win 10 tilit

Onko pakko kirjautua microsoft tilille asentaakseen ilmaisia ohjelmia kaupasta? Jos on miten tapahtuu. Kysytään puhelinnumeroa, sähköposti ja salasana! Mikä sähköposti? On soneran nettiyhteys. Kelpaako [email protected]?
49544
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 49

Vanhimmat

Microsoft tili on juuri tuota Microsoftin kauppaa varten. Ilman tuota tiliä Windows 10:iin voi asentaa muita "työpöytä" sovelluksia.

Näin se Windows 10 on suunniteltu. Tämä sisältyy niihin lisenssiehtoihin joita et ilmeisesti ole edes lukenut (ymmärtänyt).

Äänestä
  • Kun ostaa uudenW10 koneen siinä pitää olla kaikki peruskäyttöön kuuluvat ohjelmat valmiina. Näin on ollut tähän asti Xp, Vsta ja W7 kohdalla. Niiden asennus sujui ilman ohjeita vasta alkajallekin.

    Äänestä

  • Se on vain nimimaalisen pieni osuus käyttäjistä jotka uleensä lukee minkään vehkeen käyttöohjeita/ehtoja. Vaikka ne luettas ääneen niin harva jaksais paria lausetta enempää kuunnella. Tämä on totuus ja sitten kysellään ja ihmetellään.

    Äänestä

  • Niitä muualta ladattavia roskasovelluksia Windows ei osaa päivittää ja tuo monimutkaistaa tarpeettomasti järjestelmää ja tekee turhia riippuvuuksia vanhoihin juttuihin mitä siivotaan pois. Aiheuttaa ongelmia vaan pidemmän päälle.

    Äänestä

  • Laiskuusko-on_hyve kirjoitti:

    Se on vain nimimaalisen pieni osuus käyttäjistä jotka uleensä lukee minkään vehkeen käyttöohjeita/ehtoja. Vaikka ne luettas ääneen niin harva jaksais paria lausetta enempää kuunnella. Tämä on totuus ja sitten kysellään ja ihmetellään.

    "Kun ostaa uudenW10 koneen siinä pitää olla kaikki peruskäyttöön kuuluvat ohjelmat valmiina. Näin on ollut tähän asti Xp, Vsta ja W7 kohdalla."

    Windowsissa ei tuolloin ollut mm. PDF-lukijaa eikä maksutonta officepakettia. MS Office 2010 starter oli joissakin koneissa.

    Windows 10:ssä on kyllä kaikki perushärpäkkeet kun liittää Microsoft tiliin ja käyttää maksutonta MS Office 365:sta.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Niitä muualta ladattavia roskasovelluksia Windows ei osaa päivittää ja tuo monimutkaistaa tarpeettomasti järjestelmää ja tekee turhia riippuvuuksia vanhoihin juttuihin mitä siivotaan pois. Aiheuttaa ongelmia vaan pidemmän päälle.

    "Niitä muualta ladattavia roskasovelluksia Windows ei osaa päivittää"

    täsmennä vähän mikä on roskasovellus, miksi windowsin pitäs päivittää kolmannenosapuolen sovelluksia, onko se tähänkään asti tehnyt niin.

    Eikö älliä riitä muuhun kuin tuommoisen tyhjänpäiväiseen ihmisten hämäämiseen väärillä ohjeilla. Olisit hiljaa jos et asiaa ymmärrä.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    "Kun ostaa uudenW10 koneen siinä pitää olla kaikki peruskäyttöön kuuluvat ohjelmat valmiina. Näin on ollut tähän asti Xp, Vsta ja W7 kohdalla."

    Windowsissa ei tuolloin ollut mm. PDF-lukijaa eikä maksutonta officepakettia. MS Office 2010 starter oli joissakin koneissa.

    Windows 10:ssä on kyllä kaikki perushärpäkkeet kun liittää Microsoft tiliin ja käyttää maksutonta MS Office 365:sta.

    "Windows 10:ssä on kyllä kaikki perushärpäkkeet kun liittää Microsoft tiliin ja käyttää maksutonta MS Office 365:sta."

    Niin ja onhan windowsissa maksuton resussienhallinta ja notepad ja jonkinlainen www selainkin, ja kaikki ihan maksuttomia.

