Olisi hyväksi liittyminen Neuvostoliittoon

DDR.ampui.selkään

Halosen puhetta 70 -luvulla..

Mitähän nämä puna aatteelliset näki Nuevostoliitossa, jossa ihmisiä rääkättiin. Halosen tasa-arvo oli kaukana.


Kansalaissota, luokkasota, vapaussota, sisällissota, punakapina - Suomen historian traagista, kansan kahtia jakanutta ja syvät arvet jättänyttä ajanjaksoa edelsivät vuoden 1917 lakot ja mielenosoitukset.
Ensimmäisen maailmansodan aiheuttama epävakaa tilanne, Venäjän vallankumous ja elintarviketuonnin loppuminen Venäjältä, niiden seurauksena elintarvikepula ja työttömyys etenkin eteläisen Suomen asutuskeskuksissa kärjistivät työväestön mielialoja ja johtivat punakaartien järjestäytymiseen ja aseistautumiseen. Myös sodan toinen osapuoli järjestäytyi suojeluskunniksi ja valkokaarteiksi. Taistelut puhkesivat eri puolilla maata tammikuun lopulla 1918 ja päättyivät huhti-toukokuun vaihteessa, punakaartien häviöihin tai antautumisiin.
Liittäminen Venäjän kommunisteihin tyssäsi siltä osin.

15

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi.pyrkivät

      Haloset et kumpp. kuvitteli, että olisivat Neuvostoliiton tai Neuvosto-Suomen uutta pienilukuista eliittiä. Pienelle eliitille oli omat kaupat muista etuoikeuksista puhumattakaan. Enemmistö eli suurin osa henkiin jääneestä kansanosasta jonotti kauppoihin tuntikaupalla - maitoa, leipää, perunaa, kaalia - saisiko tänään lihaa tai edes ensi viikolla? Työpäivät olivat pitkiä.
      Halonen ja muut kommarit tiesivät kansanmurhat ja vainon, mutta ovat niin lapsellisia, että kuvittelivat, että eliminointi ei tulisi koskemaan heitä.
      Tosiasia on, että Neuvostoliittoon lähtenellä Suomen punikeilla ei mennyt hyvin. Keskinäiset riidat olivat arkipäivää, ja moni menetti päänsä viimeistään Stalinin aikana. Jotkut onnistuivat lähtemään Kanadaan tai USA:an, ja jokunen palasi pitkän reissun jälkeen vähin äänin Suomeen. Näiden lapsia on toiminut myöhemmin SAK:ssa ja Suomen kommunistisessa puolueessa. Onnettomat kokemukset eivät tuoneet järkeä päähän.

    • TäälläTotuutta

      Höpö höpö liittymisiesi kanssa:


      HalonenHyväPressa

      26.7.2016 16:39




      Uusi

      Meinaatko, että kun tarpeeksi usein toistat tuota valhetta siitä, että Halonen olisi mukamas pitänyt puheen Neuvostoliittoon liittymisestä, siihen joku alkaisi uskoa.

      Tuo "puhe" oli selkeä valhe joka masinoitiin estämään Halosen uudelleen valinta v.2006 presidentinvaaleissa. Se silloin ammuttiin alas tuoreeltaan ja kokoomuksessa jopa jouduttiin pyytämään anteeksi, että valhetta lähdettiin heidän taholtaan jakamaan verkossa. Samoin muut poliittiset toimijat tuolloin, Halosen vastustajatkin, kumosivat tuon pöyristyttävänä amerikkalaistyyppisenä vaaliherjana ja loanheittona.

      Suomen järkevä kansa kuitenkin tiesi paremmin ja Halonen olikin kahdesti valittuna presidenttinä erittäin suosittu presidentti koko sen 12-vuotisen valta-aikansa.

      Mutta aina sitten täällä S24:n palstalla parista loanheittokynästä lähtee se sama valhe.

      Eivät opi.

      • Pankkopojalla on näköjään taas nk. huonot päivät.


      • menkää.demusaitille
        Känä kirjoitti:

        Pankkopojalla on näköjään taas nk. huonot päivät.

        Kas kas Känäkin kömpi kolostaan. Onkin joutunut olemaan hiljaa viimeaikoina kun kepun kannatus on pysynyt tasaisena ja demarit putoavat.

        Sossun tuella elävät vasemmistoluuserit älämöi saitilla.


      • Känä.palstahomo
        Känä kirjoitti:

        Pankkopojalla on näköjään taas nk. huonot päivät.

        Tämä huppana se nalkissa majuriinsa.

        Kuvitteletko olevasi majurin peräaukossa ?

        Nettihomo nussija !
        Räkimä aika poloisella

        Kovin se kiimaiselta vaikuttaa.
        Paljon asiaan hällä majurille.


      • sosialistinlupaus

        Lipponen, Halonen ja muut vasemmistodemarit vaativat 1970-luvulla liikepankkien sosialisoitia.


    • HalosestaEnTiedä
    • Videotehtaan_työntekijä

      Tämä huppana se nalkissa Haloseen

      Kuvitteletko olevasi Halosen peräaukossa ?

      Netti lampaannussija !
      Räkimä aika poloisella

      Kovin se kiimaiselta vaikuttaa.
      Paljon asiaan hällä Haloselle

      • NiinpäNäkkyy

        Itsellesi tuossa vastaat, avauksellesi se on osoitettu. Tunnustat, että tämä huppana se nalkissa Haloseen.


      • Homonussijalle
        NiinpäNäkkyy kirjoitti:

        Itsellesi tuossa vastaat, avauksellesi se on osoitettu. Tunnustat, että tämä huppana se nalkissa Haloseen.

        Sulle vastaan.
        Majuria vonkaavalle.


      • MiksSitten
        Homonussijalle kirjoitti:

        Sulle vastaan.
        Majuria vonkaavalle.

        vastaan omalle avauksellesi? Onko tämä palstatekniikkakin sinulla yhtä "hakusessa" kuin suomen kielikin? Ei pitäisi tulla tänne niin avuttomilla taidoilla.


    • Pysty.keksi.tämä.jatkaa

      Videotehtaan_työntekijä"
      Onhan se tämä kopioijakin täällä..hehhhe.
      Pystyltä sai aviittia.

    • Sossun.luuseri.isottelee

      Känä täällä räknää jos mitä, mitä räkä tuo poskelle.
      On apteekissa raha kaikki, sitten omistaa ison maatilan merusineen päivineen.
      Portugalissa talvet..jne...

    • Santeri.Alkio

      Tämäkin ketju on niin alkiolaisen hengen elähdyttämä ja sykähdyttämä, että taijjannii pollauttaa ihan ilon kyyn eleet...!

    • Jospa.se.oliki.niin

      Jospa se majuri puhuikin lipputangolla, vaikka oli nousut tankoa pitkin puoliväliin, ja sieltä koilotti "Suomelle on hyväksi liittyminen Neuvostoliittoon". Ja Väyrynen odotti saman puheensa pitämistä lipputangon juurella. Täällähän joku oli ollut kuuntelemassa Väyrysen puhetta isolla lipputangolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4811
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      188
      3755
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      183
      3411
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      77
      3181
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2899
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1931
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      179
      1724
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1676
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1385
    Aihe