vaimolla toiminimi

eli vaimolla on toiminimi kampaajana, voinko tehdä esim rakennus/sähköhommia vaimoni toiminimen kautta asiakkaille vai kannattaako perustaa oma toiminimi sitä varten? olen palkkatyössä muualla mutta joitain lisähommiakin olisi tiedossa joten...
91923
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kun toiminimen rekisteröi täytyy ilmoittaa millä toimialalla toimitaan. Luuttavasti toimialoja voi lisätä myös myöhemmin.

Kannattaa kysyä tarkemmat tiedot esim. verottajalta vai mikä taho nyt yrittäjiä opastaakaan.

Äänestä

Voit tehdä, mutta kannattaa lisätä toimialasi rekisteriin. Samalla voit myös laittaa aputoiminimen, jos vaimosi yritys on nimeltään Lailan Kauniit Hiukset. Muutenhan joudut laskuttamaan tuolla nimellä.

Äänestä
  • tuota just itekki mietin että naurettavaa laskuttaa kampaamon nimellä raksahommista :D

    mitäs toi aputoiminimi sit tarkottaa? enkö voisi liittää jo olemassa olevaan emännän toiminimeen omaa aputoiminimeä vai olenko ihan ulapalla?

    Äänestä

Kaupparekisteriin merkitty yritys voi käyttää toiminnassaan aputoiminimiä. Aputoiminimellä voidaan harjoittaa osaa yrityksen toiminnasta. Kustakin aputoiminimestä on aina maksettava oma, erillinen käsittelymaksu.

Kun ilmoitatte aputoiminimen tai -nimiä kaupparekisteriin, teidän on ilmoitettava myös kullakin aputoiminimellä harjoitettava toimialan osa. Aputoiminimellä harjoitettava toiminta ei saa kattaa yrityksen toimialaa kokonaisuudessaan.
Tietoja toimialaluokituksesta löydätte Tilastokeskuksen Internet -sivuilta osoitteesta www.stat.fi

Äänestä

Kun rekisteröit rakennusalan kampaamon toimialaksi. Mutta ei toi maksa kuin 65e rekisteröidä oma toiminimi, eikä verotuksen kannalta mitään eroa.

Äänestä
  • perustaminen EI maksa mitään, jos et välttämättä halua. Jos vie paperit verottajalle suoraan, eikä reikisteröidy kaupparekisteriin homma on ilmainen.

    Äänestä

Jos verottajan mielestä työskentely vaimon eri alan toiminimessä on vain veronkiertoa, niin tulo voidaan verottaa sinun tulona.

Ainakin aikaisemmin vain osakeyhtiöt saivat rekisteröityä aputoiminimiä.

Äänestä
  • Kyllä toiminimikin voi ja on voinut rekisteröidä itselleen aputoiminimiä.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


kampaajana kirjoitti:

eli vaimolla on toiminimi kampaajana, voinko tehdä esim rakennus/sähköhommia vaimoni toiminimen kautta asiakkaille vai kannattaako perustaa oma toiminimi sitä varten? olen palkkatyössä muualla mutta joitain lisähommiakin olisi tiedossa joten...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu