Olen saanut 50 tuuman lasma tv:een mökki käyttön.Olis talven kylmässä ......pakkasessa.
Olisiko kellään oikeeta tietoo asiasta.TV on 4 vuotta vanha.
Olisiko kellään oikeeta tietoo asiasta.TV on 4 vuotta vanha.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kovin epämääräistä tietoa löytyy. Kestää ja ei kestä. Jos tietäisi telkan merkin ja mallin, niin voisi valmistajan sivuilta löytää jotain.
Putkivehkeissä ei ollut ongelmaa kunhan antoi mökin lämmetä ja kuivua pitkään ennen telkan käynnistämistä. Talvella ensimmäisenä iltana ei avattu ollenkaan
http://yle.fi/uutiset/poksahtaako_taulutelevisio_pakkasessa/5247789
Tv on Panasonic TX-P50VT50Y tämä laite on kysymyksessä.Muuta ongelmaa ei ois kun tv:paino on 30 kiloo, eikä kädet yllä oikein ympäri.
Laita mökille 200W pakkasvahti. Pitää huoneen kuivana ja televisiosi kestää. Kosteus on tv:n pahin vihollinen. Ota tv:n sähköjohti pois seinästä, kun et katso. Virtalähde ei muuten kestä. Nykytelevisioissa ei ole mekaanista virtakytkintä. Se pakkasvahti säädetään pienimmälle lämmölle. Minulla kuluttaa noin 100kWh talven aikana ja ikkunalasit eivät jäädy. Mäkissä pakkasta noin -10 astetta, kun ulkona on -30.
Tämä on varmasti hyvä ohje, sillä laitevalmistajat ilmoittavat tv:n varastointi lämpötilaksi -20.. 60 C. Tuo ylärajan lämpötilakin on melko kova, mutta Suomessa tuo alaraja on kriittisempi juuri kosteuden tiivistymisen takia. Koko mökin kannalta pakkasvahti on suotavaa ja tuo tv:n virtajohdon irroitus seinästä on tuttu juttu jo ukkosen takia silloin, kun poistutaan mökiltä.
TV kannattaa jemmata talveksi pois näkyvistä, sillä syksyn pimeillä joku ystävällinen saattaa käydä inventoimassa mökille jätetyt laitteet. Vaikka tv:n katoaminen olisi siedettävä vahinko, niin siinä sivussa tehdään tarpeetonta tuhoa. Muistathan ottaa tv:n tyyppikilvestä valokuva valmiiksi vakuutusyhtiötä varten;)
Joop,,,,,,,,, katsotaan kun talvi tulee,mitä keksin tv:n säilömises,
Laita telkkari talven ajaksi jääkaappiin, sielä on 6 astetta lämmintä.
Ooh!Löytyhän yksi viisas ihminen suomesta.Löytys vaan iso jääkaappi jostain.Tätä vastausta oikein ootin ja oottaminen palkittiin!
Tuosta mainitsemastani kosteudesta. Jääkaappia tai edes kylmiötä ei voi suositella sähkölaitteiden varastotilaksi sen kosteuden takia. Pakkasvahti on halvempi kuin iso kylmiö, minä myyn noita 150-200W pattereita 15 eurolla ja ei se paljoa enempää tee talven sähkönkulutuskaan - perusmaksun lisäksi. Heh, heh :) :) !