Kysymys Italian matkan jälkeen??

Jaredska

Kertokaapas viisaammat, miksi Suomalaiset on paljon lihavampia kuin Italialaiset? Oltiin juuri viikko Italiassa eikä nähty yhtään "röllykkä" mahaista Italialaista. Nyt takaisin Suomessa ja täällä niitä piisaa, jos ei muita, niin minä itse. Italialaiset juo kuitenkin paljon viiniä, syö pastaa, pitsaa, oliiviöljyä. Hiilihydraatteja siis löytyy ruokavaliosta. Toisaalta emme nähneet yhtään lenkkeilijää, Suomessa niitä toki löytyy kokemukseni mukaan huomattavasti enemmän. Kertokaa viisaammat syy moiseen!

2

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hpv10

      Italialaiset syövät vähemmän kuin suomalaiset. Pikaruokaa ja virvoitusjuomia menee vähemmän, kasviksia ja hedelmiä enemmän. Makkara ja pekoni eivät ole oleellinen osa kulttuuria eikä keskiolutta kiskota 500 pulloa vuodessa. Annoskoot ovat maltillisia.

    • syöpis

      Välipalat ja "varastointitaipumus" Siinä syyt meidän lihomiseemme.
      Kyllä italialaiset syövät aivan reiluja annoksia mutta välipalat eivät kuulu kulttuuriin.
      Ehkä myös syömiseen käytetty, runsas aika vaikuttaa siten, että safka antaa aikaisemmin kylläisyyden tunteen.

      Varastointitaipumuksella tarkoitan sitä, että ei kovin kauan sitten oli ravinnon saanti riippuvaa vuoden ajoista ja silloinkin sadon suuruudesta.
      Kuka ei kyennyt kasaamaan vararavintoa hyvänä aikana ei jäänyt jatkamaan sukua.

      Kaukoidän jengi on varsin kuivamunaista tyyppiä koska siellä ei ole koskaan tarvittu tuota varastolaardia lilimainkaan siinä määrin kuin täällä pohjolassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1023
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe