Nykäiseekö teillä?

Nykäiseekö teillä auto ajon ensi 15 minuutin aikana? Minulla nykii, kun se vaihtaa isommalle vaihteelle, siinä renkaatkin oikein sutii. Mutta kun kone on lämmin niin vaihto on aivan sulavaa.
Jos teillä nykii niin miten koitatte vältää sitä ja miksi se yleensäkin nykii?

kristiina
111484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tuttu ongelma. Säädöt pielessä. katso http;//mersuforum.net/forum ja sieltä hakutoiminnolla; löytyy paljon ohjeita vastaavaan tilanteen korjaamisesta!

Tältä palstalta neuvoa ei todellakaan saa ...

Äänestä
  • Ei siinä välttämättä ole vikaa. Nykäisee koneen ollessa kylmänä jokatapauksessa. Normaalilämmöillä ei kyllä pitäis nykästä. Auttaa kun antaa kenkää vähän reilummin kylmänä.

    Äänestä

  • se voi olla myös öljyissä vika ??

    Itsellä aika hyvä vaihto ,, mobil ATF 220 öljyillä

    Äänestä

koska vaihdettu viimeksi

Äänestä

Ei tommonen nykiminen kuulu kunnossa olevan laatikon ominaisuuksiin.
Paljonko liennee autollasi ajettu? entä auton vuosimalli?
huolloissa tietysti olet käyttänyt ohjekirjan mukaan?
onhan laatikossa öljyt normaalitasolla? periaatteessa sama laatikkohan on niin E-malli
mersuissa kuin C-mallissakin ja diesel moottorilla varustetuissa C -ja E-malleissa. Laatikkoahan on kehuttu hyväksi ja nykimättömäksi tekniikka lehdissä ym. muissa vertailuissa.
itselläni eka Mb-automaatti ja erittäin jouhevasti toimii(toistaiseksi,kun kokemusta ei ole kuin vajaa 700km)Mukava on ajella toisin kuin edellisellä jossa oli 6 vaihteinen manuaali joka oli jäykkätoiminen, joka taas on ko. laatikon ominaisuus, moni on sen todennut.

Äänestä
  • aikaisemmin olen omistanut pari vanhempaa amerikkalaista joissa automaatti.Niin näiden ajokokemusten perusteella huomioin että automaattilaatikko kylmänä ja etenkin jos tallaat heti lämän pohjaan niin "nykii" mutta suosittelen ajamaan alun rauhallisemmin, oli automaatti tai ei ja sitten kun moottorin lämpö ja samalla automattilaatikon öljynlämpö on normaalissa niin voi odottaa että se laatikko käyttäytyy "normaalisti". Ja kyllä se sittenkin "nykii" jos vaikka 80km/h nopeudessa tallaa kaasun pohjaan niin laatikkohan vaihtaa pienemmälle ja jos moottorissa voima riittää, (tässä tapauksessa uskon että riittää)niin kyllä se ainakin vähä enemmän nykäsee kun rauhallisella ajolla, ja niin sen kuuluukin tehdä. ;-)

    Äänestä

220cdi -04 ajettu 23000 km. Kylmänä varsinki ykköseltä kakkoselle nykäsee pahasti. Sitten semmonen ominaisuus on myös kylmänä jos ajan 50-60 km/h se vaihtaa 4 vaihteen päälle ja kierrokset alkaa humpaamaan elikkä selvästi momentin muunnin päästää luistamaan ja sitten luisto loppuu elikkä auto nykii. Kierrokset humpaa silloin 1200-1500 kierroksen välillä. Jotain on pielessä mutta vain kylmänä tekee tota muttei lämpimänä. On varmaan pehmeämpiäkin automaatteja olemassa vai onko vikaa.

Äänestä
  • Omassani on ilmeisesti vastaava tomaatti, en tunnista oireita eikä moitteen sijaa ole ollut. Jenkkilaatikoita on pidetty hyvinä, monia vuosia kyseisiä harrastanut kaverini kehui tätä jopa paremmaksi. Testerin paikka, ikävä kyllä.

    Äänestä

  • vaille kirjoitti:

    Omassani on ilmeisesti vastaava tomaatti, en tunnista oireita eikä moitteen sijaa ole ollut. Jenkkilaatikoita on pidetty hyvinä, monia vuosia kyseisiä harrastanut kaverini kehui tätä jopa paremmaksi. Testerin paikka, ikävä kyllä.

    Ton askin saa toimimaan kun kellon,säätöä peliin niin loppuu.Tsekkaa painepuoli ja vaijeri.Kun ne on balanssissa niin kaikki toimii,ei nyvi.

    Äänestä

taitaa olla taas japsiautoilijan mielikuvitusta koko juttu alunperin.
Sorry, mutta jos et tiedä autosi vuosimallia ja muuta ajohistoriaa ja automaattilaatikosta muuta kuin että se " nykäsee" niin käy nykäsemäs
T......n ja palaa askartelemaan toyotas tai nissanin romus kanssa.....
palaile tänne palstalle kun sulla on se mersu...

Äänestä
  • emme me mercedeksen omistajat heti ymmärtäneet riisikuppiauton (omistajan?) provokaatiota joten nykäse uudestaan t......n ja kilju onnesta!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


C180 autom. kirjoitti:

Nykäiseekö teillä auto ajon ensi 15 minuutin aikana? Minulla nykii, kun se vaihtaa isommalle vaihteelle, siinä renkaatkin oikein sutii. Mutta kun kone on lämmin niin vaihto on aivan sulavaa.
Jos teillä nykii niin miten koitatte vältää sitä ja miksi se yleensäkin nykii?

kristiina

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu