Tilillä 8000 euroa ylimääräistä makaamassa ja mahdollisuus säästää 100 euroa/kk lisää. Olen 37-v ja eläkettä varten tarkoitus olisi säästää. Mitä ehdotatte? :) Ajattelin että sijoittaisin nordnetin omiin superrahastoihin.
Indeksirahastoonko
2
186
Vastaukset
- kewadq
Nordnetin superit on hyviä Pohjoismaiden osalta. Mutta ne kattaa vain ja ainoastaan neljä Pohjoismaata ja niiden isoimmat yritykset (Ruotsin osalta myös vähän pienempiä).
Pohjoismaat muodostaa maailmantaloudesta pari-kolme prosenttia. Jos laitat isomman osan sijoituksistasi tänne, sinulla on paras olla hyvä syy painottaa näitä markkinoita. Toki uskollisuus kotimaalle on yksi peruste, mutta en tiedä onko se kuinka hyvä.
Laajempaa hajautusta voi katsella esim. Seligsonin tai Handelsbankenin indeksirahastoista tai Nordnetin ETF-kuukausisäästösopimuksen valikoimasta. - Kassalaakeri
Seligsonin Global Top Brands on hyvä ja edullinen osakerahasto. En laittaisi koko summaa kerralla, vaikka sijoitusaika olisikin pitkä. Syynä se, että nyt ollaan aika huippuhinnoissa. Tässä on aika todennäköisesti kovempaa laskua tulossa muutaman vuoden aikana, varsinkin USA:ssa. Miten olisi esim. 200 euroa kuussa säästäen? Kasvuosuuksia tietenkin, niin osingot menevät kerryttämään rahaston arvoa ja veroseuraamuksia ei kerry.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992055Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881866Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3251688Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555- 311177
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht901134Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103- 511047
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651042- 581028