    Voi hyvä sylvi miten maksutonta se on.

    Missä sinun aivot on, varsinainen markkinatalouden aapinen by M-Kar

    Äänestä

  • Älä-sotke-koko-ajan kirjoitti:

    "Niitä muualta ladattavia roskasovelluksia Windows ei osaa päivittää"

    täsmennä vähän mikä on roskasovellus, miksi windowsin pitäs päivittää kolmannenosapuolen sovelluksia, onko se tähänkään asti tehnyt niin.

    Eikö älliä riitä muuhun kuin tuommoisen tyhjänpäiväiseen ihmisten hämäämiseen väärillä ohjeilla. Olisit hiljaa jos et asiaa ymmärrä.

    "täsmennä vähän mikä on roskasovellus"

    Jokin sellainen mitä ei ole Windows 10:lle kunnolla tarkoitettu vaan jotain kuraa mikä voi hajota seuraavassa Windows päivityksessä tai on haittaohjelma.

    Windows 10:lle tehdyt ohjelmat tunnista siitä, että ne joko toimii Edge selaimella, on ladattavissa Windowsin sovelluskaupasta tai sitten ne on palvelumallisia. Eli jotain mistä maksetaan kuukausi/vuosimaksua jolla pidetään toimiminnassa. Windows 10 kun muuttuu jatkuvasti. Esim. tämänkaltaiset ongelmat http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/vakavia-windows-10-paivitysongelmia-vain-kaksi-varmaa-kikkaa-tiedossa-6572681 liittyvät yleensä roskasovelluksiin mitä käyttäjä on siihen Windowsiin tunkenut.

    "miksi windowsin pitäs päivittää kolmannenosapuolen sovelluksia, onko se tähänkään asti tehnyt niin."

    Kyllä on, kohta 4v jo.

    "Eikö älliä riitä muuhun kuin tuommoisen tyhjänpäiväiseen ihmisten hämäämiseen väärillä ohjeilla."

    Minun ohjeeni ovat oikeita. Ei ole päivitysongelmia ollut missään asentamassani Windows 10 järjestelmässä koko vuoden aikana kun olen jättänyt sovellukset pois jota Windows 10:lle ei ole tarkoitettu tai jos Microsoftilla on jo johonkin sovellus. Ei ole mitään harmia tullut missään.

    "Niin ja onhan windowsissa maksuton resussienhallinta ja notepad ja jonkinlainen www selainkin, ja kaikki ihan maksuttomia.

    Voi hyvä sylvi miten maksutonta se on."

    Niin? Windows 10 lisenssi kun on jo, saa jo valtavat määrät Windows 10:lle tarkoitettuja sovelluksia ilman eri kustannuksia joita siinä on tarkoitus käyttää. Windows 10:ä ei ole tarkoitettu mihinkään muokkailuun ja säätämiseen.

    Jos Notepad tuntuu liian rajoittuneelta, Microsoftilla on sitten Windows 10:lle tehtynä kunnon editori: https://code.visualstudio.com/

    Käyttää vaan Windowsissa niitä Microsoftin juttuja mahdollisimman pitkälle, loput Edge selaimen kautta tai sovelluskaupasta niin ongelmat katoaa. Jotain kuukausi/vuosimaksullisia siihen toki voi lisätä sovelluskaupan ulkopuolelta mitkä on Windows 10:lle tehty.

    Äänestä

  • Olet unohtanut mainita, että kaikki nuo ohjeet pätevät ainoastaan silloin kun hybridilaitetta käytetään tablettitilassa.

    On kuitenkin edelleenkin muitakin PC-koneita kuin hybridejä, eikä normaaleiden läppäreiden ja koneiden käyttäjiin päde mikään noista ohjeista.

    Äänestä

"Onko pakko kirjautua microsoft tilille asentaakseen ilmaisia ohjelmia kaupasta?"

Kyllä, mutta ei ole pakko asentaa ohjelmia mistään kaupasta. Asenna ohjelmat muilta luotettavilta sivuilta kuten aikaisemmissakin Windowseissa ja unohda Microsoftin kauppa.

Äänestä
  • "Kyllä, mutta ei ole pakko asentaa ohjelmia mistään kaupasta. Asenna ohjelmat muilta luotettavilta sivuilta kuten aikaisemmissakin Windowseissa ja unohda Microsoftin kauppa. "

    Voisit lopettaa tuon ilkivallan tekemisen ja haitallisten neuvojen jakamisen. Windows 10 on suunniteltu niin, että sovelluksia käytetään Edge selaimella tai ladataan sovelluskaupasta ja muut asennukset ovat vain erikoisia poikkeustapauksia joita vältetään.

    Windows 10 päivittyy uudemmaksi pari kertaa vuodessa ja tuollaiset muutokset rikkovat näitä muualta asennettuja sotkuja tai Windows poistaa niitä etteivät aiheuta harmia. Tuollaisilla haitallisilla ohjeilla aiheutat vain harmia.

    Se on totta, että Windows 10:ssä ei ole pakko käyttää sovelluskauppaa. Voi hankkia sovellukset vaikka täältä: https://www.getapp.com/

    Tuntuvat lähes kaikki toimivan asianmukaisesti Edgellä ettei tarvitse asennella mitään sotkua rikkoutumaan ja sotkemaan asennusta.

    Äänestä

  • Lopetappa nyt tuo haitallisten neuvojen antaminen. Epämääräisiltä sivuilta ei sovelluksia pidä ladata.

    Äänestä

  • jarauhotu kirjoitti:

    Lopetappa nyt tuo haitallisten neuvojen antaminen. Epämääräisiltä sivuilta ei sovelluksia pidä ladata.

    Tämä siis teille molemmille.

    Äänestä

  • jarauhotu kirjoitti:

    Tämä siis teille molemmille.

    Katsohan tarkemmin: https://www.getapp.com/

    Sieltä ei ladata sovelluksia. Siellä on listattu sovelluksia ja todella suuri osa näyttää toimivan ihan suoraan Edgellä, ilman että asentaisi yhtään mitään sovellusta. Windows 10 on tuollaisille suunnattu. Esimerkiksi tämä: https://www.atlassian.com/software/jira

    Eli ymmärtäkää nyt tämä, että suurinta osaa sovelluksia ei ladata tai asenneta Windows 10:n vaan vaan mennään Edge selaimella tämän sovelluksen osoitteseen ja käynnistyy siitä. Osa löytyy toki sovelluskaupasta myös.

    Äänestä

Tee Microsoft tili vaikka muotoa [email protected] ja liitä se käyttäjätiliisi, ja asenna ohjelmat vain sieltä sovelluskaupasta tai käytä selaimella. Vain erikoisissa poikkeustilanteissa asennetaan muualta. Tällä tavalla vältät harmit.

Äänestä
  • Niin mä tein tuollaisen [email protected] tilin, joka on nyt muuttunut muotoon [email protected]. Tämän ihan itse MS järjestelmä tehnyt.

    Eli se on jostakin kaivannut minun henkilökohtainen sähköpostin ja käyttää sitä nyt Microsoft tilinä. Hienoa.

    Voiko koneelle vielä uudestaan muuttaa tuota Microsoft tiliä?? eli luoda kokonaan uuden MS tilin siten, että tuo vanha tili poistuu käytöstä??

    Äänestä

  • Niin ja koneella on myös toinen käyttäjä, jonka MS tilille on käynnyt samalla tavalla, eli on jostakin kaivannut henkilökohtaisen sähköpostilin MS tiliksi.

    Äänestä

  • MS_tili kirjoitti:

    Niin mä tein tuollaisen [email protected] tilin, joka on nyt muuttunut muotoon [email protected]. Tämän ihan itse MS järjestelmä tehnyt.

    Eli se on jostakin kaivannut minun henkilökohtainen sähköpostin ja käyttää sitä nyt Microsoft tilinä. Hienoa.

    Voiko koneelle vielä uudestaan muuttaa tuota Microsoft tiliä?? eli luoda kokonaan uuden MS tilin siten, että tuo vanha tili poistuu käytöstä??

    Se nyt nähtävästi oli jo liitettynä elisan postiin. Tee se tili Microsoftin nettisivuilla ja sitten tee uusi käyttäjäprofiili tälle.

    Äänestä

  • No miten saan sen sitten vaihdettua tämän nyt käytössä olevan tilin tilalle ja poistettua tämän nyt käytössä olevan tilin.

    Jos kerran olen tällä tilillä koneen pääkäyttäjä, niin enhän voi sitä poistaa, vai voinko?

    Äänestä

  • MS_tili kirjoitti:

    No miten saan sen sitten vaihdettua tämän nyt käytössä olevan tilin tilalle ja poistettua tämän nyt käytössä olevan tilin.

    Jos kerran olen tällä tilillä koneen pääkäyttäjä, niin enhän voi sitä poistaa, vai voinko?

    Tee uusi käyttäjätili joka on pääkäyttäjä. Laita sen nimeksi vaikka Admin tai Omistaja.

    Poista vanha käyttäjätili missä se elisa. Siinä poistuu sitten kaikki tilillä oleva tieto myös, että ota tuore varmuuskopio tiedoista ennen poistoa.

    Sitten teet uuden _tavallisen_ käyttäjätilin mitkä kytket siihen [email protected]

    Jätä se Admin tili sinne ylläpito- ja huoltotoimia varten tai jos tarvitsee lisäillä uusia käyttäjiä.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Tee uusi käyttäjätili joka on pääkäyttäjä. Laita sen nimeksi vaikka Admin tai Omistaja.

    Poista vanha käyttäjätili missä se elisa. Siinä poistuu sitten kaikki tilillä oleva tieto myös, että ota tuore varmuuskopio tiedoista ennen poistoa.

    Sitten teet uuden _tavallisen_ käyttäjätilin mitkä kytket siihen [email protected]

    Jätä se Admin tili sinne ylläpito- ja huoltotoimia varten tai jos tarvitsee lisäillä uusia käyttäjiä.

    Muista myös laittaa salasana sille uudelle pääkäyttäjätilille. Sitä ei onneksi tarvitse välttämättä juuri ikinä.

    Äänestä

Taas yksi ketju pilalla

Äänestä
  • M-Kar vois mennä tiedelehden foorumille, vaan eivätpä taida tykätä sielläkään tuon sortin jehovantodistajasta.

    Äänestä

"Voisit lopettaa tuon ilkivallan tekemisen ja haitallisten neuvojen jakamisen."

Ethän sinäkään ole lopettanut haitallisten neuvojesi jakamista! Mitään harmia ei ole koitunut itselleni sen jälkeen, kun asensin Windows kympin kahteen koneeseeni viime syksynä. Mieleenikään ei tulisi käyttää Edge-selainta sen epätäydellisyyden vuoksi.

Joku vain tätä palstaa lukeva voi luulla, että neuvojasi kannattaa noudattaa ja tyytyä vain Microsoftin tuotteisiin. Microsoft ei itsekään ole tätä mieltä, mikä selviää, jos ryhdyt perehtymään alaan tarkemmin ja seuraamaan myös muitakin kuin suomenkielisiä julkaisuja.

Äänestä
  • Asiat sujuvat parhaiten kun ei lue noita M-Karin höpötyksii ollenkaan. Siinä miehessä on jotain vialla pahasti.

    Äänestä

  • "Ethän sinäkään ole lopettanut haitallisten neuvojesi jakamista!"

    En kerro haitallisia neuvoja.

    "Joku vain tätä palstaa lukeva voi luulla, että neuvojasi kannattaa noudattaa ja tyytyä vain Microsoftin tuotteisiin. "

    En ole missään sanonut, että pitäisi olla Microsoft. Saa ihan vapaasti valita vaikka Applen, Canonicalin tai Googlen.

    Se että valitsee vaikka Microsoftin ja sitten alkaa sotkemaan sitä jollain Googlejutuilla on tietystikin itse aiheutettua ongelmien kerjäämistä. Nämä keskenään kilpailevat yritykset kun ihan tarkoituksella pistelee kapuloita kilpailijan rattaisiin ja sitten täyspöljät käyttäjät syyttelee ties mitä.

    Eli tuossa nyt on esim. neljä kuluttajalle sopivaa ekosysteemivaihtoehtoa jonka ohjelmilla menee ja sitä voi sitten täydentää muilla. Tässä esimerkiksi valtavat määrät ohjelmia jotka näyttää sopivan kaikille näille tässä mainitulle neljälle ekosysteemille eikä yleensä ole kenenkään näiden tekemänä: https://www.getapp.com/

    Hyvin saa vaikka Windowsiin tai ChromeOS:n muiden kun Microsoftin/Googlen sovelluksia.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    "Ethän sinäkään ole lopettanut haitallisten neuvojesi jakamista!"

    En kerro haitallisia neuvoja.

    "Joku vain tätä palstaa lukeva voi luulla, että neuvojasi kannattaa noudattaa ja tyytyä vain Microsoftin tuotteisiin. "

    En ole missään sanonut, että pitäisi olla Microsoft. Saa ihan vapaasti valita vaikka Applen, Canonicalin tai Googlen.

    Se että valitsee vaikka Microsoftin ja sitten alkaa sotkemaan sitä jollain Googlejutuilla on tietystikin itse aiheutettua ongelmien kerjäämistä. Nämä keskenään kilpailevat yritykset kun ihan tarkoituksella pistelee kapuloita kilpailijan rattaisiin ja sitten täyspöljät käyttäjät syyttelee ties mitä.

    Eli tuossa nyt on esim. neljä kuluttajalle sopivaa ekosysteemivaihtoehtoa jonka ohjelmilla menee ja sitä voi sitten täydentää muilla. Tässä esimerkiksi valtavat määrät ohjelmia jotka näyttää sopivan kaikille näille tässä mainitulle neljälle ekosysteemille eikä yleensä ole kenenkään näiden tekemänä: https://www.getapp.com/

    Hyvin saa vaikka Windowsiin tai ChromeOS:n muiden kun Microsoftin/Googlen sovelluksia.

    Valehtelet

    Äänestä

  • Valepukille kirjoitti:

    Valehtelet

    Missä?

    Äänestä

Älkää ruikuttako omasta tyhmyydestänne. Kun otatte käyttöön Windowsin tai muun niin lukekaa ne käyttöoikeuslisenssit. Nämä kertovat sen, mitä saatte tehdä ja mitä ei.

Kun otat käyttöön Windows 10:n niin käytännössä olet hyväksynyt kaikki käyttölisenssin ehdot sellaisena kuin ne on kirjoitettu. Jos et niitä hyväksy niin älä ota käyttöön Windows 10:ä.

Valinnat teet sinä ITSE. Tyydy omaan valintaasi ja lopeta turha ruikutus. Itsepä te olette toimineet.
Jos jokin ei teitä tyydytä niin muistakaa tämä, itse te sen valinnan teitte.

Äänestä

Mikä estää W10 käyttämästä hakukoneena Googlea tai käyttää Chromea vaikka pitäisi oletusselaimena Edgeä?Entä miten tapahtuu jonkun tiedoston ja kuvan tallentaminen netistä omalle koneelle luettavaksi offline? W Vistassa oli Adobe Reader ja W7 on PDF.
Itse tarvitse mitään office juttuja,en kuvankäsittelyjä. XP oli Word jo asennettuna.

Äänestä
  • "Mikä estää W10 käyttämästä hakukoneena Googlea tai käyttää Chromea vaikka pitäisi oletusselaimena Edgeä?"

    Microsoft ja Google ovat toistensa kilpailijoita ja tarkoituksella sotkevat asioita niin, että kilpailijan juttu näyttäisi heikommalta. Tässä viimeisin:

    http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/google-iskee-kapulaa-windows-kayttajan-rattaisiin-6572078

    Vastaavaa vääntöä ollut kaiken aikaa. Microsoftin selaimella jos käyttää Googlen palveluja niin ne toimii oudon hitaasti ja ruudulla pomppii mainoksia "vaihda Google Chromeen". Vastaavasti Microsoft temppuilee Googlen suuntaan MS Officen ja Exchangen kanssa, nollailee Chromen tekemiä muutoksia ja pitää Bingiä Edgen hakuna ja jne.

    Käytännössä tämä on vain sitä, että ei pidä sotkea niitä keskenään. Valitsee Microsoftin tai sitten Googlen mutta käy ChromeOS:lla käyttämään Bing karttoja eikä Windowsilla Google hakua tai Chromea. Se valinta Googlen ja Microsoftin välillä tehdään tehdään jo tietokonetta hankittaessa.

