Hiustenlähtö

Terhiie

Moikka,
Osaako kukaan sanoa, onko mahdollista, että hiukset ovat kärsineet liikaa blondaamisesta ja sen takia hiukset lähtevät ? Viikon aikana minulle oli ilmestynyt kalju kohta takaraivoon... Lääkärissä olen käynyt, tehtiin täydellinen verenkuva, joka oli ok, eli ei mitään poikkeavaa. Entä miten stressi ? Olen nuori tyttö, joka stressaa pienistäkin asioista, joten voiko tämä olla yksi syy hiustenlähtöön ?
Kiitos kaikkille, jotka pystyvät auttamaan :)

1

174

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annaihosihengittää

      Tottakai hiusten liiallinen värjääminen, blondaaminen ym hiusten käsittelyt vahvoilla aineilla pilaavat niin hiuksia kuin pään ihoa. Oletko muuten tietoinen, niin ihan tavallisilla shampoilla hiukset myöskin lähtevät melko paljon toisilla.

      Itellä ja monilla tuttavillani hiustenlähtöä on ollut paljon ihan tavallisten ja myöskin erikoisshampoiden käyttäjillä.

      Oletko tietoinen, niin kaikki kemikaalit iholle paikkaan kuin paikkaan laitettuna aiheuttavat ajan mittaan ongelmia. Monilla jo nuorilla naisilla kasvojen iho on huonossa kunnossa. Miksi? Koska alituinen meikkaaminen ja iholla käytettävät ihohuokosia tukkivat aineet synnyttävät ihotulehduksia ja jopa akneen tyyppistä ihoa.

      KAIKKI IHOVOITEET TUKKIVAT IHOHUOKOSIA VAIKKA MUUTA VÄITETÄÄN. Meikiksi tarkoitettujen kasvovoiteiden purkkien kyljissä on teksti EI TUKI IHOHUOKOSIA, mutta tuo väite ei todellakaan pidä paikkansa.

      Päänahan saa kuntoon jättämällä kaikki kampaajien toimet pois niin kuin jättämällä kaikki vahvat erikoisaineet pois. Sama asia koskee muutakin ihoa. Akneihokin usein paranee ilman ihohuokosia tukkivia voiteita. Anna ihosi hengittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      77
      968
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      832
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      567
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      565
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      45
      533
    6. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      516
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      158
      502
    8. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      26
      491
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      132
      482
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      56
      443
    Aihe