Senkin uhalla että voisi mennä pöpelikköön. Kysy samalla itseltäsi oletko juuri nyt onnellinen ja jollei niin miksi? Jos olet fyysinen ja seksuaalinen ihminen, miksi jumitat ja asut ihmisen kanssa, joka ei sinusta mitään halua? Jos sinun elämän perusteesi ovat yhdenlaiset ja sen toisen ihan toisenlaiset, eikö olisi jo aika vaihtaa? Turhaa jankutetaan, ettei vaihtamalla parane, sillä paranee kyllä. Ei tosin jatkuvasti vaihtamalla mutta rinnalleen voi löytää semmoisen ihmisen, jonka kanssa eläminen on kevyttä ja helppoa ja ihanaa. Sen kivireen vetämisen sijaan. Kun uskaltaa uskoa että se on. Kirjoitin tämän itselleni :)
Tavoittele hyvää elämää
hetkenverranelämää
22492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Täällä yksi "kevyt, helppo ja ihana" varattuun tärähtänyt nainen ajattelee aivan samoin ja pohtii, että rakkaus on ihana juttu. Jos hän olisi vapaa antaisin meille mahdollisuuden, mutta sinkkuus tässä tilanteessani on varmasti se varteenotettavin vaihtoehto.
voi se olla kivireen vetämistä sen toisenkin kanssa, parempi tuttu kivireki kuin vieras
Tätä just tarkoitin.. miksi tyytyä siihen ajatukseen että jankkaa aina valmiiksi pureskeltuja ajatuksia? Tottakai onnellisuus lähtee itsestä, mutta kuinka paljon onnellisempaa olisi, jos vierellä olisi kivireen sijasta ihminen joka ei ole kivireki? En jaksa uskoa että jokainen vierelle sopiva ihminen olisi kivireki järjestään..
Haluan+sut,+koska+sä+kevennät+mun+taakkaa+olemalla+juuri+sitä+mitä+sä+olet.+100%+totta.+Pelkkä+sun+läsnäolo,+sun+ajatteleminen+auttaa+eteenpäin.+Ymmärrätkö?+Tunnetko+samoin?
Haluan! Ymmärrän! Tunnen!
Mene hoitoon. Sama kehoitus lukee melkein jokaisessa ketjussasi, enkä kehoittajana ole ainoastaan minä.
Niin kuka olitkaan?
Hieno kirjoitus. Elämä on tässä ja nyt, eikä sitä kannata pantata. Itse en voisi elää huonossa suhteessa. Siksi olenkin ollut nyt omasta vapaasta halustani yksin. Mutta kaipaan kuitenkin rinnalleni toista ihmistä, miestä - mutta en ketä tahansa. Vain yhtä, molemminpuolisella kunnioituksella, rehellisyydellä ja avoimuudella.
Mistä tiedät parin eri tavoitteista? Entä mistä tiedät ettei toinen halua mitään toisesta? Ja siitä huolimatta pysyy liitossaan? Tokihan se antanut sulle syyt suhteeseen alkamisesta ja kertoillut tuollaista. Kuinka tunteettomassa ja ei rakasta ja kyllästynyt puolisoon. Todellisuudessa liitto voi hyvin ja saa nyt kahta vittua. Tämähän se tavoite ukkomiehille. Uskottelet itsellesi ja suret toista kun ei vaan älyä erota. Koitahan edes joskus nähdä totuus. Ei se ukkomies eroa jos saa nauttia kunnolla! Luuletko että ukkomies ottaa kakkosen kun jo näyttänyt olevan petturi valmiiksi. Kotona tietämätön viaton vaimo joka ei käy vieraissa ja on kunnon naisen maine. Kyllä se miehen maine on tärkeä sille itselleen. Tietäishän sen jos vaihtaisi kiltin vaimon kakkoseen kuinka pojilla ois hauskaa tuosta ukkomiehestä joka vaihtoi huono maineeseen naiseen! Riittäisi ilkeitä vittuiluja kaikilta. Ei ukkomies sellaiseen ryhdy. Niin entäs sitten se pettämisen syy selkeä jännityksen haku ja uuden kokeilu. Eiköhän jokainen tavoittele hyvää elämää tyylillään.
Jaa paatos, luitkohan viimeistä lausetta, kirjoitin itselleni enkä kellekkään ukkomiehelle :DD. Kai minä nyt itse tiedän ja jos puoliso ei kykene tai halua minun kanssa fyysistä kanssakäymistä. Ja mietin olisko se riittävä syy lähteä omille teilleen.
ei tosiuskovaiset lue, heille riittää usko :)
Koitin kirjoittaa itselleni tsemppiä.
Ihan pakko kommentoida, että uskokaa jo toisiksi naisiksi ryhtyvät. Miesten saunailloissa teistä puhutaan helppoina ja kavereillekin annetaan vihje, mistä saa helposti, kun vähän imartelee. Jo nuoret miehet puhuvat näistä naisista siihen sävyyn, että he kelpaavat vain siihen hommaan, mutta vaimomateriaalia he eivät ole. Yhä enemmin näistä puhutaan ja yhä vapaammin vihjeitä annetaan, joten siihen nähden on ihme, että missä illuusion kuplassa toisiksi naisiksi ryhtyvät elävät, kun kuvittelevat salassa olevansa.
No voi hyvä luoja. Vaimomateriaalia. Uskooko joku oikeasti että avioliitto suojaa sivuhypyiltä. En usko avioliittoon enää ensinkään. Ja kakkonen.. mitä ihme elämää jotkut elää.. kaupan kassa taitaa elellä omassa kuplassaan.
Ukolla tai akalla ei olis tarvetta vaihtaa, jos akkansa tai ukkonsa ei olis pihtari. Jos akka tai ukko nalkuttaa, oikkuilee, kiukuttelee ja pihtaa tai kiristää seksillä, mitätöi miestään tai naistaan, orjuuttaa, vahtii miehensä tai naisensa tekemisiä, määräilee liiaksi, niin tottakai vaihtamalla paranee.
Moni mies ja nainen on ollut vaihtoonsa tyytyväinen. Nuorena voi solmia aivan vääristä syystä avioliiton ja moni nainen hommaa itsensä paksuksi, jotta saisi mieheen omistusoikeuden ja valtaa. Toki on niitä suhteita missä elävät onnellisena ja osaavat toimia toistensa parhaaksi. Mutta jos toinen osapuoli on omaa etuaan tavoitteleva, rahan- ja asemanperässäjuoksija, kiristäjä, vahtii toista liikaa (epäluottamus), en nää että kukaan kestää henkisesti terveenä tuollaisessa suhteessa. Kyllä silloin viimeistään toisen on parempi nostaa kytkintä, jotta henkinen terveys ei mene. Tiedän tapauksia, missä uusi suhde on jatkunut yli 30 vuotta, ilman pettämistä ja edelleen jatkuu sekä ovat tyytyväisiä. Kukaan ei väkisin voi toiselta miestä tai naista viedä - syynä on silloin suhde joka ei toimi. Jos suhteessa ei voi hyvin, on parempi silloin antaa toiselle vapaus, eikä roikkua väkisin siinä. Kumpikaan ei voi silloin hyvin. Jos suhde on hyvä, ei varmasti siinä ole pettämistä, nalkutusta, kiristämistä jne. Eikä tälle eroavalla miehellä tai naisella välttämättä tule edes uutta suhdetta, kun se suhde joka oli, aiheutti niin pahat traumat, että siitä toipuminen vie aikaa pitkään ja voi olla ettei kaikki enää uutta suhdetta halua. Jos tunteet ovat suhteessa aidot, ei siinä nalkuteta, kiristetä, pihdata, oikkuilla tai vahdita toisen tekemisiä ja menemisiä (luottamuksen puute). Keskustella voi rakentavasti. Toista pitää kunnioittaa. Toiselle on annettava tilaa ja omaa aikaa. Toisen pitää saada toteuttaa itseään, ilman että toinen rajoittaa.
Kiitos, tätä ajattelin. Lisään vielä sen, että saa olla oma itsensä. Ilman nollausta ja mollausta kun tekee asioita joista nauttii. Harrastaa esim. liikuntaa.
Olipa sulla jargoniaa kerrakseen. Huh, huh, onneksi ei ole kokemusta pihtaamisesta, nalkuttamisesta, kiristämisestä, oikkuilusta, vahtimisesta, kunnioituksen puutteesta, mitätöimisestä, orjuuttamisesta, määräilemisestä, itsensä paksuksi hommaamisesta, rahan ja aseman perässä juoksemisesta. Melkoista negaa..
Mietin. Olen onnellinen, kiitollinen, seksuaalinenkin ja minua halutaan. En valita, en pyydä mitään. Ihastuin kerran, entä sitten, ei se mihinkään johtanut, ei tarvinnutkaan. Kiitti, näillä mennään.
no sittenhän sulla on hyvä elämä. Eikä tarvetta muutoksiin.
Mulla on elämä, jota kuka tahansa pitäisi hyvänä. Kuka tahansa tavisurpo. Mulla ei ole taloudellisia ongelmia, niitä ei tuu olemaan koskaan. Mä olen velaton, luottotiedot ok. Voisin singahdella ulkomaille milloin vain. Autoa voisin vaihtaa uusimpiin juppimalleihin vuosittain. Voisin leveillä, puhua paljon. Mut en. Enkä ole onnellinen, syvimmästä rauhasta huolimatta. Joka nykymaailman "arvojen" keskellä on vain ok, joka nauttii materiasta ja oman arvonsa (?) ostamisesta (se on helppoa, tai olis) on aika pirun kesken. Liikaa mammonaa, lihasta, merkkirytkyä, trendihömppää, saldoa ihailevaa nollatason paskatavista tässäkin maassa. Ei voi elostaan nauttia kukaan, joka jostakin jotakin tajuaa.
Sä puhutkin nyt pelkästä materiasta. On se henkinen hyvinvointikin tärkeää, että on tyytyväinen elämäänsä ja tekemisiinsä. Aina ne ulkoiset puitteet ei kerro korvien välin hyvinvoinnista.
"Hetken kestää elämä. Ja sekin synkkä ja ikävä..."