samalla revittiin korallikannukasaidastani noin 1,5-,2 metrin matkalta. Löysin ne myöhemmin saunani takana levasta metsästä. Käräjäoikeudessa katsottiin, ettei ollut näyttöä, että minä (leski) olisin tietoinen kameroiden sijainnista. Olinhan minä niistä tietoinen, että ne siellä puissa olivat, koska käskin miestäni ottamaan kuvan siitä rusakosta joka jatkuvasti syö 2,0 koivuni samasta kohtaa. Mieheni sanoi, että kamerat pitää laittaa niin, etteivät ne kuvaa naapurin tonttia. Hän tiesi miten ne tuli asettaa suhteessa naapuriin, minä en niitä asentanut puihin.
Ja niin hän ne asensikin, pari kameraa tiensuunaisesti. Myöhemmin syytäjä veti asian hoviin, jossa minut tuomittiin mieheni asentamista kameroista väitteellä, että minun olis pitänyt tietää missä kamerat sijaitsevat. Olen nyt tilannut hovista ne "salakatselukuvat"ja ne eivät ole samoja joita hovioikeudessa on esitelty Miten tämä on mahdollista? Miksi syyttäjä huomatessaan, että eräät kuvat eivät ollet minun ottamiani vaikka murhaaja väitti niitä oikeudessa minun ottamikseni ei keskeyttänyt istuntoa väärien todisteiden takia?
Vertaan tätä tapausta nyt siihen, että murhaajan vaimo oli murhan aikaan paikalla ja MINÄ KUULIN hänen sanovan:"Mitäs se He..ki-poika täällä touhuilee?" Tämän hän sanoi kuulutuaan kolmannen laukauksen ja luuli ilmeiseti minukin jo kuolleen. Mieheni oli murhattu ampumalla häneen ensi yksi laukaus suoraan sydämeen ja kun hän otti askeleen tullakseen verandalta sisätiloihin murhaaja ampui hänen kylkeensä toisen laukauksen....tämä on murha ja murhanyritys. Murhaaja tuli juosten huvilan kautta ulos toisesta ovaesta ampui minua 7.5 m etäisyydeltä ja sitten omien sanojensa mukaan juoksi perässäni 30 metriä muutei saanut kiinni.Tämäkö on taponyritys?!

Äänestä
  • Selvä käräjäoikeuden, hovioikeuden, syyttäjän ja poliisin salaliitto!

    Äänestä

  • Selvännäkijäkö kirjoitti:

    Selvä käräjäoikeuden, hovioikeuden, syyttäjän ja poliisin salaliitto!

    Kunhan naureskelet, mutta oikutta en saanut ja murhamiestä uskottiin! JOs olisin saanut keskustella pariskunnan kanssa ½-tunia olisiva menneet varmasti sekaisin valehteluineen, mutta se estettiin tehokkaasti!Mies on tehnyt tekonsa täysin harkiten sitä ja pitkään järjesteli prvokaatioita ja halusi riitaa! Murhapäivänäkin menme mois ttnilta useaksi tunniksi, kun mies toraili ja paukutteli roskiksemem kantta ja katkoi puiden oksia! Ja hän ilmoitta että me riitelimme! Edelleenkään en tedä miksi mieheni murhattiin...sen tietää tu vakipariskunta, mutta ei vastaa kun kysytään!

    Äänestä

  • maanmittaus insinööri on varmaan tarkottanut rajapyykin sijaintitarkkuuden joka on määritetty 20centti puoleen tai toiseen.......riippuen mittalaitteiden tarkkuudesta. Rajalinjahan oa tarkalleen rajapyykkien välinen linja jne.....

    Äänestä

  • Se on varmaan maanmittausinsenjöörikin mukana salaliitossa!

    Äänestä

  • iukhjj kirjoitti:

    maanmittaus insinööri on varmaan tarkottanut rajapyykin sijaintitarkkuuden joka on määritetty 20centti puoleen tai toiseen.......riippuen mittalaitteiden tarkkuudesta. Rajalinjahan oa tarkalleen rajapyykkien välinen linja jne.....

    Kun me laitoimme vesiputkea tontillemme eräs rajapyykki (viisikivinen) katosi kun traktorimiesn möyri maata auki. Hän mainitsikin, että nyt taisi mennä rajapyykki! Minä pyysin rajankäyntiä v. 2014, että saisimme rajapyykit paikoilleen ja samalla halusin tietää missä sijaitsee maantiehiekan alle jätetty rajapyykki. Maanmittari laittoi kadonneen viisikivisen rajapyykin kohdalle ainostaa yhdenkiven, mutta myöhemmin sain virallisen vahvistuksen rajankäynnistä ja siinä lukeekin, että sinne olisi laitettu viisikivine rajapyykki! Miksi pitää valehdella eikö kaikki olekkaan kunnssa?Onko tuo yksi kivinenrajapyykki edes asetettu ikeaan paikkaan?Valitin asiata (myöhässä kylläkin) oikeuskanslerin viraston. Maanmittari oli selittänyt, että vanhat kivet olivat painautuneena maahan ja keskimmäinen kivi nostettiin vain pystyyn! Näin ei tapahtunut vaan maanmittari otti yhden kiven vakinaapurin vaimon näyttämästä paikasta meentien toiseltapulelta ja hänkin sanoi, että se oli mahdollisesti joutunut sinne kun vesiputkea laitettiin maahan´. Lisäksi maantiehiekan alle jäänyt rajapyykki on uudellen piilotettu.
    Etelä-Suomen maanmitatusinsinööri sanoi, että noinkin lyhyt matka kuin 100 m on pystyttävä mittaamaan tarkasti, mutta jos olisi kysymys isommasta matkasta 20 cm heitto suuntaan tai toiseen on ymmärrettävää. Niin minustakin. Varsinkin kun vakinaapuri on syyttänyt minua kivienpyörittelystä hänen kanaverkkoaitaansa vasten ja että minä olen tehnyt hallinnanloukauksen kun kivet ovat pyöritelyt 10 cm hänen maalleen. Tämän hän todisti itse ottamillaan valokuvilla, ja siinä se oli, minua sakotettiin ja uskottiin aukotta murhaajaa jolla oli suuri intressi saada minut näyttämään rikolliselta. Minä en ole mitään kiviä pyöritellyt enkä kenenkään aitaa rikkonut!Minun mielestä itse tetuilla valokuvilla ei ole mitään todistusarvoa.
    Pallo on ny kunnanvirkamiehillä... tarkistakaa raajapyykit sellaisiksi kuin ne ovat saamassani maanmittausilmoituksessa!

    Äänestä

  • Näinhänseon kirjoitti:

    Se on varmaan maanmittausinsenjöörikin mukana salaliitossa!

    Voisitko nyt yhtä innostuneeati kommentoida maanmittausinsiörin toimia kun tiedät asiasta enemmän kun lukaiset SiskoTerttuHelenan vastauksen kyhäelämääsi? Yksi kivi onkin viisi kiveä ja 20 cm sinne sun tänne ja varsinkin paikkapaikoin se on ihan tavallista näissä afääreissä! Miksei niitä pyykkejä ei voida laittaa tarkasti kohdalleen koska heillä on niin tarkat mittausmenetelmät? Kun jouduin vuonna 1995-96 lunastamaan vesitättömaat naapurini, serkkuni ja nykyisen murhaajan toimesta oli tämän maanmitatusinsinööri oli erittäin tarkka ja oli VIHAINEN siitä,,että joku oli siirtänyt vedessä olevaa oranssinpunaista rajapyykkiä!
    Jos rajapyykki olisi jäiden takai irronutkin paikiltaan, en usko, että se olisi itsestään iskeytynyt uuteen paikkaan, eli joku oli touhunnut tämänkin rajapyykin kimpussa omine pyrkimyksineen! En uskalla edes ajatellakaan mitä olisikaan tapahtunut, jos hän olisi lunastanut edesäni olevan vesijättömaan?
    Kaikkihan alkoi siitä, että he eivät olisi antaneet minun rakentaa ukkini antamalle tontille, kun itse olivat rakentaneet 15 vuotta aikaisemmin. Isovanhempieni kommentti lahjakirjassa kuuluu, että he toivovat että lahja otetaan kiitollisuudella vastaan eikä mitään erimielisyyksiä syntyisi! Kuka oli se joka riiteli heti alkuunsa?

    Äänestä

  • iukhjj kirjoitti:

    maanmittaus insinööri on varmaan tarkottanut rajapyykin sijaintitarkkuuden joka on määritetty 20centti puoleen tai toiseen.......riippuen mittalaitteiden tarkkuudesta. Rajalinjahan oa tarkalleen rajapyykkien välinen linja jne.....

