Hiustenlähtö

Terhiie

Moikka,
Osaako kukaan sanoa, onko mahdollista, että hiukset ovat kärsineet liikaa blondaamisesta ja sen takia hiukset lähtevät ? Viikon aikana minulle oli ilmestynyt kalju kohta takaraivoon... Lääkärissä olen käynyt, tehtiin täydellinen verenkuva, joka oli ok, eli ei mitään poikkeavaa. Entä miten stressi ? Olen nuori tyttö, joka stressaa pienistäkin asioista, joten voiko tämä olla yksi syy hiustenlähtöön ?
Kiitos kaikkille, jotka pystyvät auttamaan :)

1

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annaihosihengittää

      Tottakai hiusten liiallinen värjääminen, blondaaminen ym hiusten käsittelyt vahvoilla aineilla pilaavat niin hiuksia kuin pään ihoa. Oletko muuten tietoinen, niin ihan tavallisilla shampoilla hiukset myöskin lähtevät melko paljon toisilla.

      Itellä ja monilla tuttavillani hiustenlähtöä on ollut paljon ihan tavallisten ja myöskin erikoisshampoiden käyttäjillä.

      Oletko tietoinen, niin kaikki kemikaalit iholle paikkaan kuin paikkaan laitettuna aiheuttavat ajan mittaan ongelmia. Monilla jo nuorilla naisilla kasvojen iho on huonossa kunnossa. Miksi? Koska alituinen meikkaaminen ja iholla käytettävät ihohuokosia tukkivat aineet synnyttävät ihotulehduksia ja jopa akneen tyyppistä ihoa.

      KAIKKI IHOVOITEET TUKKIVAT IHOHUOKOSIA VAIKKA MUUTA VÄITETÄÄN. Meikiksi tarkoitettujen kasvovoiteiden purkkien kyljissä on teksti EI TUKI IHOHUOKOSIA, mutta tuo väite ei todellakaan pidä paikkansa.

      Päänahan saa kuntoon jättämällä kaikki kampaajien toimet pois niin kuin jättämällä kaikki vahvat erikoisaineet pois. Sama asia koskee muutakin ihoa. Akneihokin usein paranee ilman ihohuokosia tukkivia voiteita. Anna ihosi hengittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      108
      2697
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      118
      2069
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1630
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1304
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1149
    6. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      96
      1074
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1072
    8. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1054
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1042
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      977
    Aihe