olemme ostamassa ok-taloa 350 000 eurolla. Talossa kiinnitykset 300 000. Miksi ylipäätään haettu noin paljon kiinnityksiä, onko velkaa noin paljon? Mahdollisesti saisi ostettua talon edullisemmin?
kiinnitykset
oktaloostaja
121519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei+kiinnitysten+määrä+kerro+mitään+veloista+tai+velattomuudesta.+Kiinnityksiä+haetaan+yleensä+n.+20%+yli+sen+hetkisen+asunnon+hinta-arviosta.+Myös+se+että+asunto+on+voitu+maksaa+vaikka+käteisellä+tai+säästöillä+kokonaan+vaikka+siihen+on+haettu+kiinnityksiä.+Voi+olla+että+ed.+omistajalta+on+jäänyt+ja+nehän+siirtyy+aina+kiinteistön+mukana+uudelle+omistajalle.+Ovat+lisäksi+rahan+arvoista+paperia,+joten+ei+kyllä+kannata+liian+vähän+niitä+edes+hankkia,+kun+samalla+saa+isomman+määrän.
Kiinnityksiä voi hakea vaikka viisi kertaa markkina-arvon verran, jos huvittaa. Pääasia, että niitä on tarpeeksi, jotta ei tarvitse hakea lisää ja maksaa uusia toimenpidemaksuja.
Kiinnitysten määrä ei siis liity mitenkään muuten lainan suuruuteen, kuin sikäli että kiinnityksiä pitää olla vähintään sen verran, mitä tarvitaan lainojen vakuudeksi.
Voi olla, että myyjällä on aikanaan ollutkin taloa vastaan suurehko laina. Se ei kuitenkaan enää merkitse mitään, kunhan vain saatte ostaessanne kaikki myönnetyt panttikirjat itsellenne. Ne ovat käyttövalmista vakuutta jos itse tarvitsette lainaa. Ja tarvehan todennäköisesti ilmenee heti kauppakirjan allekirjoituksen jälkeen eli käytännössä panttikirjat siirtyvät saman tien teidän pankkinne haltuun.
Panttikirjoja voi hakea kiinteistölle miten paljon tahansa. Lainan antaja tietenkin katsoo kokonaismäärän ja päättää sitten, miten paljon niistä tarvitaan vakuudeksi.
kiitos tiedoista ! taas vähän viisaampi. T. ketjun aloittaja
Siis, jos ostat taloa 350000 ja talon kiinnitykset ovat 300000 niin olet velkaa tuon talon ostamisen yhteydessä sitten 650000 euroa.
Kiinnitys tarkoittaa, että talo on kiinnitetty siitä summasta, eli otettu velkaa sen verran taloa kohden.
Jos ne ovat taas vapaita haltijavelkakirjoja, niin niitä vastaan saat velkaa itse 300t euroa.
Kiinnitys= kohde on velkaa
Kauppahinta= joudut itse ottamaan velkaa
Yhteensä = velat kiinnitykset = kokonaisvelka.
Höpöhöpö.
Kiinnitys = asiapaperi, jonka avulla kiinteistöä voidaan käyttää lainan vakuutena max. siihen paperiin merkitystä summasta.
Kiinteistön omistaja voi käyttää kiinteistöään velkojen vakuutena. Se tapahtuu kiinnitysten avulla. Jos velan maksu laiminlyödään, velkoja voi vaatia käräjäoikeutta ulosmittaamaan kiinteistön ja hakea pakkohuutokauppaa. Jos kiinnityksiä ei selvitetä ja vapauteta ennen kauppaa, ostajalla on riski siitä, että kiinteistö joutuu pakkohuutokauppaan myyjän veloista.
Olkaavarovaisia:lla on mennyt iloisesti kiinnitykset ja panttaukset sekaisin. Kuten kaikki muut ovat jo kertoneet kiinnitys tarkoittaa asiakirjaa, jota voi käyttää velan vakuutena. Jos kiinnityspaperit on pantattu, niin silloin taloon kohdistuu velkaa, jonka ostaja voi joutuamaksamaan. Mikäli siis kaikki kiinnityspaperit tulee kaupan mukana, mitään vaaraa ei ole.
Luuletko tosiaan että tavallinen talon/kämpän ostaja näistä tajuaa mitään? Ei todellakaan. Vaikka pankin/välittäjän edustaja kertoo mitä niin ne juoksee pakoon heti kun sana "kiinnitys" mainitaan/tulee esiin papereissa :D
Tottakai tajuaa. Osakkeen ostajan ei tarvitsekaan ymmärtää ostettavan asunnon kiinnityksistä mitään.
Ja paskat tajuaa. Näkeehän sen tästä ketjustakin.
Ja pitää niistä tajuta sen verran ettei mene talo pakkohuutokauppaan entisen omistajan velkojen takia.
Miten kaikki voikin suomessa olla niin perseestä