Pikemminkin joutomies. Kirjoitti vielä 1941 "Ryssän Vihassa". Myöhemmin kääntyi takki. Edes auttoi maan sankareitten linnaan heittämistä.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Oikeisto.sos.dem joutaa saunantaa vihtavuoren sertille perkele!
Koitas vähän rauhoittua ja pysyä asiassa!
Henkilökulteille on tyypillistä sokea fanittaminen.
Kannattaisiko itse pysytellä palstalle määritellissä asioissa. Lisäksi pitää turpa kiinni, ettei typeryys joka saatanan kommentissa säteile.
Mene saatanan häirikkötrolli hoitoon.
Painu koloosi. Typerä nikki sulla. "määritellissä" Hah hah hah.
Vasemmistoanarkisti vai mikä? Kun hyväksyt saunan taakse viemisen.
Taas mekkokahjo väärässä, mekkokahjon kaverit äärioikeistossahan olivat niitä saunan taakse viejiä.
Kekkonen, Kekkonen, Kekkonen
Voisi olla muuten Paasikivi, mutta hän ei kirjoittanut tuota kirjaa. Osa täsmää: takki kääntyi sodan aikana ja oli valvontakomission tärkein apulainen sotasyyllisiä tuomitsemassa ja antoi suomalaisille ohjeen sodanjälkeisissä vaaleissa olemaan äänestämättä sodan aikaisia puolueiden johtomiehiä.
Sääli että oikeistodemarit yhdessä kokoomuksen kanssa höynäyttivät häpeällisesti ansioituneen miehen pelinappulaksi 1956 vaaleissa.
Tuskin Paasikivi kuitenkaan oikeustoimikelvoton oli 1956. Paasikivi ojensi Kekkosta monesti liiallisesta "palveluhalukkuudesta" Ryssän suhteen. Olisiko isänmaanmiehen motiivi ollut estää Kekkosen valtaantulo.
Näin sivumennen sanoen en ymmärrä miten tämä Kekkosasia otetaan näin henkilökohtaisesti. Että jopa saunan taakse viemisellä uhkaillaan. Et sinä. Korostan nyt vielä kerran. Koskaan en ole käyttänyt Kekkosesta ihmisenä tai yksityishenkilönä halventavia ilmaisuja. Tämä ero ihmisten ja asioiden välillä tuntuu olevan Suomessa kovin vaikea käsittää.
Montako avausta sinulla on viikossa Kekkosesta? Ja nimenomaan vain halventavia, en ole nähnyt sinun koskaan kirjoittavan asiallisesti mikä oli väärin senhetkisillä tiedoilla ja mitä realistisia muita vaihtoehtoja Suomella Kekkosen ja Koiviston ensimmäisen kauden aikaan oli.
Pelkkää jälkiviisasta paskanjauhantaa ja nimenomaan henkilöä halventavaa.
Lisäyksenä, aina kun olen kommentoinut sen aikaista kylmän sodan aikaa ja Suomen tekemisiä sinä aikana et ole koskaan esittänyt perusteltua vastausta siihen.
Se kertoo paljon tietotasostasi
Listasin tuohon toiseen ketjuun kirjoittajia joita arvostan. Sinä et kuulu joukkoon syistä jotka itse tiedät.
Ymmärryksesi taso on heikompaa kuin olen kuvitellut. Halvennan Kekkosta poliittisena toimijana. En ihmisenä.
Totuus on että Kekkonen poliittisena toimijana käänsi takkinsa. Totuus on myös että rauhanoppositiossa toiminen oli toimimista vihollisen hyväksi. Voidaan puhua jopa maanpetturuudesta. Totuus on myös että poliittinen toimija Kekkonen käytti opportunistisesti tilannetta hyväkseen "sotasyyllisyysoikeudenkäynnissä".
Eli Varjoseen ja Simoseen verrattuna Kekkonen ei ole historian suurmies.
On moraalitonta ja selkärangatonta ensin kirjoitella "Ryssän Vihassa" ja sitten kehottaa kansalaisia "Ansaitsemaan Ryssän Luottamus".