Esikoiset ry keskustelu

Tämän palstan keskustelu junnaa paikallaan. Sakramenttiseparatismin puolesta ja vastaan puhujat kiistelevät kiihkeästi, ilman että itse ongelmaan tulisi mitään uutta näkökulmaa.

Onko olemassa jotain foorumia jossa keskustelua voisi jatkaa paremmassa hengessä Esikoiset ry:n tiimoilta. Itseäni ei separatistien edesottamukset tai mielipiteet enään kiinnosta joten rekisteröityminen tai joku muu kontrolli voisi pitää keskustelun asiallisempana.
10612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

0 N , JOS ET OLE KÄYNYT :
VIELÄ ,( www,esikoiset .fi )
jos olet ei vielä , sitemmin tule kun PV: ehtii tekemään.. Esikoiset ry ,,

Äänestä

Eihän sua oo kiinostanu ikinä,liity jehoviin!

Äänestä
  • Joo.

    Äänestä

esikoisten.keskustelut.info.fi
Kirjaudu sinne. Siellä on monipuolista ja asiallista keskustelua.

Äänestä
  • Joku aikaisemmin viittasi ko. sivustoon mutta en ole saanut oikeaa osoitetta millä sivusto aukeaisi. Tuollakaan rimpsulla ei löydy mitään.

    Äänestä


  • asiallisempaatässä kirjoitti:

    Huhuu, sinä asiallisempaa keskustelua halajava!

    Tässä oikea osoite, näkyy aina jokin kirjain tai merkki olevan väärin noissa aiemmissa:

    http://esikoisten.keskustelu.info/index.php

    Kiitos tästä, laitan rekisteröinnin tulille.

    Äänestä

Olen sitä mieltä että palstaa hallitsevat tarkoitukselliset häiriköijät, jotka eivät ole esikoislestadiolaisia lainkaan. Samat ateisti hyypiöt nimittäin tyskentelevät ahkerasti kaikilla muillakin Sopmi24.fi:n uskovien keskustelupalstoilla. Joku kiihkeä separatisti pumppaa uskon voimia itselleen panettelemalla nimimerkin takaa Jeesukseen uskovia esikoislestadiolaisia nimiltä mainiten. Tämähän juuri kertoo sen mistä on kysymys kun jouguimme jättämään tuon muusta kristikunnasta ja evankelisluterilaisesta tunnustuksesta eroon lähteneen "kirkon". Kytät siellä enään kyttäilevät toinen toisiaan
syntejä etsien.

Koska Jeesuksen ei tunneta omien syntien sovittajana, niin on pakko etsiä koko ajan kohdetta jonka päälle omat syntinsä voi kaataa.

Paholaisen orjat ovat ahkeria työssään. Niin hengelliset kuin epäuskoisetkin orjat.

Tilanne on aika paljon rauhoittunut nyt, kun me evankeeliset, kirkkoon kuuluvat esikoislestadiolaiset saamme oman yhdistyksen. Jatkamme herätysliikkeenä kirkon piirissä, samoin kun tähänkin saakka.

Äänestä
  • Ateistiensotkuja painaa hanaa vaan kohti tulimerta.

    Äänestä

  • Vihollinen se vaan kiusaa separatisti hanukkaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asiallisempaakeskustelua kirjoitti:

Tämän palstan keskustelu junnaa paikallaan. Sakramenttiseparatismin puolesta ja vastaan puhujat kiistelevät kiihkeästi, ilman että itse ongelmaan tulisi mitään uutta näkökulmaa.

Onko olemassa jotain foorumia jossa keskustelua voisi jatkaa paremmassa hengessä Esikoiset ry:n tiimoilta. Itseäni ei separatistien edesottamukset tai mielipiteet enään kiinnosta joten rekisteröityminen tai joku muu kontrolli voisi pitää keskustelun asiallisempana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu