aivotärähdyksen jälkeinen pää/niskan nykiminen

huolissaanoleva15v

Eilen n 20 h sitten, olin pitkälahden supercornerissa riehumaan ystäväni kanssa ja sattui pieni tapaturma jossa lensin suht pehmeällä alustalle niskoilleni. Taju ei lähtenyt mutta kuulin pientä rutinaa niskasta jonka jälkeen rupesi koskemaan niinkuin normaalissa lihas venähdyksessä. Oli hiukan sekava oli mutta pystyin kävelemään ja vastaamaan kysymyksiin. Noin puoli tuntia tapaturman jälkeen huomasin pään takaoikean olevan hiukan tunnoton, mutta tunsin kyllä kosketuksen. Oikean silmän nurkassa oli sumea kohta joka kuitenkin hävisi muutaman tunnin jälkeen.
Kävelimme 2km bussilla jonka aikana alkoi päähän koskea ja pyörryttää. Istuin alas eikä pääkipu loppunut, mutta pyörrytys lakkasi. Ajattelin että en ollut syönyt kunnolla mutta jälkeen päin ajatellen ei se sitä ollut. Yritin syödä, mutta ei maistunut.
Nukuin hiukan bussissa ja pääkipu lakkasi mutta kun avasin silmät ja katselin ympärilleni, kipua alkoi taas.
Meni pari tuntia ja tuli erittäin huono olo ja oksennus. Sen jälkeen oli hyvä olo, ei koskenut päähän ei pyörryttänyt, mutta niska kipu venähdyksestä ei ollut tietenkään poissa.
Seuraavana päivänä n 20 h tämän jälkeen on erittäin hyvä olo muuten, mutta pää/niskanahassa päätä kääntäessä tuntuu nykimistä, kuin joku nykisi hiuksista.
Lääkärissä en ole käynyt koska olo on moitteeton, mutta epäilen lievää aivotärähdystä, ja mietityttää tuo päänahan nykiminen, onko jotain vakavaa vai johtuuko vain lihasten jäykkyyttä?

3

442

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huolissaanoleva15v

      Ainiin ja vieläkin pään takaoikea on tunnetun tuntuu samalta kuin jalka olisi "nukahtanut". Tunnen kosketuksen mutta se tuntuu erilaiselta kuin vasenta puolta koskettaessa.

    • lukior

      kannattaa soittaa päivystykseen ja kertoa oireestasi.Päset ehkä pään kuviin ja pois-suljetaan verenvuoto sisältä,eli saattaa olla että joku suoni vuotaa ,,,tai sitten ei,mutta outoja tuntemuksia sulla nyt.Päävammoissa kannattaa mennä kuvauksiin aina.

    • älä.odota

      Päävammat otettava aina vakavasti.
      Seuraukset voivat ilmetä viiveellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      416
      1991
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      180
      1475
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      149
      1467
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1366
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1166
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      917
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      113
      907
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      65
      739
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      675
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      655
    Aihe