    Jos rajapyykkin on -0,20 cm vinossa silloin on rajalinjakin saman verran vinossa oikelta paikaltaan...jääkö enää epäilykselle sijaa, että rajalinja on tietenkin vakinaapurin nykyisen murhaajan eduksi? Miksi sitä rajalinjaa ja rajapyykkejä ei saada millään kuntoon? Edellenkin se tienpinnassa oleva tajapyykki on peitetty...miksi? Aikoinaan se näkyi maassa tienvieressä oranssinpunaisena lätkänä! Misä sen sijainti nyt on?
    Murhaajahan hankki minulle tuomion kivienpyörittelystä ja hänen maansa hallinoimisesta! Sivumennen sanoen omia ottamiaan kuvia todistusaineistona käyttäen ja sanoen lesken olevan niin vahva, että on jaksanut noita isoja kiviä siirrellä ja kun siellä ei muita ollut!
    Olivathan siellä hekin murhaaja vaimoineen, miksi heitä ei epäilty itse ottamiensa kuvien peruteella, koska he keksivät koko "hallinoimisen" saadakseen minut (lesken) nimen huonoon valoon ja itselleen peitetarinan murhattuaan mieheni! Minulle on yks ja sama joku -0,20 cm mutta, jos asiaa käytetään oikeudessa minua vastaan, tilanne muuttuu vakavaksi!........Miksi Lapinlahdella viisikivinen pyykki onkin vain yksi kivi? Laitoimme tänä kesänä päivämäärän 22.7.2013 siihen yhteen kiveen jonka maanmittari väitti nostetun pystyyn paikalleen ja muiden kivien muka löytyneen maahan painuneina! Täyttä velehtelua Matti Martikainen!!... traktorimes heitti viiskikivisen pyykin pois paikoiltaan, silloin kun me laitoimme vesijohtoa mökille. Näin totesi itse traktorinkuljetta silloin...samoin sanoi murhaajan vaimo näyttäessään maanmittarille, että se kivi on täällä, pusikossa joka on tien toisella puolella eli vakinaapurin puolella....ja sinne ne muutkin neljä kiveä heitettiin silloin, kun vesijohtoa vedettiin! Murhaaja käyttää kaikkea tällaista epätarkuutta hyväkseen saavuttaakseen oman päämääränsä minun mustamaalaamiseen, joten nyt olisi kunnan virkmiesten aika ryhdistäytyä ja tulla ulos poteroistaan ja myöntää, että uusi rajankäynti tarvitaan ja sitten katsotaan kuka on hallinnoinut ja missä! Tiedän, että ette halua sitä tehdä koska tuomiot on annettu teidän mittaustulostenne perusteella! Toisaalta olisipa se raja ollut missä kohtaa tahansa ainahan "kuvia saa" , kuten sanoi se erä fiksu nainen hovioikeudessa, ja niin olisi kuvia saatu vaikka aita olisi sille kuuluvassa paikassakin!
    Miksi rakennustarkastaja Haverinen sanoi heti tulessaan aidanpaikka tarkistamaan, kulkiessamme aidan viertä pitkin, sen olevan väärässä paikassa ja että se on siirrettävä, mutta mentyään serkkuni kanssa hieman (5 m)eteenpäin rantaa kohden, siellä hän sanoi seuraavaa; "tämä on tuosta viisi metriä tuohon suuntaan ja kolme tuonne, tämä on hyvä tässä"...silloin he seisoivat kahdestaan kopissa joka oli serkkuni rajanpintaa laittama huussi, jonka rakantamiseen rak.tarkastaja Haverinen ei syyskuussa ollut antanut hyväksymistään?
    Tullessaan ylös serkkuni huussista, tarkastaja Haverinen sanoi minun ohitseni kulkiessaan ja tarkemmin edes minua katsomatta, että aita on paikka paikoin rajalla! Tätä sanomistaa hän ei millään jaksanut muistaa käräjillä...oliko hän unohtanut myös sen puheen siellä huussissa...sitä en kysynyt eikä siihen aikaakaan annettu ja lisäksi oma asianajajanikin rypisteli kulmiaan ja minua tuijottaen väitti, että hän ei varmaankaa todellakaan muista!
    Lopulta Haverinen viuhtoi rajan pitaa kovaa vauhtia ja juoksin hänen perässän portille asti. Sillä sain hänet "kiinni" ja kysyin, että miten sitten hoidan tämän ojanpientareen, kun aita on ihan ojanreunalla, enkä voi siis ohjanreunalla seisten sitä pitää kunnosta? Hän huitaisi kättään takaviistoon ja sanoi," sen saatte keskenänne sopia!" ja poistui paikalta! Kuka hyvänsä näkee, että aita on väärässä paikassa eikä hänkää tahtonut asiaan näppiään sotkea, mutta tuli kuitenkin käräjäoikeuteen ja hoviinkin ilmoittamaan, että kiviä siellä on pyöritelty! Käräjäoikeudessa niitä oli paljon ja hovissa määrä oli tippunut muutamaan ja sen huomasi jopa itse Tiina Karppinenkin. Hämmästyi posittivisesti tästä lausunnosta, että edes joku on puolellani vaikkakin vain näin mitättömässä asiassa! Mitä se muka todisti, jos rakennustaerkastaja Haverinen sanoo kivä sillä pyöritellyn....kuka kivä pyöritteli sitä ei kukaan pystynyt sanomaan.....olisi pysynyt poissa koko oikeussalista kun ei ollut mitään faktoja esittää! Oliko hän tullutkin vain ystävänsä henkiseksi tueksi, niin luulen! Ystävyys ennenkaikkea!
    Kukas aloitti palstan Lapinlahti rauhoitu?!, ei se rauhoitu ennenkuin oikus voittaa ja ihmiset muutkin kuin minä saavat heille kuuluvan oikudenmukaisen kohtelun ja virkamiehet hoitavat virkansa kunniallisesti! !

