Miksi uusintoja?

Uusintoja-TVssäkin

Silloin tällöin täällä tulee vanhoja juttuja vastaan. Saattaapa niitä joskus tulla kommentoituakin. Mutta kun niitä vanhoja kirjoituksia tulee ihan rytinällä kuten nyt, niin joku epäilyksen tunne valtaa mielen:
Mitä yritetään peitellä ja miksi?

Mutta aloinpa tässä myös miettimään että milloin on mahdettu kirjoittaa tämän palstan ensimmäinen juttu. Ja onko palstan nimi silloin ollut VSL ja onko se sitten myöhemmin muutettu nykyiseen asuun?
Käsittääkseni (tell me if I'm wrong) puolueen nimi oli joskus Itsenäisyyspuolue Vapaan Suomen Liitto. Jossain olen törmännyt tällaiseen. Se on sitten varmaan ylimenokautena kun siirryttiin VSL:stä IPU:un. Koskahan tämä sitten on ollut?
Olen antanut itselleni kertoa, ettei IPU:lta tai edeltäjältä koskaan ole kysytty lupaa tämän palstan perustamiseen, vaan yksittäinen jäsen, Maisa Oulusta, on pyytänyt näitä foorumin tyyppejä perustamaan palstan.
Samaan tapaan Facebookissakin. Jukka ja Lena ovat perustaneet sivun ja ryhmän, jotka, päinvastoin kuin tämä Suomi24:n palsta, yleisesti mielletään IPU:n virallisiksi äänenkannattajiksi, vaikka eivät sitä tarkkaan ottaen milloinkaan ole olleet. Sama parivaljakko näitä kai pääasiassa on edelleenkin hoitanut. Totta puhuen, mieluummin nuo tunnustaa meikäläisiksi kuin tämän.

Nojuu, mutta alkuperäinen kysymykseni oli, että miksi täällä ajoittain tulee niin runsaasti vanhojen aloitusten uusintoja ja se toinen kysymys siinä ohella että löytääkö joku tämän ipu-palstan "juuren" eli sen ihka ensimmäisen aloituksen?tunnustaa

2

132

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei-opita

      Ongelma on siinä ettei hyväksytä tavallisten ihmisten mielipiteitä. Siksi johto on yrittänyt jatkuvasti estää vapaan keskustelun. Näin on luotu kierre joka estää kannatuksen nousun. Ainahan löytyy monia asioita joista ollaan eri mieltä. Diktatuuri ei edistä asioita.

    • peli.poikki

      IPU toistaa epäonnistumistaan, sitähän tää on ollut. Alusta koko ajan lähempänä häämöttävään loppuunsa saakka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1446
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1051
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      861
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      806
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      163
      752
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      81
      662
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe