Morjesta,
tarkoituksena olisi lähteä marras-, joulukuussa tuonne Etelä-Ameriikan mantereelle about kolmeksi viikoksi ihmettelemään.
Tässä olen pyöritellyt eri mahdollisuuksia kohteista ja nähtävyyksistä ja saanut koottua kaksi vaihtoehtoista reittiä itselleni:
Vaihtoehto 1.
Salvador (da Bahi) 3-4 päivää
Rio de Janeiro 7-8 päivää
Ilha Grande 4-4 päivää päivää
Iguassun putoukset ja ympäristö (luonnonsuojelualue yms) 4 päivää
Vaihtoehto 2.
Lima 2-3 päivää
Huacachina 3-4 päivää
Cuzco 2 päivää
Machi Picchulle Inca trailiä pitkin 5 päivää
Arequipa 3 päivää
Colca Canyon 2 päivää
Välimatkat olisi tarkoitus kulkea bussilla. Rahaa ei köyhänä opiskelijana ole liikoja linnuntietä matkusteluun ja näkeepähän samalla vähän muutakin kuin noita kohteita. ::)
Nyt tarvitsisinkin apua noiden väliltä valitsemisessa ja myös vinkkejä muihin lähellä oleviin kohteisiin.
Ehdotukset saa myös tyrmätä täysin jos vaikuttaa mahdottomalta toteuttaa/on parempiakin vaihtoehtoja ;D
Itseäni kiinnostaa lisäksi sää reiteilläni, sillä erityisesti tuosta Brasilian säästä on netissä jossain määrin ristiriitaista tietoa varsinkin sateiden suhteen.
Kelien puolesta tuo vaihtoehto 2 taitaa olla varmempi valinta? Toisaalta meneekö liiaksi ravaamiseksi ja tällöin tuosta Brasilian reitistä saisi enemmän irti?
Etelä-Amerikan reitin valinta, Brassit vai Peru?
Themoose
3
132
Vastaukset
- conchudos
Valitse Brassit, mukavia ihmisiä. Peru on pska rasistinen maa jossa sinut nähdään vain rahasäkkinä.
- Paljonkokemustaon
Kokemusteni mukaan totta. Perulaiset ovat erittäin kovia ryöstämään, varastamaan, huijaamaan ja raiskaamaan.
- Paljonkokemustaon
Minusta puhut asiaa. Kokemusteni mukaan perulaiset ovat erittäin kovia huijaamaan, varastamaan, ryöstämään ja raiskaamaan. Minulla ei ole mitään syytä valehdella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1267578Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937224Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit287149Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t656296Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66190Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1095661Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465448Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa675287Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475180Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset304943