Vakuutus ei korvaa

Kertokaa vakuutusyhtiönne esim kotivakuutuksen
evätyistä korvauksista ,ihmiset tarvitsevat tietoa ,koska oman kokemukseni mukaan eräät yhtiöt eivät korvaa mitään.
Omat yhtiöni olivat Fennia,Sampo,Tapiola.....
Maksut tulevat kyllä ajallaan mutta korvaukset eivät
Lukekaa tarkoin kotivakuutuksenne ehdot ennekuin alatte maksamaan vakuutustanne
152159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Vakuutusyhtiöiden Keskusliitto arvioi yhtiöiden korvaavan vuonna 2004 yhteensä noin 1,6 miljoonaa vahinkotapahtumaa. Korvauksia niistä maksetaan yhteensä reilut kaksi miljardia euroa.

Äänestä

Jos luemme ehdot tarkasti, kuka silloin enää ottaa vakuutuksen ? Eihän se kannata kun korvauksia ei tule.
Vielä 80-luvulla nuo tärkeimmät ehdot olivat yhtiön tiskin alla, sieltä ne kaivettiin esiin kun tuli riitelyn aika.
Nykyään ehdot ovat melko hyvin asiakkaan luettavissa, mutta kun niitä ei tajuta ! Itse otin juuri 4 vakuutusta, en lukenut ehtoja, epäilen vain jos jotain sattuu, korvauksia en helpolla saa.

Äänestä
  • "itse otin juuri 4 vakuutusta, en lukenut ehtoja, epäilen vain jos jotain sattuu, korvauksia en helpolla saa."

    Mikä oli ottaa motiivi 4 vakuutusta jos ei tiedä mitä ne korvaa?

    Äänestä

  • mopo.nen kirjoitti:

    "itse otin juuri 4 vakuutusta, en lukenut ehtoja, epäilen vain jos jotain sattuu, korvauksia en helpolla saa."

    Mikä oli ottaa motiivi 4 vakuutusta jos ei tiedä mitä ne korvaa?

    mutta tällaisia me sitten ollaan ! kukapa niitä ehtoja lueskelee. sitten vasta tapellaan kun jotain sattuu.

    Äänestä

  • vain hain kirjoitti:

    mutta tällaisia me sitten ollaan ! kukapa niitä ehtoja lueskelee. sitten vasta tapellaan kun jotain sattuu.

    Eikö olisi fiksumpaa jos kysyisit ennakkoon mitä vakuutus korvaa ja mitkä ovat rajoitukset?

    Vakuutussopimuslain mukaan vakuutus tulee sen sisältöisenä voimaan kuin se myydään.

    Äänestä

Vakuutus ei korvannut kun hoidossa ollut kissa rikkoi stereot. Korjauksen hinta oli 700 markkaa. Vakuutus olisi korvannut jos kissa olisi salaa tullut avonaisesta ikkunasta tietämättäni. Mutta kun kissa oli valvonnassa niin ei korvannut. Tai jos kylässä ollut lapsi olisi rikkonut niin olisi korvannut senkin.
Vakuutus ei korvannut tapturmasta tulleita kosmeettesia haittoja ja niiden hoitoa. Jos minulla olisi ollut laajempi sairasvakuutus niin olisi korvannut kaiken. Mutta eipä kukaan ole sitä minulle tarjonnut.
Itse pitää pysyä ajantasalla näiden kanssa. Mutta toisaalta olen niin laiska etten niihin perehdy ennekuin on liian myöhäistä.

Äänestä

Tähän viestiin vois kirjata kyl juttuja että mitkä vakuutusyhtiöt ovat edes joskus korvauksia maksaneet ja millä ehdoilla. Toisena kans että mitkä vakuutusyhtiöt ei ole korvauksia maksaneet ja miksi.
Lienee tämän ketjun aloittajan idea, mutta sanonpa vaan mäkin nyt tämän.

Äänestä
  • Meille Tapiola korvasi lomamatkalla sairastumisesta aiheutuneet sairaalakulut täysimääräisinä, ja lisäksi yhtiöstä vielä soitettiin oma-aloitteisesti myöhemmin ja kyseltiin montako päivää olimme sairaalassa, että voisivat maksaa menetetyistä lomapäivistä korvauksia. Kyseessä oli erillinen 2 viikon matkavakuutus. Tässä tapauksessa toiminta oli mielestäni aika esimerkillistä!

    Äänestä

  • Joten paljon ne korvaa.

    Äänestä

kehtaa tv:ssä kertoakin tyhmää tarinaa, poliisi ?

lapsi ajoi autolla autotallin oven läpi tms, juuri tuollaisia huolimattomuus"vahinkoja" ei rahoillamme pitäisi korvata.

Äänestä

Niin kännykän (tilalle uusi vastaava), pesukoneen (kolme kertaa sama kone, 7 vuotta vanha) kuin kuivausrummunkin (huolto)... Sekä palaneen auton ja sen sisällä olevan suuren määrän tavaroita.. Ja korvaukset tuli nopeasti. Viimeisin tapaus: Soitto torstaina klo 15, päätös postilaatikossa seuraavana päivänä (perjantai) ja rahat tilillä tiistaina (oma tili osuuspankissa).. Olen tyytyväinen..

Äänestä
  • Sinulleko nuo kaikki "vahingot" ovat sattuneet ! Vakuutusyhtiöillä on yhteinen rekisteri, jos paljon sattuu "vahinkoja", pian ei saa mistään vakuutusta, ei edes ifistä.
    Ei vakuutusetsivät aivan tyhmiä ole, hiukan vaan yksinkertaisia ja yhtiön etuja ajavia.

    Minulle ei ole sattunut "vahinkoja", maksanko siis turhaan vakuutusmaksuja.

    Äänestä

  • korvaa kirjoitti:

    Sinulleko nuo kaikki "vahingot" ovat sattuneet ! Vakuutusyhtiöillä on yhteinen rekisteri, jos paljon sattuu "vahinkoja", pian ei saa mistään vakuutusta, ei edes ifistä.
    Ei vakuutusetsivät aivan tyhmiä ole, hiukan vaan yksinkertaisia ja yhtiön etuja ajavia.

    Minulle ei ole sattunut "vahinkoja", maksanko siis turhaan vakuutusmaksuja.

    Viranomaisen antaman poikkeusluvan ehtojen mukaan yhteistä vahinkorekisteriä ei saa käyttää asiakasvalinnassa. Siinä saa käyttää mm. luottotietoja ja omaa järkeä.

    Äänestä

  • No on niinkuin vakuutusyhtiön mainos ....
    joten vähän paksua ...uskotko itsekkään muiden uskovan?????

    Äänestä

  • Joopa joo. 25 vuotta on kotivakuutusta maksettu. Ainut vahinkotapahtuma oli 26-vaihteisen fillarin varkaus. Pyörä oli alle 2 kk vanha ja korvausta sain ruhtinaalliset 187 euroa. Omavastuu vakuutuksessani on pienin mahdollinen. Arvaa harmittiko...?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tutkija 2 kirjoitti:

Kertokaa vakuutusyhtiönne esim kotivakuutuksen
evätyistä korvauksista ,ihmiset tarvitsevat tietoa ,koska oman kokemukseni mukaan eräät yhtiöt eivät korvaa mitään.
Omat yhtiöni olivat Fennia,Sampo,Tapiola.....
Maksut tulevat kyllä ajallaan mutta korvaukset eivät
Lukekaa tarkoin kotivakuutuksenne ehdot ennekuin alatte maksamaan vakuutustanne

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu