Radiojumalanpalvelus su 7.8.

Su 7.8. klo 11.00 Radiojumalanpalvelus yle radio 1:

Adventtikirkon jumalanpalvelus Laukaasta (Kallioniemen teinileiri)

Saarnaa Orvo Miettinen,
jumalanpalveluksen johtaa Nina Saaristo,
avustajina Tiina Martikainen, Eetu Sneck ja Mandi Vehkavuori, musiikista vastaavat Tiina Martikainen (koskettimet/esilaulu), Minttu Rantanen (kitara/esilaulu), Henri Paavilainen (sähkökitara), Joonas Rantanen (basso) sekä Teemu Tuononen (rummut).

Laulut: "Kuninkaalle / Kauneutes äärellä" (säv. & san. Brooke Fraser, suom. Jukka Kriikkula), "Kertokaa" (säv. & san. Pekka Simojoki), "Suuruutes äärellä" (säv. & san. Newland).

Muu musiikki: "Anna mun palaa" (säv. & san. Tiina Martikainen), es. Tiina Martikainen, "Ei Herra hylkää" (säv. & san. Minttu Rantanen) es. Minttu Rantanen.

Näytelmä: "Voittajana maalissa", kirjoittanut Salla Suonikko. Rooleissa Salla Nieminen (Kiira), Alex Källman (Jeesus), Zorica Ruohonen (Lääkäri), Ritva Tähti (Kiiran äiti), Rauno Vartiainen (Kiiran isä), Teemu Toprak (Reino) ja Leevi Oranen (Aatos).

Alkumusiikkina "Rakkaus on lahja Jumalan" (säv. & san. Pekka Simojoki).

Tilaisuus on nauhoitettu 18.6.

6

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • kysymysquiz

        Yksi kysymys jota en kysy mitenkään pahalla eli älä siis loukkaannu. Olen pannut merkille että puhut usein yksikön 3. muodossa "Näkyy olevan yksi Storkin lempilaulu" ja kirjoitat nimellä Stork7. Mikset sano "Näkyy olevan yksi minun lempilauluni"?

        Olisin myöskin kiinnostunut kun tiedotat näistä radiojumalanpalveluksista, kesäjuhlista ym. (eikä siinä todellakaan ole mitään vikaa, tämä on adventismifoorumi joten tämähän on ihan loogista) että toimitko noin yleensäkin jossakin adventtikirkon tiedotustehtävässä tai kuulutko jonkin seurakunnan vanhimpiin vai teetkö tätä ihan muuten vaan?


      • Hei! En ole itse kiinnittänyt huomiota, että puhun yksikön kolmannessa muodossa, kai se tulee väkisin, kun olen nimimerkin takana. Omassa paikallissrk:ssa olen tiedoitussihteerinä, joka nyt lähinnä tarkoittaa ilmoitusten tekoa ja lähettämistä paikalliseen ilmaisjakelulehteen ja toki Nykyaikaan, joten osittain on "virka" päällä tälläkin palstalla ehkä alitajuisesti, vaikkei sitä itse huomaa. Meidän perheessä mies on ollut vanhimpana, mutta onko se heijastunut aikanaan minuun millään tavalla, sen kai huomaa paremmin toiset ihmiset.


      • kysymysquiz
        Stork7 kirjoitti:

        Hei! En ole itse kiinnittänyt huomiota, että puhun yksikön kolmannessa muodossa, kai se tulee väkisin, kun olen nimimerkin takana. Omassa paikallissrk:ssa olen tiedoitussihteerinä, joka nyt lähinnä tarkoittaa ilmoitusten tekoa ja lähettämistä paikalliseen ilmaisjakelulehteen ja toki Nykyaikaan, joten osittain on "virka" päällä tälläkin palstalla ehkä alitajuisesti, vaikkei sitä itse huomaa. Meidän perheessä mies on ollut vanhimpana, mutta onko se heijastunut aikanaan minuun millään tavalla, sen kai huomaa paremmin toiset ihmiset.

        Ok, kiitos vastauksestasi ja mukavaa alkavaa viikonloppua!


    • areena

      Vieläkö löytyy areenalta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      117
      3833
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      152
      3761
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      24
      2554
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      5
      2335
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      31
      2149
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      48
      1332
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1182
    8. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      4
      936
    9. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      33
      932
    10. Mikä on miehekäs mies?

      Kertokaa naiset. >Simiti<
      Sinkut
      139
      927
    Aihe