    Äänestä

Kyllä näin on ja varmasti on presidenttikin ja jumala ja jopa jeesuskin on vastuussa tapahtuneesta,Jumala on itse PERKELE joka vaanii mökkiläisiä,salvaten heidän sisuskalunsa kentälle ja syöden peräaukon,onanoiden samalla ja huutaa tarzan huutoja,potkien hautakiviä

Äänestä

Ne on juuri niitä mitkä on sinulta unohtuneet ottaa, typerä-höpinöijä!

Äänestä
  • Mitä sinulla olikaan asiaa? Näitä nimittelyjä te saatte sillä vakiasukaiden puolella väsää...nyt taas yksi lisää typerä-höpinöijäa?Mitäs mieltä olet tämän palstanaloitajan päätelmästä, että henkirikos olikin murha ja murhanyritys? Itsehän sen parhaiten tiedättä, että seoli murha ja murhanyritys!

    Äänestä

Varttihulluuksissa tehty teko on tappo, murha vaatii suunnittelua, siinä on ero.
lääkettä murheeseen suruun löytyy apteekista lääkärin kautta.

Äänestä
  • "Varttihullu" otti aseen mukaansa ja lähti kävelemään naapuriinsa! Hän sanoo tutkivalle poliisille Ville Mykkäselle jo 24.8. päivällä 12.00-13.00 aikoihin suunnitelleensa murhaavansa meidät! Hän sanoo:"Jos vaimo olisi tiennyt mitä minä ajattelen, hän olisi estänyt! Kyllä hän tiesi miehensä ajatukset,koska oli tontillani heti kolmannen laukauksen jälkeen. Me lähdimme pois koko tontilta 12-13 aikoihin, koska "varttihullu" provosoi ; paukutti meidän roskiksemme kantta, repi oksia pihlajistani ja puhui puhelimessa kertoen jollekin, että heidän perheelämänsä oli kärsinyt jostain syystä kovin paljon. Vaimo vuorostan myös kertoo miehensä huomanneen hänen unettomuutensa!!!! Miistä tämä yhtäkkinen pelko johtui!?Minä olin vaatinut juuri vuonna 2013 Juha Makkosta selvittämään oletettu halkovarkaus, koska riistakamerakuviimme jäi nykyisen murhaajan vaimo aikuisen tyttärensä kanssa, jossa tytär katselee, kun äiti nakkelee klapeja koriinsa! Minä uskon, että tämä oli syy murhaan ja murhanyrtykseen....mitä muuta vaimo olisi pelännyt, kuin että jää kiinni halkovarkaudesta? Miksi Ville Mykkäsen tilalle siirretty poliisi Jari Rytkönen ei hoksannut asiayhteyttä, varsinkin kun kerroin vaimon olleen tontillani heti kolmannen laukauksen jälkeen puhuen tilanteeseen sopimattmalla äänellä:"Mitäs se He...i-poika täällä touhuilee?"Vaimo itse kertoo kuulleensa minun huutaneen:"tappi reijon ja nyt ampui minua!" En kai minä nyt yksikseni pakonjuostessani huutele , minä vastasin kysymykseen jnka murhaajan vaimo juuri oli esittäny! Tätä syyyhteyttä ei kukaan tutkinut missään vaiheessa, koska he uskoivat mieluummin murhaajaa kuin minua, joka kertmus on llu koko ajan sama. Murhaajan vaimon kertomus vaihtui aina tilanteenmukaan...ei kai kukaan voi olla yhden minuutin aikana kolmessa paikassa! Asia on päivän selvä poliisi suojelee tuota perhettä eikä halunnut tutkia kokonaisuutta! Miksi tutkimusta jatkaamaan (Ville Mykkänen oli aloittanut tukimuksen murhana ja murhanyrityksenä) tullut Jari Rytkönen sanoo alkaneensa tutkimaan sitä RIKSNIMIKETTÄ joka hänelle annettiin! Kuka on SE JOKU , jka anti tukimukselle uuden nimikkeen? Miksi tutkiva poliisi alkaa tukia NIMIKETTÄ eikä RIKOSTA......JA TA SELVILLE MISTÄ HENKIRIKOKSESSA ON KYSYMYS? Tämä pliisitutkinta täyttää kaikki farssin tuntmerkit!!!
    Niin kauan kuin murhaajan vaimon osuutta mieheni murhaan ja yritykseen murhata minutkiei ole perusteellisesti tutkittu pidän häntä osallisena mieheni murhaan ja yritykseen murhata minutkin.

    Äänestä

  • jatkoa edelliseen
    mielenkiintoinen kysymys on sekin, miksi rikosylikomisari Juha Makkonen vaati mieheni tietokoneen hallintaansa, vaikka poliisi näki heti, etti siitä ollut mitään kamerayhteyksiä minnekkään? Mieheni tallensi riistakamerakuvat tietokoneelle. Kuvissa näkyi kuinka murhaajan vaimo alkaa nakella klapeja koriinsa....toinen kameroista oli liikkeet tunnistava .Tietokone oli pllsin hallussa aina käräläoikeuden istunton asti ja sain sen takaisin vasta istunnon jälkeen. Jari rytkönen toimitti sen minulle saatesanioina."Makkonen ei tuki sitä halkovar..) Sopersin miksi ei tutki ja ovtko kuvat tallella? Jari nyökkäsi tietokoneeseen päin sanoen, että kuvat vat siellä.
    Kuvat li kuitenkin tuottu eli millä oikeudella rikosylikomisari tuhosi kuvatallenteet eli samalaltuhosi todistusmateriaali? Hänellä ei ole mitään oikeutta tuhota minun omalla tontilani otettuja riistakamerakuvia! Tämä asia on pliisiasia...poliisin laillisusuvalvonta on muka tutkinut asian, muttei muistanut kysyä sitä asiaa miksi kuvatallenteet tuhottiin? O sancta simpicitas!

