Kuten muistelinkin, palstalla oli joskus aiemmin ollut keskustelua otsikossa mainitun plotterimallin virheestä kuljetun matkan mittaamisessa. Itsellänikin on sama plotteri ja virheen olen havainnut. En tiedä, esiintyykö muissa malleissa, onhan tuo jo vähän vanha malli eikä ymmärtääkseni enää myynnissäkään.
Mutta siis: muistin tuon keskustelun, kun tultiin taannoin pläkässä Tallinnasta ja ajanvietteeksi ryhdyin tekemään vertailumittausta. 30 mpk matkalla jokseenkin suoraviivaisesti tosisuuntaa 15 astetta ajaen laite teki n. 7,5 prosentin virheen alaspäin. Sitten pari viikkoa myöhemmin osui kuljettavaksi aivan suora itä-länsisuuntainen kolmen mailin pätkä, jolla virhe oli rajusti suurempi, yli 40%.
Johtopäätös: koska kuljettu suunta vaikutti noin rajusti tulokseen, veikkaan, että masiinan sisäinen algoritmi ei osaa ottaa leveysasteen vaikutusta huomioon oikein. Jossain Jäämerellä olisi samojen leveysasteiden välillä tuo kuljettu matka kohdillaan :)
Raymarinen mittavirhe/A57d
3
110
Vastaukset
- Mattikee
Niin... Aikaan ja koordinaatteihin perustuva matkan laskeminen ei oikeesti ole mitään rakettitiedettä. Valmiiksi ohjelmoidun laitteen (oli se sitten vaikka Simrad) tuskin kykenee tekemään kovinkaan suuria laskuvirheitä, ellei sitä mahdollisuutta masiinalle ole suotu?
Olihan rannekellonne oikeesti viritetty priimakuntoon ja kuljettu matkannekin (esim vanaveden suhteen) edes kohtuu suorassa?No, molemmissa tapauksissa ohjauksen hoiti Raymarinen autopilotti jokseenkin suoraan ja vertailumittarina oli veneen oma loki, joka näytti samaa nopeutta ( /- 0,1 solmua) plotterin kanssa.
As said, olin ennestään tietoinen siitä, ettei tämän plotterin väitteeseen kuljetun matkan pituudesta ole luottamista. Yllätys oli se, että etelä-pohjoissuunnassa virhe pieneni lähes olemattomiin. Viitsimättä ruveta laskutoimituksella tarkistamaan sanoisin, että laitteen osoittama matka taitaa vastata melko tarkasti alku- ja loppupisteen leveysasteiden välistä eroa.
Mielenkiintoisinta on oikeastaan se, että virhe esiintyy vain matkan, ei nopeuden mittauksessa. Siitä voi päätellä, että laitteen sisällä on kaksi erillistä algoritmia laskemaan kuljettu matka (täytyyhän se laskea myös nopeuden selvittämiseksi) ja vain toinen niistä toimii väärin.
- 211065
Aikanaan yritin selvittää ongelmaa Raymarinen huollosta . Lähetin laitteen huoltoon syystä että se lopetti matkan mittaamisen nopeuden pudotessa alle 2,5kn . Laittoivat takaisin todeten että mitään vikaa ei ollut , uhkauksella että voisivat veloittaa ehjän laitteen tutkimisesta ( takuuaikana) . Esitin kysymyksen heille spostissa , onko kysymyksessä vika vai ominaisuus ? Saamatta vastausta ! Jos laite lopettaa matkan mittaamisen alle 2,5kn nopeuksissa se pitäisi näkyä laitteen tek.tiedoissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k375056- 823596
- 302983
- 612975
- 92876
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562343- 411828
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91760- 181721
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1341612