Suomi on Eu:ssa ollessaan tullut erittäin velkaiseksi kun asiat jotka ennen voitiin hoitaa ilman velkaa on rahoitettu velkarahalla. Maksetaan Eu jäsenyydestä ja otetaan velkaa. Nyt kun velkaa alkaa olemaan liikaa niin alkaakin se loppusaneeraus.
Ennen Eu:ta Meillä meni erinomaisesti. 90-luvulla oli toki iso lama mutta se olisi mennyt ohi ilman Eu:ta. Ihmettelen kun ennen oli varaa pyörittää hyvinvointivaltiota ilman sen isompaa velkaa ja hammasten kiristyksiä. Posti joka supistaa kaiken aikaa toimi ennen hyvin ja postikonttoreita oli lähes joka kylässä. Sairaanhoito oli hyvää ja ilmaista toisin kuin nyt ja vanhuksistakin pidettiin huolta. Eläkkeetkin nousi eikä laskeneet kuten nykyään niin vanhukset pystyi pitämään paremmin itsestään huolta. Kaikki muukin pyöri hyvin ja velkaa oli silloin minimaalisesti nykypäivään verrattuna.
Ajatellaan tätäkin lamaa jos emme olisi Eu:ssa. Lamasta tuskin olisi tietoakaan enää ollut vuosiin Suomessa. Idänkauppa kävisi kuumana kun emme olisi mukana pakotteissa. Suomi olisi voinut myös devalvoida jolla menneinä vuosina lamoista selvittiin. Nyt lasketaan palkkoja joka lohkaisee kotimaistakin kysyntää kun taas devalvointi hyödytti kotimaista kysyntää ulkomaisen tavaran kallistuessa.
Ikävän maan jätämme lapsillemme.
Eu vie kaiken
2
140
Vastaukset
- totuusontämä1
EU on osa USA:n johtamaa globalisaatiota. Siinä valtiot velkaannutetaan erinäisin toimin. Tämän jälkeen otetaan niiden teollisuus, luonnonvarat ja infrastruktuuri amerikkalaisten korporaatioiden käyttöön: https://youtu.be/p1E_vRkYF4w
- Tätämieltätästä
Turha kirjoitella jaskaa ja probagandaa, 1 miljardi EU jäsenmaksua vuodessa ei velkaannuta mitään.
Suomen velkaannuttaminen on täysin oma tekoista Demarien jakopolitiikalla, jota Kokoomus avitti julkisen sektorin palkankorotuksilla.
Veroaste Suomessa maailman neljänneksi suurin, siinä myös ongelmaa riittävästi.
Julkinen sektori palkkajohtajana, pitkät lomat puolitoistakertaisella palkalla, kooltaankin järkyttävän suuri, aiheuttaa ennen näkemättömän verotuksen tarpeen.
Julkisen sektorin ainoat säästöt yksityissektoria tehokkaasti kilpailuttamalla , katteet kuralle, työttömiä lisää ja verotulot hiipuvat.
Yksityissektoria myös kovaa kyytiä sosialisoidaan yhteiskunnan haltuun, byrokratia, sääntely ja yritystoiminnan estäminen muotiasia kunnilla.
Monet yrittäjät eivät uskalla palkata työvoimaa, sen verran on ehdot kovat ja lippua, sekä lappua tarvitaan. Sukupolven vaihdokset todellisissa vaikeuksissa, työ haluttomia satoja tuhansia, samoin suojatyöpaikoissa oleskelemassa ja paljon.
Ei todellakaan näytä hyvältä, eikä EU:ta voi syyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252406- 1132021
- 1131647
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421503Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91447Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901055Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016120986Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87945Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35937Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15929