Unkarilaisista viineistä

Hullunamadjaarimakuihin

Hei. Olen suunnittelemassa Unkari-teemaisia illalliskutsuja, joihin olen kutsunut pari ystävääni. Juomapuoli on hoidossa. Kysyisin kuitenkin neuvoja, vinkkejä ja mielipiteitä siitä, kumpi viini sopisi paremmin alkuruoan kanssa ja kumpi jälkiruuan kanssa? Valkoviininä on tarjolla Tokaji Furmint, vuosikertaa 2013. Kuohuvana on puolestaan kuivaa Törley Gála Sec-kuohuviiniä.

Jos haluatte tietää, minkä ruokien kanssa ajattelin näitä viinejä tarjota, niin alkuruuaksi olen puuhaamassa Tejfölös Vegyes Salataa (ranskankerma-pohjaisella kylmällä kastikkeella höystetty vihannessalaatti) ja jälkiruuaksi Gundelin ohukaisia (Gundels palacsintas).

Pääruokana olisi gulassia ja sen kanssa hyvää punaviiniä.

1

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Furmintinystävä

      Törley Gála Sec sopii molempiin. Sillä kannattaa aloittaa ...

      Tokaji Furmint voi olla kuivaa, puolikuivaa tai makeaa, ja makeusasteesta riippuu paljon että mihin se sopii. Roteva Furmintin maku voi olla salaatille liikaa, kaikki ei siitä tykkää, mutta jotkut tykkää niin että kuola tulee suuhun kun vain ajatteleekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1723
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1123
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      438
      1104
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1023
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      811
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      782
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe