Mielipiteitä kalastosta.

akvaarion koko on 180l ja ph: 6,5-7 lämpötila: n 25.
Kalastona on:
4 piikkisilmää
3 kärsänuoliaista
3 partamonnia
3 selkäuimaria
7 kardinaalikalaa
2 leväbarbia
2 kääpiörihmakalaa
Akvaariossa on paljon kasveja ja piilopaikkoja.
3217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Partamonneja on turhan paljon tuon kokoisessa akvaariossa, selkäuimareita pitäisi olla parvi ja alakanttiinhan tuo allas niille on. Kärsänuoliaisista en oikein tiedä, mutta onhan niillä hiekkapohja? Kardinaalikaloille altaasi vesi on liian lämmin, maksimi olisi 22 astetta.
Leväbarbit kannattaa ehdottomasti lahjoittaa reilusti isompaan (yli 300litraa) akvaarioon ja lajikumppanien seuraan, kasvaa isoksi ja on niin vauhdikas etteivät ainakaan kääpiörihmat tykkää...

Äänestä
  • Akvaariossa on hiekkapohja, olen ajatellut kevään aikana hankkia vähintään 300l akvaarion ja jospa ne leväbarbit siihen asti pärjäisivät tuossa altaassa,eivät ole kovin suuria. Miten jos lämpötilan laskee 22 asteeseen, niin pärjäisivätkö muut kalat. Onko akvaarion kalasto aivan vääränlainen vai onko mitään mahdollisuuksia pärjätä näillä?

    Äänestä

  • opettelija kirjoitti:

    Akvaariossa on hiekkapohja, olen ajatellut kevään aikana hankkia vähintään 300l akvaarion ja jospa ne leväbarbit siihen asti pärjäisivät tuossa altaassa,eivät ole kovin suuria. Miten jos lämpötilan laskee 22 asteeseen, niin pärjäisivätkö muut kalat. Onko akvaarion kalasto aivan vääränlainen vai onko mitään mahdollisuuksia pärjätä näillä?

    Liikaahan tuossa on kalaa ja toisaalta vajaita parvia...

    Miten ovat partamonnit tulleet toimeen keskenään?

    Ei onnistu lämpötilan lasku ainakaan piikkisilmien ja kääpiörihmojen osalta. Tarkoititko varmasti kardinaalikalaa et kardinaalitetraa?

    300 litraseen menee jo levis ja lisää kavereita kunhan allas on pitkähkön mallinen. Sinne voi laittaa vaikka nuo selkäuimaritkin. Kannatan sen hankkimista:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


opettelija kirjoitti:

akvaarion koko on 180l ja ph: 6,5-7 lämpötila: n 25.
Kalastona on:
4 piikkisilmää
3 kärsänuoliaista
3 partamonnia
3 selkäuimaria
7 kardinaalikalaa
2 leväbarbia
2 kääpiörihmakalaa
Akvaariossa on paljon kasveja ja piilopaikkoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu