Tori.fi huijaukset

onier17

Ostin tori.fistä Samsung Galaxy S4 puhelimen. Luvattiin kaikenmallam vermeet mukaan mm laturi, datakaapeli, kuitti puhelimen ostosta ja tietysti puhelimen piti olla priima kunnssa - aivan kuin uusi. Kokeilin puhelinta kotonani ja yllätykseni huomasin, että puhelin ei toiminut vaikka siihen asetin Soneeran, Elisa, Dna:n psim kortin. Mykkänä pysyi. Ostotilanteessa ei ollut mahdollisuutta kovin paljonkaan kokeilla puhelinta. Kotona sitten tunnin kuluttua kokeilin puhelnta prepais että Dna, Soneran ja Elisan kortilla (kk veloitus- ei prepaid), mutta mykkänä pysyi. Varsinaisesti ei rahanmenetys hartmittanut, vaan ilmeinen epärehellisyys, jota on alkanut esiintyä myös tori.fi kaupoissa. Myyjillä on kiire päästä pois tilanteesta ja usein itse myyjä ei tule tuomaan ostettua tuotetta vaan joku toinen henkilö. Näin myyjän jäljittäminen ilman viranomaisapua tai tori.fi apua on erittäin vaikeaa. Toinen juttu joka tuntuu olevan myyjille neittäin hankalaa; myynnin jälkeen kysymyksiin ei vastata, olisiko ostajalle tapahtunut jokin asennusvirhe tms. Näin Tamperella 29.07.2016

3

1515

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jagmi

      Ostin Tori.fi,stä Note4 "Juha Parviaiselta", "Turku" (200€).

      Piti maksaa nopeasti (pikasiirto.fi) jotta kaveri voisi postittaa heti Noten, no eipä tullut Notea eikä seuranta koodiakaan, ainoastaan "missähän se on" yms. vedätystä.

      Lainaus hänen viestistä:
      "Tuommoinen. Ei ulkoisia vikoja ym. Pystyisitkö siirtämään pikasiirto.fi sivun kautta silloin raha näkyisi heti ilman viivettä kun on eri pankki.Ja minä voisin laittaa heti tänään postiin ja se lähtisi huomenna. Jätän tilinumeron niin voitko osoitteen antaa vaikka kun olet maksun suorittanut. Kiitos!"


      Epäilykseni herättyä, pengoin aikani kuvahakua ja löysin saman kuvan sieltä minkä "myyjä" oli lähettänyt minulle.
      Tietty tein heti rikosilmoituksen petollisesta myyjästä, jolloin selvisi oikea nimikin, nimi oli aivan toinen tilin takana...**ananen Ka**-T**ani.

      Tietty kädestä käteen kauppa toimii, mutta eihän näitä kannata lähteä hakemaan eri läänistä.

      Eli varokaa tilinumeroa: FI7*108**50005**27.....On tehnyt samanlaisia petoksia hyvin monelle muullekin, varoitin tästä ilmossa Torissa, joten paljon tuli viestejä muilta saman luikin uhreilta, ja käyttää useita eri nimiä.

    • Irjp

      Pitäis tehdä lista kaikista huijareista. Siihen voisi lisätä Olli- Juhani Pyykkösen nimeä käyttävän torihuijarin ja Iina Ruohoniemi - nimeä käyttävän huijarin nimet. Molemmat pyytää 140 € elektroniikkalaitteista, jotka aivan uusia tai vähän käytettyjä, eli pilkkahintaa.... Jakaavat tilinumeroitansa monelle ihmiselle yhtä aikaan, kokeiltu on.

    • Anonyymi

      358414710245

      Huijarin puh numero.
      Kusetti ainakin 2.1. 2022
      Mobilepaylla

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      81
      1334
    2. 72
      1194
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      79
      1061
    4. 95
      889
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      839
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      30
      760
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      693
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      679
    10. 44
      622
    Aihe