Tori.fi huijaukset

onier17

Ostin tori.fistä Samsung Galaxy S4 puhelimen. Luvattiin kaikenmallam vermeet mukaan mm laturi, datakaapeli, kuitti puhelimen ostosta ja tietysti puhelimen piti olla priima kunnssa - aivan kuin uusi. Kokeilin puhelinta kotonani ja yllätykseni huomasin, että puhelin ei toiminut vaikka siihen asetin Soneeran, Elisa, Dna:n psim kortin. Mykkänä pysyi. Ostotilanteessa ei ollut mahdollisuutta kovin paljonkaan kokeilla puhelinta. Kotona sitten tunnin kuluttua kokeilin puhelnta prepais että Dna, Soneran ja Elisan kortilla (kk veloitus- ei prepaid), mutta mykkänä pysyi. Varsinaisesti ei rahanmenetys hartmittanut, vaan ilmeinen epärehellisyys, jota on alkanut esiintyä myös tori.fi kaupoissa. Myyjillä on kiire päästä pois tilanteesta ja usein itse myyjä ei tule tuomaan ostettua tuotetta vaan joku toinen henkilö. Näin myyjän jäljittäminen ilman viranomaisapua tai tori.fi apua on erittäin vaikeaa. Toinen juttu joka tuntuu olevan myyjille neittäin hankalaa; myynnin jälkeen kysymyksiin ei vastata, olisiko ostajalle tapahtunut jokin asennusvirhe tms. Näin Tamperella 29.07.2016

3

1494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jagmi

      Ostin Tori.fi,stä Note4 "Juha Parviaiselta", "Turku" (200€).

      Piti maksaa nopeasti (pikasiirto.fi) jotta kaveri voisi postittaa heti Noten, no eipä tullut Notea eikä seuranta koodiakaan, ainoastaan "missähän se on" yms. vedätystä.

      Lainaus hänen viestistä:
      "Tuommoinen. Ei ulkoisia vikoja ym. Pystyisitkö siirtämään pikasiirto.fi sivun kautta silloin raha näkyisi heti ilman viivettä kun on eri pankki.Ja minä voisin laittaa heti tänään postiin ja se lähtisi huomenna. Jätän tilinumeron niin voitko osoitteen antaa vaikka kun olet maksun suorittanut. Kiitos!"


      Epäilykseni herättyä, pengoin aikani kuvahakua ja löysin saman kuvan sieltä minkä "myyjä" oli lähettänyt minulle.
      Tietty tein heti rikosilmoituksen petollisesta myyjästä, jolloin selvisi oikea nimikin, nimi oli aivan toinen tilin takana...**ananen Ka**-T**ani.

      Tietty kädestä käteen kauppa toimii, mutta eihän näitä kannata lähteä hakemaan eri läänistä.

      Eli varokaa tilinumeroa: FI7*108**50005**27.....On tehnyt samanlaisia petoksia hyvin monelle muullekin, varoitin tästä ilmossa Torissa, joten paljon tuli viestejä muilta saman luikin uhreilta, ja käyttää useita eri nimiä.

    • Irjp

      Pitäis tehdä lista kaikista huijareista. Siihen voisi lisätä Olli- Juhani Pyykkösen nimeä käyttävän torihuijarin ja Iina Ruohoniemi - nimeä käyttävän huijarin nimet. Molemmat pyytää 140 € elektroniikkalaitteista, jotka aivan uusia tai vähän käytettyjä, eli pilkkahintaa.... Jakaavat tilinumeroitansa monelle ihmiselle yhtä aikaan, kokeiltu on.

    • Anonyymi

      358414710245

      Huijarin puh numero.
      Kusetti ainakin 2.1. 2022
      Mobilepaylla

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      66
      1883
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      54
      1176
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1039
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      980
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      92
      921
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      116
      908
    Aihe