    Äänestä

  • Oulun poliisi on asaintuntev ja lis tutkinut tämänki Lapinlahden henkirikoksen asiallisesti eikä olisi uskonut sinun sepittelyjäsi mustista aukista. Porin poliis tti kiinni henkirikksentekijän ja tutki kaikki hänen edellisten päivien liikkumiset ja otti kaikki tarkasti humioon....mies sai tuomion murhasta. Miksi Lapinlahdella tapahtunut henkirikoksen tutkinta li löperöä! Hakekaa konsulttiapua Oulun tai Prin polisilitkslta..siellä osataan tehdä henkirikstutkinta ! Sitten vielä äästtt murhaajan sepittämään peitetarinitaa kivienpyörittelystä ja salakatselusta, vaikka kuka hyvänsä(muttei poliisi eikä syytäjäkään vaikka kävi tontilla tutustumassa maastoon)näkee ja hoksaa, että leski miehensä kanssa on tehnyt rutosti töitä saadakseen näkösuojaa vakinaapuriin päin. Salakatselukuvilla ei pitäisi olla mitään todistusarvoa vaan päinvastoin koska murhaaja työntää päänsä puista riipimästään aukosta ja tuijottaan mökkiläisten tontille....kukas se salaktseli ja ketä? Lisäksi syyttäjäkin jpa hoksasi, että eräiden kuvin linssiei le samakuin murhatun miehen kameroiden linssi......mutta mitäpä tuosta pääasia, että leki saadaan syyllistettyä hänen murhatun miehensä ottamien riistakamerakuvilla! Edelleenkään ei mökkiläisten 1. kerfran jo vuonna 2012 toimeksiantamaan oletettua halkovarkaskuvia OLE TUTKITTU! On se kumma kun vakinaapurin vaimo jää lesken tontilla riistakamerakuviin 2011/lokakuussa, sitä ei noteerata, mutta kun leski yrittää saada kiinni sen rusakon joka syö 2 metrisen koivun ja repii kralliakannukaat ja heittää ne lesken saunan taaksen.....leskeä syytetään salakatselusta ja lisäksi siinä vaiheessa lesken syyttäjänä onkin jo hänen miehensä murhaaja! Onko tämä oikeuslaitoksen toiminta mistään kotoisin? Vastatkaa itse ! Ville Mykkäsen ihailijajoukko sen kun kasvaa......nurissa on vielä toivoa ainakin salla heistä!

    Äänestä

  • Sellaista ei ole kuin varttihulluus....yritä nyt jo uskoa TOSIASIAT!

    Äänestä

Minä olen ollut psykiatrisessa hoidossa ja kärsin kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä.tosin omasta mielestä kolmisuuntaisesta mutta lekureilla on myös salaliitto että saavat ihmisille pillereitä syötettyä jotta kelalta saavat rahat liiveihinsä ja ne luulee että asun yksinään mutta pikku-ukkoja on kämppä pullollaan ku tulen himaan pitkältä lennolta,kirahvin suolet kainalossa.
Kolmisuuntainen siksi kun yksi mieli on nykyisessä ja yksi menneessä ja yksi mieli on tulevaisuudessa. Minä katson tulevaisuutta täältä avaruudesta jonne olen porhaltanut vitunnahkaviitta lepattaen,lentävällä matolla jonka nimi on oneaircarpet,sillä nimellä lentokulkija tunnetaan jupilerin takana,jossa sijaitsee avaruuden lennonjohto
Täältä tuohon

Äänestä

Kylläpä aika harva asentaa riistakameran kuvaamaan naapuriaan.
sehän on salakatselua, jos minä huomaisin että kamera kuvaa minua niin haulikolla tuhoaisin kameran.
klapinuttu olisi ollut soviteltavissa niin ettei ketään olisi kuollut pikkujutun vuoksi mutta kun järki ei pelaa niin,,,,?
Eikös kirvellyt sakot salakuvaamisesta, mitä?

Äänestä
  • Tottakai epäoikeudenmukaisuus on paha asia ja se kirvelee,jos olisin sen tehnyt en valittaisi!

    Me emme ole ketään salakatsellet, sen tietävät vakinaapurit omissa tunnoissaan lopunelämäänsä! Olenpa sitä miletä, että vaikka sainkin vääryyttä ja epäoikudenmukaistakohtelua osakseni aina vudesta 1995 alkaen se koituu kuitenkin vakinaapurille kirveleväksi tappioksi....valehtelu, panettelu ja varastaminen on syntiä! Mieheni asettamat riistakamerat eivät kuvanneet naapurintonttia vaan ne oli asetettu tiensuuntaisesti, syystä, että joku katkoi istuttamani puut ja pensaat vuodesta toiseen. Nyt kun eräs on kaltereiden takana ovat puuni saaneet olla rauhassa ja kasvavat hyvää vauhtia! Kuinkahan monella Lapinlahella on samanlainen naapuri joka katkoo toisen puut ja pensaat ja sitten kun yritän saada hänet kiinni tekosistaan hän kääntääkin syyn minun niskoilleni!
    Jos vesin salkatselukuvat nyt uuteen käsittelyyn saisitte itse sakot, koska näillä kuvilla joita hovioikudsta olen tilannut tutkittavakseni ei minulle sakkoja saataisi! Kuvat joita hovissa esittelitte eivät ole samoja! Aika kuluu eskoseni ja minun edukseni!
    Sinä siis tunnustat että klapivarkaus oli syy mieheni murhaan....niin se on että kun ikeus ei pelaa niin riksylikomisari saa tuhota todistusmateriaalin seuraamuksitta!
    Niin kauan kuin murhaajan vaimon osuutta miehein murhaan ja yritykseen murhata minutkin ei ole tutkittu ja vaima napakasti kuulusteltu(pankaa Ville Mykkänen asialle)niin pidän häntä sallisena mieheni murhaa ja murhanyritykeen.

    Äänestä

  • Tunnustat siis että syy murhaan oli halkovarkaus! Miten ihmeessä kukaan terve ihminen kykenee käsittämään, että varastettuasi halot päätit tappaa häpeän takia...miksi ette tulleet sanomaan meille asiasta? Onhanaika erikoista päättää tappa ihminen jotta säästyis siltä että mainitaan varkaaksi! Vai oliko sinulla mahdllisesti paljon muutakin tunnolalsi joten et PYSTYNY tulemaan tunnustamaan halkvarkautta kun li niin paljon mutakin tullut tehdyksi! Miten vaimosi antaa sinun yksin sovittaa hänen aiheutamansa henkirikos!? Ilmeisesti olette jo eronneet, niin päättelisin.
    ps. kyllä vakiporukka tiesi, ettemm heitä kuvanneet, mutta käyttivät tilannetta hyväkseen saadakseen meidät tapetille, kun itse äättivät tappaa...asia on täysin selvä siltä osin
    Eteä'-Suomen poliisi saoi, ettei murhaajan väitteitä salkatselusta ja kvepyörittelystä otettaisi eds käittelyyn... Savossa painaa niin paljon tämä sukulaisuus ja sen semmoinen.
    Mitä miletä olet todistusaineiston turmelimesta sekin on kai sallitt Savossa, jos tarve vaatiin niin päättelisin Juha Makkosen toiminnasta!

    Äänestä

  • Mutta kun me emme ole niitä asentaneet naapuria kuvaamaan...heillä oli jotain suunnitteilla ja siksi käänsivät kamerat itseensä päin! Reijo ei sitä tehnyt hän sani nimenmaan minulle, ettivät ne saa kuvata naapurintnttia! He tiesivät kameroiden olemassaolosta . Ennakkotapauksia on, että jos ei reagoi kolmeen päivään ne huomattuaan, niistä ei välitä. He antoivat kameroiden rakauttaa yhdeksän päivän ajan......kaikella on tarkoituksensa! Mietihän sinäkin asiaa tätltä kantilta, iin pääset järkevään lopputulokseen ja irti valheenkiemuroista!

    Äänestä

Ukko söi ikänsä leipää ja sitten kuoli
HÄHÄHÄÄÄ

Äänestä
  • Pelkkä leivänsyönti voi olla liian yksipuolista, muista syödä vihanneksia ja naudanlihaa! Sinäkin kuolet kerran vaikka söisit susitukseni mukaisesti.....mitä mieltä olet siitä?

    Äänestä

  • Miestäni ei ollut ollenkaan ukko vaan parhaassa iässä oleva mies! Murhaaja on miestäni vanhempi.....mieheni oli kuollessaan 58v ja tappaja 65v! Mieheni oli vielä työelämäsä ja pidetty työkarvereidensa keskuudessa......he toivottivatkin murhaajalle mahdollisimman pitkää kakkua....tosin sekin maksetaan minunkin veroista, mikä onkin irvokasta ja väärin niinkuin kaikki mitä hän teki meille!

    Äänestä

Minä en syö susituksia ja olen kuolematon

Äänestä
  • Tulet pettymään eräänä päivänä sinä kuitenkin kuolet! Kun tietää kerran kuolevansa niin ei tee niin paljon typetyyksiä!

    Äänestä

Silloinhan vasta tehhään vaikka mitä jos tietää kuolevansa mutta kuka tietää kuolevansa no tietysti kuolevainen

Äänestä
  • Mitä on kuolema?Oletko miettinyt koskaa, koska sinkin olet kuolevainen!

    Äänestä

Minä en kuole kuten maalliset ihmiset

Äänestä
  • No mitenkäs siten kuolet?

