Något att fundera på för den finska ministerskaran, speciellt arbetslöshetsminister Lindström.
Också teknologiindustrin backar i Finland. Som vanligt försöker man maskera inledningen till något positivt och bortförklara faktum. Det är dagens melodi för förr seriösa tidskrifter som Taloussanomat och Kauppalehti.
Teknologiindustrins beställningar har minskat 24 % eller 1/4 under 1-6/2016 i jämförelse med förra året. Arbetsplatserna har minskat med 3.000 st. Dessa arbetsplatser hör till de värdefullaste i Finland och leder till mycket större minskningar på branscherna som stöder dessa (service, transport, underhåll).
Undrar just om 1 månads arbetsprov råder bot på detta?
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/2016/08/02/teknologiateollisuus-tilaukset-supistuneet-ja-henkilosto-vahentynyt/20168093/12?ref=ts_float_news_list
Dags för väckning?
10
114
Vastaukset
Mera löyly på spisen.
Teknologiindustrin förutspår, att den sjunkande trenden fortsätter året ut. Exporten av varor har rasat med 6-10 % beroende på mätpunkt (Tullen). Teknologiindustrin står för halva Finlands export.
Vi hör officiellt, att det har börjat ljusna i Finland, att arbetslösheten minskar och att BNP växer.
Det är frågan om barnsligt självbedrägeri.
a) Bostadsmarknaden har uppgång, för pensionsfonderna som har investerat i byggandet måste skydda sina investeringar. De och bankerna uppfann bostadsplaceringsbolagen, som köper upp nyproduktion och statistiken ser bra ut. Samtidigt hålls bostadsprisen höga, vilket är nödvändigt med tanke på bankernas panter.
b) Invandrarna ger arbete och höjer BNP, men det är allt på lån från utlandet. Så fungerar BNP som mätare.
c) Arbetslösheten stampar på stället då man betraktar hur många som lyfter arbetslöshetsunderstöd. Andra siffror i frågan är egala (ANM).
Allt som spelar någon roll för Finlands välfärd backar 9:de året i rad och nu kom det en kalldusch som heter duga:
http://www.hameensanomat.fi/uutiset/uutiset/312030-teknologiateollisuudessa-vaisut-syysnakymat- hejalindström
Arbetsgivarnas "egen minister ",de jublar förstås över gratis arbetskraft.
- trorjag
Nya arbetsplatser kommer knappast det här förslaget att föda.Arbetsgivarna anställer inte gärna arbetslösa för längre tider.
Vad som händer är det, att de som nu får betalt för simpla jobb blir arbetslösa då arbetslösa avger gratis arbetsprov.
Sedan kan tex. telemarketing bolag cirkulera allt utom de viktigaste arbetstagarna ständigt som gratis arbetskraft.
De som ger mera än de kostar kan hållas prövotiden ut, resten byts rakt av. Enkelt och gratis, men föder tyvärr bara mera arbetslöshet.- fullträff
Peppu-Reino kirjoitti:
Vad som händer är det, att de som nu får betalt för simpla jobb blir arbetslösa då arbetslösa avger gratis arbetsprov.
Sedan kan tex. telemarketing bolag cirkulera allt utom de viktigaste arbetstagarna ständigt som gratis arbetskraft.
De som ger mera än de kostar kan hållas prövotiden ut, resten byts rakt av. Enkelt och gratis, men föder tyvärr bara mera arbetslöshet.En nya som prövar varje månad så är året räddat.
Någon har sagt att en äkta finne bara kan leva om det går dåligt, men kan aldrig ta vara på en uppgång. Känns nog litet så i landet just nu
Synd att de som kallar sig sannfinländare, bättre kända som fennopersu, nu håller på att köra riket i sank. Den ena idiotin avlöser det andra misslyckandet.
Som pricken på i:et anser de att deras führer, Timo von Soini, är en börda. Det är klart, för han är den enda utbildade i packet. När Timppa lämnar, släpper alla mörka dammar och sjuka tankar sig fria.
Sen får vi förvåna oss på riksnivå vad alla våldtäktsmän, understödsclowner, alkoholister, förståndshandikappade, stereoidpellen, blottare, rasister och annars bara samhällets bottenskikt har att ösa ur sig. De vettiga har redan tjärat ekan......
För komplicerat. Buu och Bää är rätt nivå.
- dåligakockar
Skönt att SFP sitter i oppositionen (knappast skulle det nu gått bättre heller om det varit regeringsparti )
dåligakockar kirjoitti:
Skönt att SFP sitter i oppositionen (knappast skulle det nu gått bättre heller om det varit regeringsparti )
Nog skulle det gå bättre, men inte tillräckligt med ett koppel åsnor omkring.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671262- 42911
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että342729- 116680
- 52670
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116646- 51638
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76592
- 56584
