Suomi on Eu:ssa ollessaan tullut erittäin velkaiseksi kun asiat jotka ennen voitiin hoitaa ilman velkaa on rahoitettu velkarahalla. Maksetaan Eu jäsenyydestä ja otetaan velkaa. Nyt kun velkaa alkaa olemaan liikaa niin alkaakin se loppusaneeraus.
Ennen Eu:ta Meillä meni erinomaisesti. 90-luvulla oli toki iso lama mutta se olisi mennyt ohi ilman Eu:ta. Ihmettelen kun ennen oli varaa pyörittää hyvinvointivaltiota ilman sen isompaa velkaa ja hammasten kiristyksiä. Posti joka supistaa kaiken aikaa toimi ennen hyvin ja postikonttoreita oli lähes joka kylässä. Sairaanhoito oli hyvää ja ilmaista toisin kuin nyt ja vanhuksistakin pidettiin huolta. Eläkkeetkin nousi eikä laskeneet kuten nykyään niin vanhukset pystyi pitämään paremmin itsestään huolta. Kaikki muukin pyöri hyvin ja velkaa oli silloin minimaalisesti nykypäivään verrattuna.
Ajatellaan tätäkin lamaa jos emme olisi Eu:ssa. Lamasta tuskin olisi tietoakaan enää ollut vuosiin Suomessa. Idänkauppa kävisi kuumana kun emme olisi mukana pakotteissa. Suomi olisi voinut myös devalvoida jolla menneinä vuosina lamoista selvittiin. Nyt lasketaan palkkoja joka lohkaisee kotimaistakin kysyntää kun taas devalvointi hyödytti kotimaista kysyntää ulkomaisen tavaran kallistuessa.
Ikävän maan jätämme lapsillemme.
Eu vie kaiken
2
183
Vastaukset 2
- totuusontämä1
EU on osa USA:n johtamaa globalisaatiota. Siinä valtiot velkaannutetaan erinäisin toimin. Tämän jälkeen otetaan niiden teollisuus, luonnonvarat ja infrastruktuuri amerikkalaisten korporaatioiden käyttöön: https://youtu.be/p1E_vRkYF4w
- Tätämieltätästä
Turha kirjoitella jaskaa ja probagandaa, 1 miljardi EU jäsenmaksua vuodessa ei velkaannuta mitään.
Suomen velkaannuttaminen on täysin oma tekoista Demarien jakopolitiikalla, jota Kokoomus avitti julkisen sektorin palkankorotuksilla.
Veroaste Suomessa maailman neljänneksi suurin, siinä myös ongelmaa riittävästi.
Julkinen sektori palkkajohtajana, pitkät lomat puolitoistakertaisella palkalla, kooltaankin järkyttävän suuri, aiheuttaa ennen näkemättömän verotuksen tarpeen.
Julkisen sektorin ainoat säästöt yksityissektoria tehokkaasti kilpailuttamalla , katteet kuralle, työttömiä lisää ja verotulot hiipuvat.
Yksityissektoria myös kovaa kyytiä sosialisoidaan yhteiskunnan haltuun, byrokratia, sääntely ja yritystoiminnan estäminen muotiasia kunnilla.
Monet yrittäjät eivät uskalla palkata työvoimaa, sen verran on ehdot kovat ja lippua, sekä lappua tarvitaan. Sukupolven vaihdokset todellisissa vaikeuksissa, työ haluttomia satoja tuhansia, samoin suojatyöpaikoissa oleskelemassa ja paljon.
Ei todellakaan näytä hyvältä, eikä EU:ta voi syyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741218
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️47930- 82801
- 69792
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?14772- 149736
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80709- 64709
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37695Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202596Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19595Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m120593- 52549
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115535- 90518
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet168506Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18500Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline116487YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25456Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65451