Raskaaksi vai ei

nopee_2112

Olen 15v tyttö. minun menkat ei ole alkaneet ja minulla on poikaystäväkin. olemme alkaneet miettiä seksin harrastamista. kondomi on jo valmiina mutta entäs menkat? onko siitä haittaa jos harrastan seksiä ennen menkkoja?

16

476

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitivaan69

      On! Jos harrastaa seksiä ennen mekkoja, saattaa 30% mahdollisuudella käydä valkovuodon ja menkattomuuden yhdistelmän vuoksi niin että vaginasi kasvaa umpeen! Joten kannatta ehdottomasti odottaa menkkoja ennen seksin kokoeilua!

      • Hieno trolli, jos jatkat samaan malliin saatat joskus voittaa jonkun palkinnon! Onnea sinulle :)


      • Kivaakaikille

        Lol repesin :D


      • 14v_tyttö

        OMG OIKEESTI! Oon 14v tyttö eikä menkkani ole vielä alkanut olen kumminkin harrastanu seksiä lukemattomia kertoja. vaginani on alkanut tuntua ahtaalta. MITÄ VOIN TEHDÄ?!


    • Moi,
      onnea ihanasta seurustelusuhteestasi. On hienoa, että olette yhdessä kumppanisi kanssa miettineet onko seksi ja seksuaalisuus osa teidän suhdettanne. Voit huoletta odottaa vielä muutaman vuoden, ennen kuin aloitat yhdynnät. Jos kuitenkin päätät aloittaa intiimielämäsi jo nyt, on hyvin tärkeää että ehkäisy on kunnossa. Kondomi on ainut ehkäisymenetelmä, joka suojaa sukupuolitaudeilta.
      Tuplaehkäisy on myös mahdollinen: voit kysyä mahdollisuuksistasi e-pillereihin oman kuntasi ehkäisyneuvolasta tai kouluterveydenhoitajaltasi. Ymmärräthän, että ehkäisy on yhteinen asia ja siihen tulee sitoutua myös "huonoina päivinä".
      Ehkäisyä tulee käyttää kuukautiskierron vaiheista huolimatta. Ei ole olemassa ns. "varmoja päiviä", vaikka huhut niin kertoisivatkin.
      On normaalia kokea epävarmuutta intiimielämän aloittamisen suhteen. Muistathan, että teet kumppanisi kanssa vain sellaisia asioita, jotka tuntuvat sinusta mukavilta. http://www.vaestoliitto.fi/ antaa sinulle monta hyv ää ohjetta aikuiseksi kasvamisen tiellä.
      Tsemppiä!

      • ZingZangZong

        Yksinkertaiset ihmiset vastaa joillain sivustoilla bottien generoimiin viesteihin on jotenkin epätodellinen tunne lukee, kun joku tomppeli alkaa keskustelee ohjelmiston kanssa.


    • poikaystäväkin

      Et voi tulla raskaaksi jos menkat ei ole alkaneet. Jos lasketaan menkkojen alkaminen munasolun irtoamisesta (n. 14 vrk ennen vuotoa). Raskaaksi voi tulla vain jos emättimessä on kypsä munarakkula (ovulaatio).
      http://fi.clearblue.com/kuukautiskierto-ja-ovulaatio
      Seksin harrastaminen ei vaikuta menkkoihin ja päinvastoin. Seksin harrastaminen on paljon muutakin kuin yhdyntä.

      • ewtrd

        Joo mutta mistään ei tiedä onko siellä kypsä munasolu vai vaikka kaksi.
        Että ota vaan se kortsu käyttöön!


    • Ei ole mitään haittaa :) varmuuden vuoksi kannattaa kuitenkin käyttää kortsua vaikka sitä kai olittekin jo ajatellut..?

    • nopee_2112

      Kannattaisiko varmuuden vuoksi laittaa 2 kondomia päällekkäin?

    • kyämäätiä

      Kaksi kumirukkasen peukaloa päälle ja kaksi kumia, sitten jättää panematta, tuo on täydellisen varma keino olla tulematta raskaaksi.

    • Peho732

      Lihapiirakka ilman munaa kiitos! :)

    • Pelimaailmaan!

    • mfjxh

      Joidenkin mukaan seksi auttaa menkkapäivinä. Se jotenkin helpottaa siihen kipuun

    • Kggvhfgcggggirl

      Jos sinulla ei ole menkkoja niin ei seksistä haittaa ole et vai voi tulla paksuksi

    • Hahahahahahaa

      Voi herran tähden nyt!😱 Raskaaks 15 vuotiaana! Kuules pikkunen nyt et oo tainnu aatella asiaa loppuun asti!😂 Repeen pelkälle ajatuksellekkin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2322
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      137
      1481
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1452
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      154
      1193
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      1013
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      373
      927
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      684
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe