Tuleeko Windows 11 jo tänä vuonna?

windows-666

On jo niin selvästi käynyt ilmi että Win 10 on täysin sössitty, eikä siihen kukaan ole tyytyväinen. Ja suuria muutoksia on kymppiin tehty ja lisää on tulossa.
MS tulee kyllä pyörtämään puheensa siitä että 10 olisi viimeinen Windows.
Milloin siis tulee Windows 11?
Vai onko 11 epäonnen luku jossain päin maailmaa?
Sen ainakin voi jo profetoida että Windows 13 ei koskaan näe päivänvaloa.

25

1027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyväseon

      OHO....!!!!
      Suurella suulla lauot tuollaisen väitteen. Jos muutamakymmen tyhjäpää täällä lyttää koska eivät viitsi opetella uusia asioita tai äly ei riitä tajuamaan niin ei siitä voi vetää johtopäätöstä ettei kukkan olisi siihen tyytyväinen.

      Jos Wintows 10 jatkossa ilmaistaan jollakin lisänimellä on eri asia kuin se että seuraava julkaisu olisen W11.

      Windows ilmoitti että W10 on viimeinen Windows ja noin voi olla siitäkin huolimatta että sitä kehitetään ja uusitaan jatkossa vastaavasti kuten W7>Vista>W8>W8.1>W10.
      Noille älykääpiöille olis paikallaan että seuraavassa uusinnassa Wintowsista tulisi Windows 10 "Paska" niin olisi nimi valmiina eikä suunsoittajien tarvitsisi vaivautua täällä sitä enää paskemmaksi haukkua... ;)))

    • win10-säilyy

      Ei tule vaan 10 säilyy, päivitykset ( Redstone 2 ja 3 isotpäivitykset 2017). Tänä vuonna ei tule ominaisuuspäivityksiä.

      • brändäys_uudistuu

        Redstone 2:n myötä MS vaihtaa myös puhelimien brändäystä. Lumia-brändistä luovutaan ja uusi käyttis tulee uusien Microsoft Surface -puhelinten käyttöjärjestelmäksi.
        On ihan mahdollista, että myös käyttiksen nimi muuttuu Windows 10 mobilesta (Lumia-käyttis) johonkin uuteen, joka selkeämmin ilmentää että kysessä on jotain uutta, ihan uudenlainen puhelin ja käyttis.
        Vaihtoehtoja on esim. Windows Sufrace for Mobile, ja Windows Surface myös pc-koneisiin, jotka tulevat 2017 alkupuolella.


    • Ei. Tulee Windows 10.

      Nyt on jo 3. Windows 10 meneillään. Pari kertaa vuodessa päivittyy uudemmaksi Windows 10:ksi. Siihen vaan jos haluaa käyttää Windowsia jatkossakin.

      • brändäyksen_uudistaminen

        Siis tänä vuonna tullut Redstone-päivitys tuli edelleenkin win10 nimisenä, ja tänä vuonna ei tule Windows 11:stä.

        Redstone 2:n myötä MS on kuitenkin jo aloittanut brändäyksen uudistamisen. Esim. ei tule enää Microsoft Lumia 960 & 960XL puhelimia, vaan ensi vuoden alussa tulee "Surface Phone" joka on seuraava lippulaivapuhelin (lumia950:n seuraaja), ja käyttiksenä siinä on Redstone 2, joka ilmeisesti tulee myös uudella nimellä, eikä ole enää Windows 10 mobile, joka vain muistuttaa liikaa lumia-puhelimista.
        http://www.winbeta.org/news/windows-10-insider-build-14894-appears-start-redstone-2-pc-mobile


      • MS-matematiikka

        Vai on 3. jo. Tuleeko sitten 13. Windows 10, vai hypätäänkö 12.:sta 14.:sta?


      • MS-matematiikka
        MS-matematiikka kirjoitti:

        Vai on 3. jo. Tuleeko sitten 13. Windows 10, vai hypätäänkö 12.:sta 14.:sta?

        Korjaus: ...vai hypätäänkö 12.:sta 14.:een?


      • 14393s_versio

        Microsoft Windows (Version 10.0.14393)
        (c) 2016 Microsoft Corporation. Kaikki oikeudet pidätetään.

        Kyseessä on jo 14393:s Windows-versio, mutta se on production ringissä vasta kolmas julkaistu versio. Julkisiakin Windows 10:n versioita on kuitenkin tullut jo paljon enemmän kuin 14, jotka ovat ms:n sisäisestä testauksesta pääseet julkisiksi fast ringin versioiksi.


    • eimullamuita

      Tulee Windows Super Spy. Se on se 11 ja ihan mikä tahansa, mutta joka tapauksessa täysi käyttäjää nöyryyttävä kasa paskaa.

      • Versio

        Eiku v10.00000011111


    • jdjsfjsdio

      Eikös 10 pitänyt olla viimeinen windows, mitä se sitten tarkoittaakin.

