Ei mennyt läpi

tietämätln112333

Autossani (vm1989) oli katsastuksessa paikallaan madallusjouset takana, ja hieman rälläköidyt vakio etujouset. Maavaraa n.13cm matalimmasta paikasta.
Nämä eivät kelvanneet inssille.
Rälläköidyt jouset eivät kuulemma kelpaa nykypäivänä missään autossa, oli vm. mikä tahansa, ja takana olevista jousista pitäisi olla tuv-todistus.

Näin luki lapussa: "jousitusta muutettu, muutoskatsastettava, etujouset vaihdettava, rälläköity"

Eli jäi epäselväksi konttorilla, voinko vaihtaa autoon joka nurkkaan alkuperäiset jouset, ja täten selviän ilman muutoskatsastusta, vai onko se edessä joka tapauksessa, sama mitkä jouset siellä on?
Haiskahtaa vähän rahastukselta jos näin menee??

8

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uuttapukkaa

      Ja näin kävi ihan uudelle autolle. Ihmeellistä katsastuksessa.

    • ldldldl

      voit laittaa alkuperäiset jouset ja vältyt muutoskatsastukselta.

    • voi.teitä.lippispäitä

      Kyllä ne alkuperäisetkin olisivat olleet jo tarpeeksi lintassa ilman rälläkkääkin siinä Bemupaskassa.

    • agagaaf

      Oma -90 autoni on todennäköisesti madallettu kun on erittäin pintakova alusta ja muita vastaavia matalempi. Mitään merkintää ei ole otteessa eikä itselläkään ole varmaa tietoa. Katsastusmies kerran sanoi että on varmaan madallettu kun ei päässyt nosturille ilman lankkuja, meinasi että vakiona pääsee. kuittasin vaan että voi olla, ei ole mulla mitään tietoa siitä. Ei se sen kummemmin valittanut ja hyvin on kelvannut viimeiset 10v kun itsellä ollut auto, tänäkin vuonna heittämällä läpi.

    • K1-ukko

      Jousitusta oli muutettu...
      tarvitaan myös suuntausraportti ja selvitys jousista.

    • toinenK-ukko

      Jos auto ei ole EY-tyyppihyväksytty, ei jousista tarvita edelleenkään mitään hyväksyntäpapereita.
      vm. 1989 auto ei ole sellainen.

    • q-ukko

      Kannattaa rälläköidä kuskin puolen penkin pultit puoleen väliin.

    • sthsh

      noita näkee lapissa ja savossa, sekä 4 tuuman pakopuken päillä varustettuna ja lehdissä on sitten kuoli uutisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      235
      5386
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      84
      3464
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      119
      3218
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3053
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      72
      2929
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      92
      2738
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      15
      2425
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2297
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      165
      1786
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1420
    Aihe