Yläasteella oli aikoinaan teroittaja - muistatko?

Orimattilan yläaste oli aikoinaan paikka jossa teknisentyön luokassa oli jopa oma teroittaja palkattuna.
8205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

En muista. Oletko nähnyt unta vai.

Äänestä

Muistan hyvin tuon miehen, pitkä komea tumma mies joka teroitti pyydettäessä kaikkien kynät ja pani ne penaaliin. Teroittajan nimi oli Mohammed ja hän oli kotoisin irakista, lapset ja koko henkilökunta rakastivat teroittaja Mohammedia.
Muistan sen päivän kuin eilesen kun kuulimme, että Mohammed joutuu jättämään meidät. Mohammedin äiti oli sairastunut ja hänen piti lähteä takaisi irakiin hoitamaan äitiään. Koulu ei tämän menetyksen jälkeen ollut enään entisensä!

Äänestä

Oli 80-luvulla, vaalea, asiallinen ja ahkera korjausmies. Koululla oli erikseen vahtimestari ja talonmieskin, jotka kiistelivät mikä homma ei kuulu kummallekaan. Terottaja konmensi poikia, niin keksivät sanoa "kynänterottajaksi" . Juhani kyllä piti teknisen työn työkalutkin tikissä, ei tarvinnut kansallisopiston piirissäkään ensimmäiseksi siiviilien laittaa koneita penskojen jäljiltä kuntoon.

Äänestä
  • Manu ol vaksi ja talkkari ol Salminen ja sen teroittajan nimee en muist, mutta " räppä" ol sen teroittajan kaver. Ol ne hyvii aikoi.

    Äänestä

Titteli oli kalustomestari....Eskonsalo

Äänestä

Nykyään luitsimia terottaa suutari Erkkon tiellä. kannattaa kysellä.

Äänestä
  • Mukava mies. Harva vaan enää tarvittee terottajaa kun aina ostetaan uuvet luistimet jos tylstyy.

    Äänestä

Mikä teloittaja ylä asteella vai? Joskus historian alku aikoina Orimattilassa oli teloittaja niin muistan historian tunneilla kerrotun. Joskus 1200 luvulla kait.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muistuumieleeni kirjoitti:

Orimattilan yläaste oli aikoinaan paikka jossa teknisentyön luokassa oli jopa oma teroittaja palkattuna.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu