Homeasunnossa? asunut

Homeasuntoko

Hei.

Muutin tuossa vuoden alkupuolella kerrostaloasuntoon, jossa olen asustellut nyt tähän asti. Alkuun tuli vanha vaiva takaisin eli silmien rähmiminen, joka hoitui oikeastaan antibioottitippa-kuurilla. Tämä siis n. 1 kuukauden asumisen jälkeen. Nyt myöhemmin on tullut mm. lievää hengenahdistusta, heikotusta/huimausta joka mennyt ohi makoillessa asunnossa, sekä juhannuksen aikoihin alkanut pahoinvointi, joka kumpusi oikeasta aivolohkosta otsan kohdilta. Lisäksi oli ripulia, elohiiriä sekä oikean puolen kasvojen ihon kireyttä, vapinaa, voimattomuutta ja aloitekyvyttömyyttä sekä vilun tunnetta.

Pahoinvointi meni ohi noin viikossa, kun menin asumaan perheen asuntoon. Oli mm. oma tietokone ja muuta tavaraa mukana. Nyt kun menin takaisin asuntoon noin 3 viikon jälkeen, olin siellä noin 12 tuntia ja pahoinvointi tuli takaisin. Muutinkin nyt takaisin perheeni asuntoon katselemaan tilannetta josko tuo pahoinvointi nyt loppuu taas piakkoin. Pahoinvointi ollut aaltomaista, iltaa kohden oli vähemmän. Kävin myös lääkärissä pahoinvoinnin alkaessa, joka totesi että niskani ovat jumissa ja olenkin tehnyt fysioteraupeutin antamia jumppa-ohjeita kyseiseen vaivaan liittyen. Verikokeetkin otettiin eikä ollut tulehdusarvot koholla tai mitään muuta vastaavaa. Voisiko kyse olla homevaurioisesta asunnosta? Asunnossa on tupakoitu sisällä aiemmin, ja siellä tosiaan haisee sen mukaan. Lisäksi asunnossa on moduuli kylppäri, joka vähän epäilyttää myös.

Minulla on seuraava lääkäriaikakin varattu, ja aion vaatia pään magneettikuvantamista kasvaimen varalta, koska en saa mielenrauhaa muuten. Olisiko muita ehdotuksia tutkimuksista joita pyytää lääkäriltä? Miten mahtaa olla huonekalujen laita? Ainakin pääsin pahoinvoinnista eroon tietokoneen ollessa samassa huoneessa, missä nukun. Asunnossa ei siis ole tehty mitään tutkimuksia vielä, ja epäilyni asuntoa kohtaan heräsivät tosiaan tuosta, että palasin sinne ja 12 tunnin päästä oli taas oiretta. Minulla ei ole ollut mitään allergioita jne. ja nämä oireet ovat uusia kaikki paitsi tuo rähmiminen ja alkaneet asuntoon muuton jälkeen.

19

4011

    Vastaukset

    • kjhkjk

      Käytännössä 90% Suomen asunnoista on homeessa.

      Kyse on oikeastaan kahdesta asiasta:

      1) Oletko altistunut riittävästi sairastuaksesi homeyliherkkyyteen? Vaikuttaa siltä, että olet.

      2) Onko asunnossasi niin paljon hometta että sairastut? Äärimmäisellä todennäköisyydellä on koska oireilet, mutta et oireile perheesi tykönä.

      Ratkaisu: hävitä irtaimisto ja muuta pois. Yritä löytää homeeton kämppä, ei ole helppoa mutta mahdollisuuksien rajoissa.

    • pareeuskoo

      Mitään homeentappajia et tarvitse asuntoosi irtaimistoa enempää tuhoamaan ja terveyttäsi myös. Uuteen puhtaaseen, jos sellaisen onnistut saamaan, niin vie vain laatikko kerralla ja testaat tuleeko niistä oireita. Jos tulee, niin kaatikselle ja uutta laatikkoa hakemaan. On järjen köyhyyttä raahata uuteen puhtaaseen kerralla kaikki mahdollisesti kontaminoitunut = saastunut /saastutettu irtaimisto. VARSINKIN JOS SE ON VIELÄ SÄHLÄÄJIEN MYRKYTTÄMÄ.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Aloittaja, sulla on melko sama oirelista kuin itsellä.
      hengenahdistusta, heikotusta ja tasapainohäiriöitä, ja päässä ikään kuin ”heittää” välillä. Myös elohiiriä sekä välillä ollut käsien vapinaa. voimattomuutta ja aloitekyvyttömyyttä sekä iltaisin vilun ja kuumeen tunnetta. Jälkikäteen ymmärsin noiden neurologisten oireiden vakavuuden. Omalla kohdalla lisäksi nivelsärkyä. Välillä nivelet turposivat. Omalla kohdalla selitys löytyi: tiloista löytyi sädesientä ja muutamaa muuta yleistä kosteusvauriomikrobia.

      Omasta kokemuksesta myös havaittu, että nuo luettelemasi nimenomaan olivat homeoireita. Jäivät onneksi pikkuhiljaa kaikki pois kun altistuskin loppui yli vuosi sitten. Eikä ne mullakaan näkyneet verikokeissa. Näkyvätköhän kellään.

      • Anonyymi

        Nykylääketieteen virhe homealtistuneiden näkökulmasta on juuri se, että se mikä ei näy verikokeissa, sitä ei ole olemassa.
        Homeista tulee viittä, kymmentä, viittätoista erilaista epämääräistä oiretta, mutta verikokeissa ei näy mitään. Me altistuneet luettelemme usein samat oireet eli kokonaisen oirekirjon. Lääkäri tutkii yhtä kerrallaan ja kun ne eivät näy verikokeissa, jäämme heitteille. Eli sairastumaan sairaisiin tiloihin lisää.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      71
      5485
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      242
      4690
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      36
      3047
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      2984
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      98
      2586
    6. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      331
      1989
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      1912
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      59
      1689
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1526
    Aihe