Pitkä juttu toivottavasti, joku jaksaa lukea

HerraMustekala

olen 38v mies. Sairastan epilepsiaa, joka todettu 16-vuotiaana. Epilepsiani oli 10v oireeton, lääkityksenä trileptal 2*600mg päivässä. Olen ollut nykyisessä työpaikassani nyt 7v.

Kun menin nykyiseen työpaikkaani, minulla oli taloudellisesti tiukka tilanne, pelkäsin jos jätän kertomatta lääkärille sairaudestani en pääse töihin. En siis sanonut työhaastattelussa mitään asiasta ja pääsinkuin pääsinkin töihin.

Nyt olen saanut kolme kuukauden sisään 4-epilepsia kohtausta, koska en ole voinut kertoa sairaudestani, olen hakenut sairaslomaa milloin milläkin verukkeella (selkävaiva,flunssajne.)

Ongelma tässä on se, että nuo kohtaukset eivät tunnut loppuvan! Olen stresaantunut masentunut tilanteesta ja yöunet ovat huonoja, pelkään jos otan kunnon toipumisloman ja kerron epilepsiastani se johtaa automaattiseen työsuhteen purkamiseen.

En oikein tiedä mitä tekisin?

5

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemppiä

      Ensiksi sun pitäis keskustella lääkärisi kanssa lääkityksestäsi, onko se riittävä, jos nyt kohtauksia tulee useammin.
      Toiseksi työsuhdetta ei periaatteessa voi lopettaa sairauden takia. En tiedä mitä esimies sitte siihen sanoo jos olet antanut väärää tietoa.
      Kolmanneksi, onko työsi sellaista mihin kohtauksilla on huomattavaa haittaa, esim autokuski tms eli muiden henki vaarantuu.

      Stressaamisesi ei auta tilannettasi, päinvastoin. Ensimm lääkityksesi pitää saada kohdilleen! Hyvä uni ja stressiton tila on tärkeää sinulle joten lääkärille keskustelemaan tilanteestasi!

      • Koettua

        Edellinen kirjoittaja kommentoi sinulle juuri kuten minäkin aion,siis lääkityksesi ei ole ilmeisesti nyt ajan tasalla.Menet pian nyt lääkäriin,kerrot että kohtauksia tulee ,niin lääkäri laittaa oikeanlaisen lääkityksen sinulle.Minullakin on epilepsia,ja on jouduttu tarkistamaan ,ja vaihtamaan lääkitystä,ja oireet pysyvät poissa,kun oikea annostus löytyy.Älä turhaan stressaa itseäsi,nyt nopsaan vaan lääkärin puheille.Tsemppiä sinulle,epilepsian kanssa voi käydä työssä aivan hyvin,kun on hoito kohdillaan.


    • ansku3000

      En mä nyt ymmärrä miksi tätä epilepsia
      asiaa pitäisi vielä tänäänkin salata työnantajalta.

      Ei mun työnantajaa asia ainakaan häiritse,tietää kyllä asian.kohtauksiakin tulee useita joka kuukausi.
      Jos ottasit asian puheeksi.

      • Jonskuna

        Kyllä tieto epilepsiasta työnhaku tilanteessa työnantajalle on pääsääntöisesti ei valita häntä.


      • Työssä123

        Itse olen työhöntulotarkastuksessa asian ilmoittanut. Ja saanut normaalin todistuksen. Eli sopiva työhön. Teen toimistohommia siis. Sairastanut epilepsiaa 10 vuotta. 9 vuotta kohtaukseton. Syytä ei löytynyt miksi epilepsia tuli. Kaikki tutkimukset tehtiin. Mutta siis työterv sairauden olen kertonut. Se riittää jos paperissa lukee että hlö on sopiva työhön . ei siellä lue epilepsiasta mitään. Tuo on siis normaalia toimintaa. Joskus voidaan kirj että sopiva työhön tietyin rajoituksin jos se katsotaan tarpeelliseksi. Jos työntekijä on salannut asian niin se ei ymmärtääkseni hyväkään ole. Tänä päivänä varsinkaan kun työmarkkinatilanne on mikä on. Työhöntulotarkastuksessa viimeistään se lääkärille kannattaa siis kertoa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3508
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1526
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1259
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      91
      788
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe