Kysely Vl:lle
Mistä tunnistatte Pyhän Hengen
toisessa uskovaisessa?
9719
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jumala on lahjoittanut uskon kautta lapsilleen "uuden mielen", oman Henkensä, joka opettaa Jumalan lapsen sydämessä. Pyhän Hengen vaikutus näkyy siis ihmisen elämässä. "Jumalan armo, kaikille ihmisille terveellinen, on ilmestynyt. Joka meidät opettaa kaiken jumalattoman menon hylkäämään ja maailmalliset himot ja tässä maailmassa siviästi ja hurskaasti ja jumalisesti elämään." (Tiit.2:11-15)
..voi vl väitää - kuten usein näkee - että PH:n voi tunnistaa vain vl:issä?
Jumalattoman menon hylkääminen on tyypillistä kaikille elävässä uskossa oleville.
Ellei sitten ole niin että esim. korvakorujen käyttö olisi sellaista jumalatonta menoa ja maallista ja syntistä ja vaikka mitä.
ja mikä on sen tulosta että on sisäistänyt raamatun sanoman lähimmäisen rakastamisesta, anteeksiannosta jne?
Itselläni on sellainen käsitys, että toinen vl tunnistaa toisen näiden ulkoisten merkkien kautta (meikittömyys jne.)
Miten VL erottaa toisen uskontokunnan edustajasta, joka meikitön ja korvakoruton jne, sen, että tämä ei ole oikealla tavalla uskomassa? Kaanaan kieli vai mikä? Ja jos se on vl-fraseologia, niin sekin tulee oppimisen kautta.
Pyhähengen salaisuutta pääsee kokemaan vain ja ainoastaan Jumalan armosta. Sitä ette voi järjellä ymmärtää, vaikka kuinka yrittäisitte. "Etsikää ensin Jumalan valtakunta niin sen ohella kaikki muukin teille annetaan".
pirukin uskoo Jumalaan.
muslimi.
Yrittäkää jo ymmärtää, että muslimit eivät usko Jeesukseen kuten uskovat kristityt. Heille Jeesus on profeetta, ihminen, ei muuta. Siis aivan tavallinen ihminen, joka oli vain hyvä profeetta!! He eivät usko Jeesuksen olleen Jumalan poika ja ylösnoussut kristus!! Jälkimmäistä uskoa jeesus vaatii Ut:n mukaan, ei uskoa siihen, että hän olisi ollu ihminen. Kyllähän kaikki Jeesuksen aikalaiset näkivät Jeesuksen olleen ihminen, mutta ne pelastuivat, jotka uskovat hänen olevan Jumalan poika!!! Ettekö te lue Raamattua?
Eiko se olekin niin että... Uskoo Jeesukseen.. siis Jeesuksen OPETUKSIIN!
Jeesuksen kuoleman jälkeen syntyi kaksi liikettä, toinen, ns. Jeesus-liike, jatkoi Jeesuksen sanoman opettamista, toinen taas vei sanomaa ylösnousseesta Jeesuksesta. Nämä ovat kaksi eri asiaa.