Kyseessä on metsäautotie jonka varrella 100m alkupäästä on omakotitalo ja talvella lingotaan tämä 100 m:n pätkä tieosuuskunnan maksamana. Juuri muut ei sitä talvisin käytä jotka ovat metsän omistajia tien varrelta. Kysynkin onko menettelytapa oikea. Lingottua tietä siis käyttää talvisin vain tämä omakoti asukas.
Metsäauto tien lingous talvella.
4
193
Vastaukset
- linkoaja
riippuu miten osakkaat yhdessä sopineet...mutta minun mielestä asukkaan kuuluisi maksaa.
- aloittaja-
Tie saa kunnan avustusta kunnossa pitoon.
- Mikä_on_vikana
aloittaja- kirjoitti:
Tie saa kunnan avustusta kunnossa pitoon.
Kunnan avustus on yleensä tarkoitettu vakituisen asutuksen tietarvetta varten. Silloin on täysin oikein, että avustus käytetään tuon alkupätkän aukipitämiseen asuttua taloa varten. Jos muilla tieosakkailla ei ole tarvetta liikennöidä talvella, on tietysti turhaa aurata pitemmälle.
Ellei avustusta annettaisi, voisi auraustarpeen ottaa huomioon yksikköjen jaossa.
- kyseliä1
Eikös vuosittaisessa tiekokouksessa päätetä kyseiset asiat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2225034- 1912705
- 671582
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss521490Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91292Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1001276- 1321247
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1561187Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091184- 821163