Kokemuksia B&W stereoista XC90/S90/V90

Mitenkäson

Ootteko päässy koittamaan ja mitä mieltä olette? Päälle 3 tonnia maksaa ja vakionakin tosin on aikas hyvät laitteet jotka soi kirkkaasti eikä rätise. Olen nyt kokeillut useammassa autossa kun on tullu koeajoja suoritettu S90 volvoilla useampaan otteeseen. Onhan ne hyvät kyllä. Vakio stereot on vaan myös todella hyvät ja ehkä yhdet parhaista vakio laitteista? Mersun E sarjassa 2003 alkaen oli vakiona myös todella hyvät laitteet se on oikeen jäänyt mieleen. B&W soittimet soi todella hienosti ja saa laittaa volaa ihan miten paljon vaan ja ääni senkun paranee, näissä on sellanen hieno juttu että ääni kuulostaa todella makeelta jo hiljasella volyymilla eikä tarvi huudattaa. Göteborgin konserttisali asetuksella soi aika hauskasti ja ääni on pelottavan lähellä sitä että se artisti huutaisi laulujaan sun edessä:) 3 donaa on tietysti rahaa eikä nuo stereot vaikuta vaihtoarvoon mitenkään niin pitää miettiä toki. Yksi hieno juttu on se että ne soittimet näyttää ihan sairaan hyvältä ja kaiuttimet on hienosti näkyvillä. Oletko sinä ruksannut nuo soittimet?

8

7348

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anttimuuri

      Eiköhän kannattaisi ostaa joku muutaman tonnin katiska tässä maassa, eikä tuhlata järjettömiä rahasummia uusiin kosliin. Tuo 90-sarja ei ole autoa kummempi, ja pian sitä ei ihastele kukaan kun mallin uutuudenviehätys on ohi. Ja arvo laskee heti 15-20% kun ajat sen ulos autokaupasta. Osta vaikka joku 2,5-litraisella bensakoneella oleva 850 tai 900-sarja viime vuosituhannelta ja ajat sillä kauan, kun korikaan ei ruostu. Vai että vielä jotkut typerät sikakalliit jumputuslaitteet, huooh.

    • krammari

      Osta pois, vai loppuko rahat?

    • NovaStart

      Moro, tilasin auton noilla B&W systeemeillä. Nyt auto viikon ollut käytössä. Kaikki pitkät matkat on ilo ajaa autolla hyvästä äänentoistosta nauttien. Olen nelivuotiaan isä joten oma aika on kortilla. Ipod toimii hyvin sensuksen kanssa. Suosittelen. Jos jotain muuttaisin niin tilaisin auton laminoiduilla sivulaseilla. Lasit maksaa muutaman satasen.

    • NovaStart

      Inscription mallien äänentoisto on aika lähellä B&W:tä jos et ole hifisti.

      • Ylivoimaaa

        No niillä inscriptionin peruskamoilla jotka on muuten samat kun momentumissa ei ole mitään tekemistä bw soittimien kanssa. Ne perusvehkeet on ihan hyvät muttei mitään noihin bw verrattuna. Aivan eri planeetalta. Bw soittimet on niin hyvät etten ole koskaan kuullut vastaavaa soundia.


    • EiHifisti

      Minä otin Busines-mallin vakioäänentoiston ja kaduttaa. Sitä kun ei päässyt missään etukäteen kuuntelemaan. Varsinkin takana ääni on kehno. Pojalla oli laadukas Focalin kolmitiesarja ja päätettiin kokeilla. Taakse tulos vain huononi: yhtä puuroa. Eteen terävöitti kyllä mutta minkäännäköistä bassoa ei saatu aikaiseksi jakosuotimen säädöistä huolimatta. Ilmeisesti pienitehoisen vahvistimen haitat koetetaan peittää suttuisella äänellä.

    • Anonyymi

      Wilkinsin systeemi on ollu vuoden käytössä v60 volvssa, aivan saakelin hyvä ääni ja voimakas basso. eikä rätise edes täysillä tehoilla. ehdottomasti suosittelen!

    • Anonyymi

      BW soittimet on parhaat niin volvossa kuin uusissa bemareissa. Näitä parempi et autoon saa. Mitään tekemistä minkään harman kardonin tai muun perus hifin kanssa. BW on aivan omassa luokassaan.

      Vanhat volvot ei olleet vielä volvoja vaan pelkästään nämä uudet on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      629
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      490
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      417
    Aihe