Kuka tietää; missä Lieksan alueella on "kulkijankaivoja"?
Yksi on vissiin Joensuuhun päin Koiravaaran tiehaarasta alkavassa mäessä: sen puolivälin tienoilla?
Mutta onko lähempänä keskustaa?
Yksi on vissiin Joensuuhun päin Koiravaaran tiehaarasta alkavassa mäessä: sen puolivälin tienoilla?
Mutta onko lähempänä keskustaa?
Vastaukset 11
Vanhimmat
timitrassa hiihtokeskuksen alueella on lähde ainakin ollut tien vieressä portin jälkeen vasemmalla mutkan jälkeen. sitten on myös entisen emäntäkoulun luona
Koiravaaran tienhaaran kaivo lienee tuhottu tietöiden yhteydessä. Aika hankala mäkeen on myös pysähtyä. Itse olen hakenut hiihtokeskuksen kaivolta. Hyvää vettä on ollut. Tosin en ole enää muutamaan vuoteen käynyt.
Yksi kulkijankaivo oli kantatien varressa n.10km Joensuuhun päin mäen nimikin on "kulkijankaivon mäki".Oli myös joskus viittakin kaivon kohdalla.
Se todella OLI. Ei ole viittaa eikä kaivoa enää. Turvallisuussyistä poistettu jo kauan sitten.
Eikös Kulkijankaivon lähellä asunut Mökkivaaran taiteilija? Vai muistanko väärin.
Viekintiehaarassa on muistaakseni Lähdetie. Liekö tekemistä veden kanssa?
Märäjälahden tien varressa myös kaivo pumpulla varustettuna vapaassa käytössä.
Kiitosta vain kaikille tiedoista!
Eikös huoltoasemilta saa vettä, ja entäs palolaitokselta? Pitäähän vettä saada jos oma kaivo ei pelitä!
Eikös kaupungilla ole noita tapauksia varten vesitankkeja jotka ovat peräkärryssä? Kannattaa kysyä vesilaitokselta!
Lähdevettä. Lähdevettä. Ei ole lisättyä kalkkia, ei rautaa, Vain puhdasta lähdevettä:)