      • ei_viimeinen

        Ei se viimeinen ole, mutta jatkossa win10 päivitetään automaattisesti aina uusimpaan versioon ilman että käyttäjä voi sitä päivitystä estää. Ei pääse syntymään XP:n tyyppistä tilannetta, valtava määrä käyttäjiä roikkui 13 vuotta vanhassa käyttiksessä jonka tuki on jo loppunut.
        MS on havainnut, että 2000-luvulla käyttiksiä ei voi enää myydä kuten pölynimureita, jota tavalliset käyttäjät käyttävät niin kauan kunnes lakkaa lopullisesti toimimasta, yli 10 vuotta, eivätkä ymmärrä päivittää ohjelmiaan ja Windowsia aina uusimpaan versioon.


      • XPSP3

        XP SP3 taisi ilmestyä vasta 2008, ja siinä oli varmasti jonkin verran eroa ensimmäiseen XP-versioon.


      • ei_viimeinen

        XP SP3 oli vanhan käyttiksen tekohengitystä, ja sisälsi siihen asti tulleet tietoturvapäivitykset ja lisäksi joitakin uusia ominaisuuksia jotka pitivät XP:n siihen aikaan vielä joten kuten nettikelpoisena (mm. tuki SHA-2:lle ja 802.1X wlan autentikoinnille). Itse käyttis kuitenkin oli sama 2001 aikainen käyttis, ei mitenkään verrattavissa modernimpiin Vistaa, seiskaan, kasiin jne.

        Jatkossa tuolla tavalla ei pääse käymään, vanhoja kympin versioita ei tekohengitetä vaan käyttäjät päivitetään aina uusimpaan windows-versioon silloinkin kun brändäys vaihtuu päivityksen yhteydessä (eli tulee uusi major-versio).
        Seiska ja kasi ovat viimeiset käyttikset joissa voi XP:n tapaan roikkua ja olla päivittämättä uusimpaan windowsiin.


      • Kehitys_kehittyy

        Varmasti näin, mutta hyppäykset ovat pieniä, eli "uusi" versio ei tuo mukanaan mullistuksia. Toki ajan myötä kehitystä tapahtuu enemmän kuin XP:n aikoina.


    • eqtgqw35q

      Kai ne ensin julkasee muutaman service1, 2, ja 3 paketin

    • Lue-netistä

      Kyllä tulle, 7.2017

    • NäilläTaasMennään

      Suurin todennäköisyys tulee olemaan että, niin sanotut käyttikset poistuu sieltä kotipäästä ainakin winukalla, ja tilalle tulee niin sanotut tyhmät päätteet joilla pilvipalvelun kautta käytetään sitä käyttistä tai ennemmikin sen clientii.

      • pelien_striimauspalvelut

        Tällä hetkellä 4k 144Hz näytöt ovat yleistymässä PC-koneissa. Vaikea kuvitella miten striimauspalvelusta saisi tuollaisella resoluutiolla ja ruudunpäivityksellä pelejä.

        Striimaus voi kyllä korvata tulevaisuudessa pelikonsolit. Jatkossa voi suoraan älytelkkarilla (johon asentaa korkeintaan softapäivityksen) vuokrata elokuvien ja netflixin lisäksi myös konsolipelejä jotka toimivat 900p 30fps.


      • loistava-poissaolo
        pelien_striimauspalvelut kirjoitti:

        Tällä hetkellä 4k 144Hz näytöt ovat yleistymässä PC-koneissa. Vaikea kuvitella miten striimauspalvelusta saisi tuollaisella resoluutiolla ja ruudunpäivityksellä pelejä.

        Striimaus voi kyllä korvata tulevaisuudessa pelikonsolit. Jatkossa voi suoraan älytelkkarilla (johon asentaa korkeintaan softapäivityksen) vuokrata elokuvien ja netflixin lisäksi myös konsolipelejä jotka toimivat 900p 30fps.

        http://www.hobo-web.co.uk/best-screen-size/
        Kyllä 4K loistaa tällä hetkellä lähinnä poissaolollaan.


      • joka_kolmas_4k

        4k-näyttöjä myydään tänä vuonna 30 miljardilla dollarilla, joka on jo lähes 30% kaikista myydyistä telkkareista ja näytöistä. 2014 luku oli 9 miljardia, 2020 vuosittainen myynti ylittää 50 miljardia.
        http://4k.com/news/4k-tv-market-to-reach-52-billion-in-revenues-by-2020-6655/


    • NIMIMERKKI213

      Windows XP on paras!

    • kohta_vaihtuu

      Win10 Creators Update on jo julkistettu, joten ainakaan redstone 2 ei tule win11 nimisenä.

      Redstone 3:n nimeä sen sijaan ei ole vielä julkistettu, joten on mahdollista että loppuvuodesta se julkaistaan win11, Windows Surface, Windows 2017 tms. uudella nimellä. MS:llä on tapana tehdä välillä aina yllättäviäkin uusia nimenkäännöksiä, eivätkä uudet käyttisversiot kovin kauan noudata mitään totuttua logiikkaa kun nimeämiskäytäntö jo muuttuu.

    • Anonyymi

      Milloin tulee Windows 11 Mobile? Onko toiveita?
      Lumiaan pitäisi saada. Androidin ainakin saa, jos osaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      936
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      929
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe