Vistakoneeni ei enää löydä eikä lataa tietoturvapäivityksiä. Viruksentorjuntaohjelma W Sekucrity Essentials kyllä on tavallaan toiminnassa mutta pitää päivittää manuaalisesti. Välillä onnistuu ja välillä ei. Kun napsauttaa Updatea "päivityksiä tarkistetaan" palkki liikku vaikka ikuisuuden, mutta mitään ei tapahdu. Viimeisimmät päivitykset asentuivat 16.7. Sen jälkeen ei ole tapahtunut mitään. Tietääkö kukaan johtuisiko se tästä W Security Essentialista, vai onko Vistan tukeminen lakkautettu? Jostain kyllä luin että tukea jatkettaisi huhtikuulle 2017. Joitain korjausasennuksia olen netistä löytänyt mutta ne eivät auta, enkä kaikkia osaa tehdäkään.
Onko Microsoft lopettanut Vistan päivitykset?
8
673
Vastaukset
- ottaa_päähän
Täällä sama ongelma. Koneeni on jo kohtuu vanha, mutta toimiva ja käyttööni riittävä. En vielä viitsisi hankkia uutta konetta pelkästään tämän takia.
- doddamaar
Minulla loppui Vistan päivitykset joskus ennen joulua, kevättalvella joku "murhasi" sen lopullisesti. Nyt sen tilalla pyörii ihan hyvin ihan toinen käyttöjärjestelmä.
- käytössä_huomattua
Sellainen vista toimii ok joka on ollut koko ajan käytössä
Mutta jos vista asentaa nyt tyhjästä jää jotkut ohjelmat toimimattomiksi jostakin syystä tai ei asennu ollenkaan, asennusikkuna katoaa näytöltä
Ota virransäästöt pois päältä ja jätä viikonlopuksi etsimään niitä.
- wincmdos
Avaa komentokehote järjestelmänvalvojana ja suorita nuo yks kerrallaan:
NET STOP wuauserv
RD /S /Q %windir%\SoftwareDistribution\Download
NET START wuauserv
C:\> %windir%\system32\wuauclt.exe /detectnow- ottaa_päähän
Tuosta ekasta käskystä sanoo vaan, että System error 5 has occurred. Access is denied. Järjestelmänvalvojana olen kirjautuneena.
- runas_administrator
.
"On Windows 7, we can use
Start menu -> (in search box, type) cmd -> Right click on search result and choose Run as Administrator"
http://superuser.com/questions/74564/on-windows-7-is-there-a-command-prompt-line-that-can-start-cmd-as-an-administra
eli suorita ruutuun cmd, ---> hiiren oikealla valitse Suorita järjestelmänvalvojana - piti_olla_hakuruutuun
runas_administrator kirjoitti:
.
"On Windows 7, we can use
Start menu -> (in search box, type) cmd -> Right click on search result and choose Run as Administrator"
http://superuser.com/questions/74564/on-windows-7-is-there-a-command-prompt-line-that-can-start-cmd-as-an-administra
eli suorita ruutuun cmd, ---> hiiren oikealla valitse Suorita järjestelmänvalvojanaPiti olla hakuruutuun tuli typo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1818407
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264558- 504118
- 543572
- 513136
- 502880
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262586- 362325
- 292046
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382043