millainen rangaistus minulle tulee, jos suostun kirjoittamaan vilpillisen laskun? Kuvitellaan että suostun kirjoittamaan laskun, jossa väitetään tehdyksi remontti toimistokiinteistössä, kun todellisuudessa se 20 tuhannen euron remontti tehtiin yrittäjän kotona.
Yrittäjä haluaa ilmeisesti laittaa kotinsa remontin firman piikkiin. pyysi laskun firman nimellä ja nimikkeeksi toimiston remontti. jos en suostu, lienee turha odottaa bisnestä kyseisen yrittäjän firmalta. jos suostun, teen rikoksen.
mitä teen?
Yrittäjä haluaa ilmeisesti laittaa kotinsa remontin firman piikkiin. pyysi laskun firman nimellä ja nimikkeeksi toimiston remontti. jos en suostu, lienee turha odottaa bisnestä kyseisen yrittäjän firmalta. jos suostun, teen rikoksen.
mitä teen?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Lienee veropetos, mahdollisesti törkeä:
http://www.laki24.fi/riri-rikokset-rikokset_julkista_taloutta_vastaan-veropetos/
http://www.laki24.fi/riri-rikokset-rikokset_julkista_taloutta_vastaan-torkea_veropetos/
miksi olisi veropetos laittaa kotona tehdyn remontin lasku firman kirjanpitoon? Jos se onkin vain petos. toisaalta onko rikos nimikkeellä väliä. tyhmäkin tajuaa, että jotain laitonta siinä on.
Ei sinulle mitään rangaistusta tule, mutta jos asialle julkisuutta haet, ilmeisesti et osaa pitää suutasi kiinni, kun tännekin kirjoittelet ja jäät kiinni, sitten tulee enemmän seuraamuksia.
toivotaan ettei firman tilintarkastaja kiinnostu asiasta.
Älä mainitse laskussa kohdetta. Kirjoitat laskun yritykselle, joka on työn tilannut. Mistä voit tietää, oliko "koti" yrityksen kiinteistöjä vai ei. Voihan olla, että yrityksellä on toiminnassaan asuntoja työntekijöilleen, jossa tällä hetkellä sattui asumaan yrityksen omistaja.
Olet todellinen punikkitollo. Laskuun kirjoitetaan mitä maksaja haluaa. Hän selvittää itse omat veroasiansa.
Näin on, kunhan laitat vaan tulon veroilmoitukseesi.
Teet laskun sille asiakkaalle/yritykdelle mitkä tiedot asiakas antaa. Sinä/yritys ette voi tietää asiakkaan omaisuutta ja omistusta.
Kunhan muistaa laittaa työkohteen oikein.
Muuten tulee avunannosta syyte.
Verottaja tarkasti kyselee sitten, mitä tavaraa meni ja kuka duunari töitä teki.
Kaikki haetaan konkursiin asian selvittämiseksi
Tuskin konkurssiin, mutta onhan se kiusallinen kuvio: remonttireiska on kirjoittanut valheellisen laskun ja yrittäjä pokkana laittanut sen firman piikkiin. Roistoja molemmat.