Raskaaksi vai ei

nopee_2112

Olen 15v tyttö. minun menkat ei ole alkaneet ja minulla on poikaystäväkin. olemme alkaneet miettiä seksin harrastamista. kondomi on jo valmiina mutta entäs menkat? onko siitä haittaa jos harrastan seksiä ennen menkkoja?

16

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitivaan69

      On! Jos harrastaa seksiä ennen mekkoja, saattaa 30% mahdollisuudella käydä valkovuodon ja menkattomuuden yhdistelmän vuoksi niin että vaginasi kasvaa umpeen! Joten kannatta ehdottomasti odottaa menkkoja ennen seksin kokoeilua!

      • Hieno trolli, jos jatkat samaan malliin saatat joskus voittaa jonkun palkinnon! Onnea sinulle :)


      • Kivaakaikille

        Lol repesin :D


      • 14v_tyttö

        OMG OIKEESTI! Oon 14v tyttö eikä menkkani ole vielä alkanut olen kumminkin harrastanu seksiä lukemattomia kertoja. vaginani on alkanut tuntua ahtaalta. MITÄ VOIN TEHDÄ?!


    • Moi,
      onnea ihanasta seurustelusuhteestasi. On hienoa, että olette yhdessä kumppanisi kanssa miettineet onko seksi ja seksuaalisuus osa teidän suhdettanne. Voit huoletta odottaa vielä muutaman vuoden, ennen kuin aloitat yhdynnät. Jos kuitenkin päätät aloittaa intiimielämäsi jo nyt, on hyvin tärkeää että ehkäisy on kunnossa. Kondomi on ainut ehkäisymenetelmä, joka suojaa sukupuolitaudeilta.
      Tuplaehkäisy on myös mahdollinen: voit kysyä mahdollisuuksistasi e-pillereihin oman kuntasi ehkäisyneuvolasta tai kouluterveydenhoitajaltasi. Ymmärräthän, että ehkäisy on yhteinen asia ja siihen tulee sitoutua myös "huonoina päivinä".
      Ehkäisyä tulee käyttää kuukautiskierron vaiheista huolimatta. Ei ole olemassa ns. "varmoja päiviä", vaikka huhut niin kertoisivatkin.
      On normaalia kokea epävarmuutta intiimielämän aloittamisen suhteen. Muistathan, että teet kumppanisi kanssa vain sellaisia asioita, jotka tuntuvat sinusta mukavilta. http://www.vaestoliitto.fi/ antaa sinulle monta hyv ää ohjetta aikuiseksi kasvamisen tiellä.
      Tsemppiä!

      • ZingZangZong

        Yksinkertaiset ihmiset vastaa joillain sivustoilla bottien generoimiin viesteihin on jotenkin epätodellinen tunne lukee, kun joku tomppeli alkaa keskustelee ohjelmiston kanssa.


    • poikaystäväkin

      Et voi tulla raskaaksi jos menkat ei ole alkaneet. Jos lasketaan menkkojen alkaminen munasolun irtoamisesta (n. 14 vrk ennen vuotoa). Raskaaksi voi tulla vain jos emättimessä on kypsä munarakkula (ovulaatio).
      http://fi.clearblue.com/kuukautiskierto-ja-ovulaatio
      Seksin harrastaminen ei vaikuta menkkoihin ja päinvastoin. Seksin harrastaminen on paljon muutakin kuin yhdyntä.

      • ewtrd

        Joo mutta mistään ei tiedä onko siellä kypsä munasolu vai vaikka kaksi.
        Että ota vaan se kortsu käyttöön!


    • Ei ole mitään haittaa :) varmuuden vuoksi kannattaa kuitenkin käyttää kortsua vaikka sitä kai olittekin jo ajatellut..?

    • nopee_2112

      Kannattaisiko varmuuden vuoksi laittaa 2 kondomia päällekkäin?

    • kyämäätiä

      Kaksi kumirukkasen peukaloa päälle ja kaksi kumia, sitten jättää panematta, tuo on täydellisen varma keino olla tulematta raskaaksi.

    • Peho732

      Lihapiirakka ilman munaa kiitos! :)

    • Pelimaailmaan!

    • mfjxh

      Joidenkin mukaan seksi auttaa menkkapäivinä. Se jotenkin helpottaa siihen kipuun

    • Kggvhfgcggggirl

      Jos sinulla ei ole menkkoja niin ei seksistä haittaa ole et vai voi tulla paksuksi

    • Hahahahahahaa

      Voi herran tähden nyt!😱 Raskaaks 15 vuotiaana! Kuules pikkunen nyt et oo tainnu aatella asiaa loppuun asti!😂 Repeen pelkälle ajatuksellekkin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      82
      4454
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      202
      3579
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      137
      3405
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      229
      2693
    5. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      21
      2321
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2308
    7. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      73
      2154
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      48
      2083
    9. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2076
    10. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1973
    Aihe