Samanlaiset kuin diabeetikoille. "Minulla on peliriippuvuus" Lisäksi voitaisiin ensiapukoulutuksen yhteydessä pitää myös koulutus toimintamenetelmistä peliriippuvaisen saadessa "kohtauksen"
Olen peliriippuvainen. Auta minua, älä anna minun pelata.
Peliriippuvaisille kortti ja ranneke
4
181
Vastaukset
- PianExPeluri
Hyvä ajatus. Tämä ei ollut tullutkaan vielä mieleeni.
- YksPelihullu
Tuo olisi muuten todella hyvä juttu. Ihan oikeasti.
Vielä sellainen ranneke, mitä pelaaja itse ei pysty irroittamaan. Vähän kuin tällainen seurantapanta(siis tuon kiinnityksen osalta siis) joillain oikeuden määräyksestä kotiarestiin tuomituilla ihmisillä on.
Tietysti rannekkeen täytyy olla sellainen, että se kestää esim. saunomisen eikä haittaa muuten elämää millään tavoin. - Minävainitse
Ei huono idea. Sen näkee kädessänsä koko ajan jos tulee mielitekoja pelaamiseen.
- mordokai
Tuo on muuten todella parhain idea ensimmäisen kerran elämässäni mitä olen kuullut pelihoukutusten estämiseksi. Ja luulen että se saattais toimiakin,,ihan oikeasti. ainakin paremmin kuin mitkään kansalaisadressit tai rayn kaksinaismoralistinen toiminta. Ottaa toisesta päästä tuhkatkin pesästä ja toisesta päästä pesee imagoaan " hyvän tahdon peleillä" ynnä muilla kansanterveyden hyväksi slouganeilla,,joista kuitenkin annetaan vain minimaallinen osuus kansanterveydelle. Suurimmat osingot käärii kuitenkin ray puhtaasti omiin tarkoitusperiinsä jotka eivät päivänvaloa kestä.
Suosittelen! yrittäkää joku saada asiaa kiireesti eteenpäin. Rayn Uhreja on Suomessa jo aivan liikaa. Kannatan lämpimästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1834612
- 363283
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412738Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.172495- 252368
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.672237Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192008Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311760Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391715Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.751381