Suura 2 : 155 / Me tosiaan koettelemme teitä pelolla, nälällä, omaisuuden, hengen ja sadon menettämisellä, mutta julista ilosanomaa kärsivällisille, .....
* Pelko = 1700 luvun Iso viha, Pikku viha etc.
* Nälkä = 1800 luvun Nälänhätä 1860-luvulla.
* Omaisuuden = 1900 luvun Amerikan 1929 pörssiromahdus, kansojen velkaantuminen ja sodat etc.
* Hengen = 2000 luvun tulevat tapahtumat.
* Sadon = 2100 luvun tulevat tapahtumat.
Tässä näyttäisi olevan luettelo merkeistä, jotka on kirjattu Koraaniin 600-luvulla ja jotka todella taphtuivat tai tulevat tapahtumaan sadan vuoden sykleissä 1700 - 2100 ?
Muitakin tämän kaltaisia luetteloita merkeistä on Koraanissa. Näyttää siltä kuin Jumala olisi ilmaissut tulevia tapahtumia islamille, mutta tosin myös muilla uskonnoilla näitä on runsaasti.
Tuota luetteloa voi sovitella muihinkin viidensadan vuoden ajanjaksoihin historiassa ja tulevaisuudessa. Mutta ainakin se soveltuu 1700 - 2100 lukujen kohdalle.
Koraanin kertomia merkkejä historiassa
3
150
Vastaukset
- alfa123om2222
Apostoli Paavalin Roomalaiskirjeen profetioiden mukaan 1500-2000 aionina oli taistelu siitä onko sovitus synneistä ilmaista ja pelkän uskon ja armon varaista, vai maksullista ja tekojen varassa lepäävää.
Apostoli Paavalin Roomalaiskirjeen profetioiden mukaan 2000-2500 aionina on taistelu siitä voidaanko kuolema voittaa. Eli pyritään saamaan takaisin jo kuolleiksi julistettuja henkilöitä. Ja herättämään kuolon uneen nukkuneita sekä elämään, vaikka olisikin jo kuollut.
Mutta Koraanin tehtävälinjaus on melko erilainen, vaikka samoilla linjoilla onkin. Vuosisatana 2000-2100 PELOTELLAAN KANSALAISIA HENGEN MENETYKSELLÄ JA KUOLEMALLA. Ja on ilmeistä, että tosiasiassa tulevat jotkut kokemaankin kuoleman. Mutta tämä on vaarallista ISLAMILLE itselleen sillä on olemassa profetia, että Islam joutuu henkihieveriin itse noin vuoden 2100 tienoilla???
Koraanin tehtävälinjauksen mukaan vuosisata 2100-2200 olisi PELOTTELUA SADON MENETYKSELLÄ. Tämä voi tarkoittaa montaakin seikkaa. Itse käsitän, että se merkitsee tieteellisten keksintöjen ja saavutusten saattamista vaikeasti saataviksi. Myös kaikki tieto ja edistys hedelmineen on vaarassa muuttua taantumukseksi tai todella vaikeasti saavutettavaksi. Voi olla, että esim. Wikipedia tai netti tai Internet Archiven miljoonat teokset poistetaan silloin saatavilta???
Monia muitakin tasoja on menossa profetioiden monipuolisessa maailmassa, mutta tämän yhden säkeen perusteella voidaan nähdä tämä yksi menossa oleva linjaus. Jakeessa 2:155 tarkoitetaan koettelemuksia, jotka ovat aina osana elämää, koska koettelemus on tämän elämän tarkoitus. Tavoitteena on koettelemuksista huolimatta olla kärsivällinen ja luottaa Jumalaan; nämä ovat menestyksen merkki.
- alfa123om22
Vuosisatana 2000-2100 hengen menetyksellä pelottelu saattaa johtaa erilaisiin vastareaktioihin, joita en itse kykene ennakoimaan kovin hyvin, mutta jotka Jumala on ennakoinut varmasti täysin.
Mooseksen laki lupaa elämän noudattajilleen, joten pelottelun tarkoitus saattaa olla se, että nykyinen laittomuus pyritään korvaamaan lainkuuliaisuudella jälleen. Myös Intian uskonnot Ahimsa periaatteineen ja Elävän Jumalan henkineen ovat tietoa elämästä tulvillaan. Joten saattaa esiintyä lievää kiinnostuksen lisääntymistä Intiaa ja sen kulttuuria kohtaan.
Mutta islamia itseään tuo pelottelu ei tue merkittävästi, vaan päinvastoin haittaa. Onneksi islamille on odotettavissa Imaami Mahdin tulemus tasapainottamaan mahdollisia negatiivisia vaikutuksia, joita tuo pelottelu synnyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996612KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3696191Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603063Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112544Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082195- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341345Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340- 731237