    "W Vistassa oli Adobe Reader ja W7 on PDF."

    Adobe Reader on Adoben erillinen ohjelma eikä ole kuulunut missään vaiheessa Windowsiin. Laitevalmistaja on voinut asentaa sen vaikka kylkiäisenä mutta Windowsiin se ei kuulu. Tästä syystä sitä pitää erikseen myös ylläpitää ja päivittää. Windowsin päivitykset on Windowsin päivityksiä ja lisäksi päivitetään ja uusitaan Adobe Readeria.

    "XP oli Word jo asennettuna. "

    Word ei ole missään vaiheessa kuulunut Windows XP:n. Se on erillinen juttu.

    Äänestä

  • HP Xp käyttis kannettavassa oli ja on Word tekstinkäsittely ohjelma.

    Äänestä

  • Voisikäyttäävieläkin kirjoitti:

    HP Xp käyttis kannettavassa oli ja on Word tekstinkäsittely ohjelma.

    Sen on joku asentanut sitten siihen. Windows XP:n se ei kuulu.

    Äänestä

Osa store-ohjelmista löytyy myös torrenttina, ja pystyy ohilataamaan kymppiin kun ottaa asetuksista kehittäjätilan käyttöön.
Kannattaa ensin tilin luontia tarkistaa, löytyykö tarvitsemaansa sovellusta/peliä millään torrent-hakukoneella.
Jos ei löydy, voi tehdä jonkun tilapäisen ms-tilin ohjelman asennuksen yhteydessä, ja valitsee "käytä vain tässä sovelluksessa". Jolloin sovellus asentuu mutta kyseistä tiliä ei käytetä mihinkään muuhun.

Äänestä
  • "Osa store-ohjelmista löytyy myös torrenttina, ja pystyy ohilataamaan kymppiin kun ottaa asetuksista kehittäjätilan käyttöön."

    Nuo ovat haittaohjelmia.

    Äänestä

  • Sinä olet kaikista pahin haitta

    Äänestä

Paikallinen tili käytössä, eikä ole ollut minkäänlaista tarvetta kaupan kökköohjelmille. Kännykkään noin yksinkertaiset ohjelmat kuuluvat.

Äänestä
  • Kyllä selainsovellusten käyttöön ChromeOS riittää myös ihan hyvin ja usein helpompi.

    Äänestä

  • Samat työpöytäohjelmat 10:ssä pyörii, mitkä alunperin asennettiin XP:ssä ja käyttis on vuosien mittaan päivitetty XP -> 8.0 -> 8.1 -> 10.

    Kaupan ohjelmille, Microsoft-tilille Edge-selaimelle tai Bing-hakukoneelle ei mitään käyttöä.

    Kaupan tarjontakin hiipuu kun Windows-puhelinten myyntimäärät tippuvat, eikä universal appeja pelkän pc-windowsin takia viitsitä tehdä, vaan tehdään sitten kunnon työpöytäsovelluksia.

    Äänestä

  • Selainsovelluksetko kirjoitti:

    Samat työpöytäohjelmat 10:ssä pyörii, mitkä alunperin asennettiin XP:ssä ja käyttis on vuosien mittaan päivitetty XP -> 8.0 -> 8.1 -> 10.

    Kaupan ohjelmille, Microsoft-tilille Edge-selaimelle tai Bing-hakukoneelle ei mitään käyttöä.

    Kaupan tarjontakin hiipuu kun Windows-puhelinten myyntimäärät tippuvat, eikä universal appeja pelkän pc-windowsin takia viitsitä tehdä, vaan tehdään sitten kunnon työpöytäsovelluksia.

    "Samat työpöytäohjelmat 10:ssä pyörii, mitkä alunperin asennettiin XP:ssä ja käyttis on vuosien mittaan päivitetty XP -> 8.0 -> 8.1 -> 10."

    Sehän riippuu rajapinnasta miten PITKÄÄN toimii. Onko Visual C 2005, 2008, 2010, .NET 2.0 jne. vai mikä.

    Windows 10 päivittyy pari kertaa vuodessa niin, että jotkut XP aikaiset ohjelmat voi lakata toimimasta. Ja mikä tahansa vanha ohjelma. Vanhemmasta uudempaan noin karkeasti menee yhteensopimattomaksi.

    "Kaupan ohjelmille, Microsoft-tilille Edge-selaimelle tai Bing-hakukoneelle ei mitään käyttöä."

    Sitten on parempi käyttää vaikka ChromeOS:ia jos tykkää Google jutuista enemmän, kuten Chromesta, Google hausta, Gmail tilistä jne.

    "Kaupan tarjontakin hiipuu kun Windows-puhelinten myyntimäärät tippuvat"

    Ei tietenkään kun kaupasta ladataan työpöytäsovellukset.

    "eikä universal appeja pelkän pc-windowsin takia viitsitä tehdä, vaan tehdään sitten kunnon työpöytäsovelluksia. "

    Sinne sovelluskauppaan tai selaimella toimivaksi. Useimmiten kunnon työpöytäsovellukset tehdään selaimella toimivaksi. Katso vaikka: https://www.getapp.com

    Äänestä

  • Win10:ssä uusin lisäys on Canonicalin sovelluskauppa, josta voi asentaa mitä tahansa ohjelmia ja ne toimivat, kunhan ottaa windowsin ominaisuuksista LXSS:n käyttöön.

    Myös Win10:n uusimmassa työpöytäversiossa (LTSB 2016) ei muita sovelluskauppoja olekaan valmiina kuin Canonical store. MS Storea siinä ei ole. Steamin sovelluskaupan siihen voi myös ladata netistä ja asentaa jos haluaa mutta sitä ei toimiteta windowsin mukana.

    Äänestä

W10 tiliasiat käy yhä sekavimmiksi. MS löytää siis muut sähköposti osoitteet ja tuo ne sotkemaan käyttöä? Googlekin tehnyt vähän samaa kun on joku varatili pitänyt ilmoittaa varmuuden vuoksi jonne tulee tieto kirjautumisesta gmaililla toiselle,uudelle laitteelle. Googleen ja gmailiin on tottunut,ei ole tullut ikäviä yllätyksiä mutta MS nyky toiminta epäilyttää. W10 on vaikea tavalliselle käyttäjälle.

Äänestä
  • Windows 10 toimii vastaavalla tavalla kuin vaikka Android ja ChromeOS. Asiat yhdistetään sen Microsoft tilin kautta kuten googlen jutuissa Gmail tilin kautta.

    Jos tykkää enemmän googlejutuista niin ei tietenkään kannata mitään Windowsia hankkia. Jos tykkää Microsoft jutuista niin sitten vaan Bing haku, Edge selain, MS Office 365, Skype jne. käyttöön ja pois google jutut sotkemasta.

    Äänestä

Mikä estää järjen käytön? Microsoft-tili on juuri sitä Microsoftin kauppaa varten.
Näin se Windows arkkitehtuuri on suunniteltu.
Jos haluaa muita sovellusohjelmia kuin noita M$-kaupasta hankittuja niin ne täytyy asentaa erikseen "työpöytäohjelmina". Mutta nämä itseasennetut "työpöytä" sovellusohjelmat eivät ole Microsoftin päivityksessä mukana. Microsoft ei niistä vastaa millään tavalla.

Lukekaa ne lisenssin käyttöehdot ja ymmärtäkää ne. Ei palstoilla tarvitse jatkuvasti rutista omasta tyhmyydestä. Toimikaa sen tavan mukaan mitä on suunniteltu käyttöjärjestelmien arkkitehtuurissa.

Unohtakaa tämä "mutu" eli "musta tuntuu kulttuuri. Toimikaa käyttöjärjestelmän käyttöehtojen mukaan.

Äänestä
  • Entäpä jos ei tarvise mitään erikseen ostettavia maksullisia ohjelmia koneeseensa? Ei office yms. Eikä pelaa pelejä.

    Äänestä

  • Peruskäyttäjä kirjoitti:

    Entäpä jos ei tarvise mitään erikseen ostettavia maksullisia ohjelmia koneeseensa? Ei office yms. Eikä pelaa pelejä.

    Onhan M$-kaupassa ilmaisia ohjelmiakin saatavilla. Kyse ei olekaan siitä mikä ohjelma on ilmainen ja mikä maksullinen, tässä on hyväksyttävä se suunniteltu arkkitehtuuri kokonaisuudessaan.
    Jokaisessa käyttöjärjestelmässä on omanlainen arkkitehtuuri. Tämän mukaan siinä sitten on elettäväkin.

    Minua itseäni ei Windows kiinnosta pätkän vertaa. Kaikki tietokone hommat olen voinut tehdä bsd-unixilla ja linuxdistrolla. Tässä olen joutunut hyväksymään näiden suunnitellut arkkitehtuurit ja elettävä se mukaan.

    Ei tämä ole sen kummempaa kuin asuminen, jos asut kerrostalossa niin elät sen mukaan ja jos asut omakotitalossa elät sen mukaan. Tai jos olet asuntoa vailla niin joudut elämään sen mukaan.

    Äänestä

  • Peruskäyttäjä kirjoitti:

    Entäpä jos ei tarvise mitään erikseen ostettavia maksullisia ohjelmia koneeseensa? Ei office yms. Eikä pelaa pelejä.

    Normaalit käyttäjät eivät storea/ms-tiliä tarvitsekaan, eikä sitä ole heille tarkoitettu. Samalla tavoin Windowsin helpokäyttötoimintoja tarvitsee ainoastaan vammaiset käyttäjät, mutta normaalit terveet ja näkökyvyltään normaalit käyttäjät eivät niitä mihinkään tarvitse.

    Storea tarvitaan ainoastaan harvinaisissa poikkeustilanteissa kuten helppokäyttötoimintojakin. Kun hybridilaitetta käytetään tablettitilassa, voi käynnistää mobileappsin kuten Photoshop expressin, ja läppäritilassa puolestaan käyttää tietokoneohjelmaa esim. Adobe Photoshop CC 2015 jonka on asentanut DVD-levyltä. Tavallisissa koneissa (ei hybridi) käytetään aina tietokoneohjelmia, mutta ms-tiliä tai mobileappseja niihin ei asenneta ollenkaan.

    Äänestä

Win10 uusimmassa työpöytäversiossa ei ole enää ollenkaan storea, ms-tiliä, edgeä, cortanaa eikä mitään metro-sovelluksia -esim. laskin-appsin tilalla on win7:n laskin. Media player siinä on, koska kyseessä normaali LTSB (ei N) versio.

Edellisessä LTSB 2015:ssa nuo vielä olivat, mutta nyt MS on alkanut eriyttämään työpöytäwindowsia ja mobilekäyttistä toisistaan (kuten applellakin on erikseen macOS ja iOS eri laitteisiin, joissa toimii eri ohjelmat).

Win10 mobile on arm-tabletteihin ja puhelimiin
Win10 Home/pro soveltuu käytettäväksi ainoastaan x86-tableteissa, ja siinä voi käyttää sekä mobiiliappseja että työpöytäohjelmia
Win10 Enterprise LTSB 2016 (ja server 2016) on tarkoitettu pöytäkoneisiin ja läppäreihin.

LTSB 2016 valmis RTM-versio (14393) on siis jo toimitettu MS:n yhteistyökumppaneille ja laitevalmistajille, ja on myös vuotanut nettiin ja kuka tahansa voi sen jo ladata ja asentaa. MDL:n foorumeille kertynyt jo kymmeniä sivuja keskustelua ltsb2016-threadiin.
Myös ZDnet on julkaissut artikkelin koskien Win10 Anniversary LTSB 2016- ja server 2016 -versioita:
http://www.zdnet.com/article/windows-server-2016-ltsb-whats-in-and-whats-out/

Äänestä

Te ootte hölmöjä.
Teillä on vanhoja romuja.
Te käytätte paskoja ja vääriä ohjelmia.

M-Kar

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


microsofttilit kirjoitti:

Onko pakko kirjautua microsoft tilille asentaakseen ilmaisia ohjelmia kaupasta? Jos on miten tapahtuu. Kysytään puhelinnumeroa, sähköposti ja salasana! Mikä sähköposti? On soneran nettiyhteys. Kelpaako [email protected]?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu