AUTA TREVORIA

AUTALASTAHÄDÄSSÄ

Virolaiset verkkojulkaisut kertovat kaksikuisesta Trevor-pojasta, joka jouduttiin kiidättämään ambulanssilla Suomenlahden yli Helsinkiin. Kriittisessä tilassa olleen lapsen sydänleikkaus virolaisessa sairaalassa oli epäonnistunut. Nyt lapsen vähävaraiselle perheelle kerätään lahjoituksia ambulanssimaksun kattamiseen.

Virolaislehdet Delfi ja Postimees kertovat Trevor-pojasta, joka syntyi vaikeasti sydänsairaana. Pojan kerrotaan kärsivän valtasuonten transpositiosta, eli TGA:sta, jossa aortan ja keuhkovaltimon lähtökohta ovat vaihtaneet paikkaa.

Sydänvika voi johtaa syntymän jälkeen nopeasti kuolemaan. Useimmissa tapauksissa valtasuonten transpositio korjataan kirurgisesti ensimmäisten elinviikkojen aikana.

Trevor operoitiin jo Virossa, mutta leikkaus ei kuitenkaan onnistunut toivotusti. Kriittisessä tilassa ollut lapsi päätettiin kiidättää ambulanssilla Suomenlahden yli Helsinkiin paremman hoidon toivossa.

HUS ei kommentoi virolaislehtien tarinaa

Lapsen perheen kerrotaan lehden mukaan joutuneen vaikeuksiin, kun heille selvisi, että pitkästä ambulanssimatkasta kertynyt suuri lasku jää perheen maksettavaksi.

– Lapsen sydänvikaa ei havaittu raskauden aikana, eikä minulla ollut mahdollisuutta valmistautua tällaiseen menoerään, koko raskausajan työttömänä ollut nainen kertoo Delfi-verkkojulkaisussa.

Trevorin tapauksesta kertovissa uutisissa pyydetään lahjoituksia artikkelissa mainittuihin tilinumeroihin.

Tarton yliopistollisen sairaalan lastenrahaston kerrotaan myöntäneen Trevorin perheelle yli 400 euron lahjoituksen, jotta perhe saisi katettua ambulanssimatkan kustannukset. Myös perheen kotikunnan kerrotaan tukeneen perhettä 130 eurolla.

Trevorin kerrotaan päätyneen Helsingin yliopistolliseen keskussairaalaan. Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiristä ei voitu kommentoida tapausta MTV Uutisille.

Tapauksesta kertoi Suomessa ensimmäisenä Lappeenrannan uutiset.


tREVORIN TUKITILIT

http://www.lastefond.ee/toetame-5/trevor

0

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

        Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
        Sinkut
        152
        3426
      2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

        On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
        Maailman menoa
        51
        2422
      3. Mitäköhän vuosi

        2026 tuo tullessaan?
        Ikävä
        116
        1220
      4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

        Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
        Maailman menoa
        13
        1203
      5. Ikävä sinua..

        Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
        Ikävä
        10
        1094
      6. Väestönsiirtoa itään?

        Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
        Helsinki
        49
        948
      7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

        Tykkään susta!
        Ikävä
        46
        894
      8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

        Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
        Suomalaiset julkkikset
        19
        880
      9. Nyt musta tuntuu

        Et alat päästämään kokonaan irti..
        Ikävä
        39
        777
      10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
        Maailman menoa
        198
        705
      Aihe