niille on tullut talouksiensa koossa jo suuri ero, sillä Suomi liittyi myös EMU:in, euroon.
Ruotsi ei liittynyt euroon! Ja sen huomaa nyt.
Ero kasvaa. Ruotsin talous porskuttaa nyt yli neljän prosentin kasvua, Euroopan kärkeä. Suomi taas kuuluu EU:n ongelmatalouksiin. Tänä vuonna kasvu voi nousta 1,4 prosenttiin.
Kymmenen miljoonaa ihmistä on melko paljon Euroopassa. Myös taloutensa koolla Ruotsi on kiilannut EU:n keskiraskaaseen sarjaan – isojen viisikon Saksan, Britannian, Ranskan, Italian ja Espanjan perään.
Se tarkoittaa myös vaikutusvallan kasvua. Sen sijaan Suomi on lipunut laajentuneen EU:n marginaaliin.
Tiedot HS.
Suomi ja Ruotsi liittyivät EU:in vuonna 1995, nyt
Suomi_kituu_eurossa
0
70
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2684665Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343030Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232800Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 591400
- 951282
- 471169