Olen muuttanu Lapista tänne jyväskylään.
Siellä ollessa ei mettästyksen suhteen tullu mitään ongelmia. Senku otti pyssyn ja meni mihin meni. ja ampu mitä ampu.
Nyt täälä taitaapi olla hankalampaa.
Seuroihin ei ilmeisesti "maattomia" oteta??
Ei liene auttaa jos maat on Kittilässä :=)
Joten, kävin villin pohjolan sivuilla kattomassa valtionmaa tilkkuja (siis persereijän kokosia länttiä) mie tartten isomman paikan jo paskalla käyessä!!!! Ja pyytävät siitä vielä rahhaaki???
Miten vaikkapa vesilinnustus. Onko mahdollisuutta esim. Päijänteelle mennä metsästämään. Valtion ,kunnan omistamille saarille. Ei kai koko päijännettä sentään ole myyty yksityisille?PRKL.
Tai onko päijänne osittu kalastuskuntiin? Silloinkin lienee mahdollisuus ostaa metsästyslupa?
Mitä muita järviä tms paikkoja Jkln alueella ja ympäristössä olisi. mistä vesilintuja ensisyksynä.
Taian sittekki kyllä painua pyytöajaksi takasi kotikonnuille.
Miten tuo alla oleva metsästyslain kohta olisi tulkittava?
7§
Yleisellä vesialueella järvessä ja tällaisella alueella olevilla valtion omistamilla saarilla ja luodoilla on oikeus metsästää henkilöllä, jonka kotipaikka on kunnassa, johon yleinen vesialue osaksi tai kokonaan kuuluu taikka johon se rajoittuu.
Vesilinnustus
Hirvas
1
682
Vastaukset
- jtk
kaikki suuremmat vesi- alueet jaettu kalastuskuntiin.omilla k.kunnilla luvat erikseen asukkaille ja ulkopaikkakuntalaisille,joten pitäisi kyllä onnistua suht koht helposti.hintakaan ei pitäisi olla paha ,meilläpäin ulkolaiset muistaakseni 15 euroo.onnea matkaan ettei tartte koko kaudeksi matkustaan kotikulmille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663422Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463242Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1423048- 502663
- 311983
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271870- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871545Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391421- 391350