Tynkkynen haastaa Soinin

Sanokaaminunsanoneen

Tynkkynen haastaa Soinin ja koko puolue-eliitin persujen seuraavassa puoluekokouksessa. Nyt vasta valkeni, miksi Perussuomlaisten nuorten puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen jättää nuorisopolitiikan toimittuaan vasta kaksi vuotta järjestön puheenjohtajana. Hänhän on järjestön historian menestyksekkäin puheenjohtaja, jonka ansiosta persunuorista kuulee kokoajan.

Ei se vain käy järkeen, että hän "ilman mitään syytä" jättäytyy pois, kun edelliset puheenjohtajat olivat vähintään neljä vuotta vallassa. Jossain haastattelussa hän taisikin sanoa, että kertoo jatkosuunnitelmista kun sen aika on.

Nyt kun persujen uudet galluplukemat on enää 7,6%, taitaa Tynkkynen olla oikeassa, että PS on toiminut väärin hallituksessa PS-äänestäjien näkökulmasta. Mutta se tässä huolettaa, että jos Tynkkynen haastaa Soinin, hän saattaa tehdä puolueesta eurooppalaisen maahanmuuttokriittisen version ja se ei olekaan sitten kevyttä maahanmuuttokriittisyyttä.

5

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pspuolue

      Tynkkynen saa ilmaisen majoituksen ja ruoan sekä tatuoidut ystävät.

    • Kyl sellasen RKP:n kokoisen takiaispersupuolueen vielä kestäs, jos ne ei hyysäisi rasisteja. Haihtuuha ne pierutki pihalla. Muuten saa puolestani painua unholaan koko puolue.

    • Antipersux

      Sinäkö siis ihan tosissasi väität että housuunpaskojasta BB-pellestä ja seksuaalisesti moniulottoisesta Tynkkysestä tulee mahdollisesti Suomen seuraava pääministeri?

      Nimittäin jos persut ovat seuraavien vaalien jälkeen Tynnkysen johdolla Suomen suurin puolue, niin kuin palstan pöhöpersut uskovat, niin sen jälkeen pääministerin nimi on Tynkkynen.

      • Tynkkytön

        Miksi en voisi olla? 😉


      • 1712

        Tynkkysestä tulee ainakin persujen puheenjohtaja ja ulkoministeri. Mitä sitten seuraavien vaalien jälkeen, jää nähtäväksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3209
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3077
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2942
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2621
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2132
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1689
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1657
    8. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1649
    9. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1645
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1576
    Aihe