kesätyö paikkaa yms

12v-tyttö

oon 12 v tyttö joka rakastaa eläimiä yli kaiken haluisin mennä jonnekkin talleille hoitelemaan hevosia ilmaseks ja mielummin jonnekki yksityis talleille ja jos olisi mahdollista niin käydä ratsastamassa välillä! niin tietäisikö joku jonkun paikan joka ottais 12 v tytön hoitamaan hevosia? esim harjaamaan ruokkimaan ja kaikkee muuta!

9

750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12v-tyttö

      oon kattonu muute stable 41 kokemuksia?

      • 12v-tyttö

        ja muuten vielä vantaan alueelle ja on vähän kokemusta ratsastamisesta ja hevosen hoidosta. haha unohdin tän :D mut kiitos etukäteen vastauksista!


    • z--

      Isommille yksityistalleille harvemmin otetaan tuntemattomia vaan pyörimään ja hoitamaan hevosia. Jokaisella hevosella on oma omistaja ja omistajat päättävät kuka hevosta hoitaa ja kuka ratsastaa. Tallinomistaja huolehtii tallin pidosta ja valitettavasti oot aika nuori oikeisiin tallitöihin, harva haluaa noin nuorta käsittelemään asiakkaiden hevosia.

      Jotain pikkutalleja kannattaa toki katsoa, sellaisia joissa tallin hevosen on tallin omistajan omistuksessa. Mutta harvemmi näillekään täysin tuntemattomia otetaan.

      Ehkä paras keino olisi yrittää katsoa vaan hoitohevosta. Kun saat yhden hoitohevosen, pääset tutustumaan myös muihin tallin ihmisiin ja ehkä jossain vaiheessa pääset hoitamaan muitakin, kun olet näyttänyt olevasi ahkera ja luoetttava.
      Hevostalli.net -sivuston markkinoilta kannattaa katsoa hoitohevosia.

      • 12v-tyttö

        saako hoitohevosen ilmaseks? ja en tarkottanut isoa yksityis tallia vaan sellaista pientä jossa on tyyliin 10 hevosta tai jtn :D


      • z--

        Ei ole mitään sääntöä mikä maksaa ja mikä ei.
        Hevosen omistaja voi pyytää rahaa tai sitten ei. Ihan omistajan päätöshän se on.

        Mutta harvemmin kukaan hoitamisesta rahaa pyytää. Ratsastuksesta usein pyydetään rahaa.


      • 12v-tyttö

        siis mua ei haittaa jos ei ole palkkaa yms tarviin vaan jotain tekemistä etten ole koko päivää sisällä ja et ois jotain tekemistä! :) ja en oikeen ymmärtänyt tuota "ei ole mitään sääntöä mikä maksaa ja mikä ei"


    • Etälamautin

      Älä nyt ainakaa ihan ilmatteeksi niitä heppoja hoida ja siivoa tallia, vaivanpalkaksi joko rahaa tai ratsastusta.

      • z--

        Valitettavasti 12-vuotias, joka vaatii palkkaa, jää kyllä hyvin nopeasti ilman hoitohevosta.

        Harva 12-vuotias on niin taitava, että olisi ihan oikeasti pelkästään avuksi. Yleensä tuon ikäinen tarvitsee enemmän tai vähemmän neuvomista ja vahtimista. (Enkä sano tätä mitenkään pahalla, vaan tämä nyt on totuus. 12-vuotias on vielä hyvin nuori). Usein siis tuon ikäisestä on myös vaivaa tallinpitäjälle.

        Myöhemmni sitten, kun ikää tulee lisää ja kokemustakin karttuu ja on todistanut itsensä luotettavaksi, uskaltaa tallinpitäjäkin antaa ehkä vastuullisempia tehtäviä. Tällöin voi ehkä palkkaakin alkaa pyytämään.


      • 12v-tyttö

        Tarkoitin siis vaan että ruokkimista ja hevosen liikuttamista jne harjaamista ja näi eihän siihen tarvii hirveesti luottamusta vai? ja tädilläni on talli englannissa nii oon monta kertaa auttanu ruokkimises ja hevosten hoitamisessa että mulla on kyllä vähän kokemusta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe