Jag har en mycket god finskspråkig väninna,vi har varit vänner i "evighet ".
När vi träffas talar vi antingen finska eller svenska,det gär lika flytande för oss båda.
Men när vi diskuterar på facebook då skriver jag på svenska och hon på finska...det fungerar bra det också,
När vi träffas talar vi antingen finska eller svenska,det gär lika flytande för oss båda.
Men när vi diskuterar på facebook då skriver jag på svenska och hon på finska...det fungerar bra det också,
Vastaukset 9
Vanhimmat
Huvudsaken att det fungerar så att båda är nöjda.
Mutta sitten, kun menet yksinäsi virastoon rupea kirkumaan svenska sörviisiä naama punaisena jalkaa polkien!
Minkähän takia?????
Inga normala människor skriker åt folk som gör sitt jobb (kanske bland språkfanatiker ) jag brukar sakligt fråga om vi kan föra samtalet på svenska om det är fråga om saker som jag är osäker på med min kunskap i finska.
Det kan bli dyra och tillochmed livshotande situationer om det blir missförstånd.
Levande tvåspråkighet fungerar mellan normala människor.
Men sen är det här i nätet, pari tyyppiä, jotka luulee et ruotsinkieliset "naama punaisena kirkuu sörviisiä virastossa". Minkähän takia?????
Min vännina talar flytande svenska som sagt,men när hon har ärende till myndigheter eller läkare tex. då använder hon förstås sitt modersmål finska.som de flesta människor gör.Tjänstemännen är ju anställda för att betjäna medborgarna på deras modersmål (också på svenska på tvåspråkiga orter ,det får de lön för )
När man begär service på sitt modersmål så är det nästan alltid ett faktiskt behov som ligger bakom,man kanske klarar vardagen på finska men inte med svårare termer inom medicin och myndighetstjänster.Det anser jag att är naturligt och en rimlig begäran att få använda sitt modersmål.
De flesta normala människor ,också finskspråkiga är säkert av samma åsikt.Det finns situationer där man borde få använda sitt modersmål,hur bra man än behärskar ett främmande språk.Det är inte ändå samma sak.
Hieno kirjoitus.
Up åt..