    Äänestä

Minun henkeni ei kuole koskaan vaan olen olemassa ikuisesti ja tarkkailen teitä jatkuvasti äärettömyydestä jossa liikun ufon kyydissä valoakin nopeammin.
pieniä on teidän murheet kosmokseen verrattuna mutta kaikki saavat oikean tuomion teoistaan lopullisessa oikeudessa, aivan kaikki, lahjomatta.

Äänestä
  • JOs et ole päässyt yhteyteen Isän Jumalan kanssa Jeesuksen Kristuksen sovintoveren kautta..sinun koko olemuksesi joutuu ikuiseen eroon Jumalasta joka on meidät luonut omaksi kuvakseen. Mutta jos olet Jeesuken kautta saanut uuden elämän säilyy sinun koko olemuksesi ikuisesti eli hän on tekevä meidän kuolevaiset ruumiimmekin eläviksi Henkensä kautta joka meissä asuu!
    Oleppa tarkkana nyt ettet kulkeudu ohi !

    Äänestä

  • jatkan viellä...
    Todella on viimeinen tuomio eli valkea valtaistuin, josta raamattu sanoo seuraavaa:Ja minä näin suuren, valkean valtaistuimen ja sillä istuvaisen, jonka kasvoja maa ja taivas pakenivat, eikä niille sijaa löytynyt. Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu,TEKOJENSA MUKAAN(raamattu sanoo selvästi ettei ihminen pelastu omien hyvien tekojensa kautta vaan hän pelastuu kun Jeesuksen veri puhdistaa hänet kaikesta synnistä)...Ja joka ei ollut elämäkirjaan kirjoitettu se heitettiin tuliseen järveen.
    Varo turvaamasta mihinkään omiin tekoihisi vaikka ne hyviä olisivatkin....raamatun mukaan ihmisen omat hyvät teot ovat kuin saastainen vaate JUmalalle...turvaa yksi Jeesuksen työhön puolestasi se kelpaa ainoastaa Jumalalle! Sittenkun olet uskossa voit toki tehdä ja pitääkin tehdä hyviä ja hyödyllisiä asioita..antaa rahaa lähetystyöhön jne. mutta ne eivät sinua pelasta vaan ainostaan Jeesuksen täytetty työ Golgatalla riittää Jumalalle.

    Äänestä

  • SiskoTerttuHelena kirjoitti:

    JOs et ole päässyt yhteyteen Isän Jumalan kanssa Jeesuksen Kristuksen sovintoveren kautta..sinun koko olemuksesi joutuu ikuiseen eroon Jumalasta joka on meidät luonut omaksi kuvakseen. Mutta jos olet Jeesuken kautta saanut uuden elämän säilyy sinun koko olemuksesi ikuisesti eli hän on tekevä meidän kuolevaiset ruumiimmekin eläviksi Henkensä kautta joka meissä asuu!
    Oleppa tarkkana nyt ettet kulkeudu ohi !

    Hyvä kirjoitus jatka vaan Lapinlahti tarvitsee evankeliumia!

    Äänestä

Sinä olet varmaan lento napoleonin pojanpoika koska minäkin olen kuolematon ja olen testannut sen napalmilla ranskassa,pyykkipulveria syöneenä tiedän sen.
Olen heittänyt nämä maalliset murheet myös helvettiin koska ne ovat niin pieniä maailman atfosfääreissä
Minut on kutsuttu tuomariksi tuonne lopulliseen oikeudenkäyntiin mutta kehoitin heitä aloittamaan ydinsodan maapallolla koska silloin maapallo tuhoutuisi aivan itsestään ja se olisi hyvä se.
Taidan ottaa aamulennon...
Täältä tänne...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sattulipaz kirjoitti:

Tämäkin kirjoitus viittaa siihen tapaukseen jossa leski halunnut tappoa arvioitavan murhaksi. Viive kirjoitteluissa ei useinkaan haittaa kunhan kirjoittelunaihe saavutetaan. Murhanhan voi tuomita silloin jos tapauksessa on havaittu olevan suunntelmallisuutta ja siinähän olivat rajariitaa käyneet jo pidemmänkin aikaa eli on siinä jossainvaiheessa aiankin jonkinlaista suunntelmallisuuttakin täytynyt olla vai eikö ollenkaan ?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu