Eilen n 20 h sitten, olin pitkälahden supercornerissa riehumaan ystäväni kanssa ja sattui pieni tapaturma jossa lensin suht pehmeällä alustalle niskoilleni. Taju ei lähtenyt mutta kuulin pientä rutinaa niskasta jonka jälkeen rupesi koskemaan niinkuin normaalissa lihas venähdyksessä. Oli hiukan sekava oli mutta pystyin kävelemään ja vastaamaan kysymyksiin. Noin puoli tuntia tapaturman jälkeen huomasin pään takaoikean olevan hiukan tunnoton, mutta tunsin kyllä kosketuksen. Oikean silmän nurkassa oli sumea kohta joka kuitenkin hävisi muutaman tunnin jälkeen.
Kävelimme 2km bussilla jonka aikana alkoi päähän koskea ja pyörryttää. Istuin alas eikä pääkipu loppunut, mutta pyörrytys lakkasi. Ajattelin että en ollut syönyt kunnolla mutta jälkeen päin ajatellen ei se sitä ollut. Yritin syödä, mutta ei maistunut.
Nukuin hiukan bussissa ja pääkipu lakkasi mutta kun avasin silmät ja katselin ympärilleni, kipua alkoi taas.
Meni pari tuntia ja tuli erittäin huono olo ja oksennus. Sen jälkeen oli hyvä olo, ei koskenut päähän ei pyörryttänyt, mutta niska kipu venähdyksestä ei ollut tietenkään poissa.
Seuraavana päivänä n 20 h tämän jälkeen on erittäin hyvä olo muuten, mutta pää/niskanahassa päätä kääntäessä tuntuu nykimistä, kuin joku nykisi hiuksista.
Lääkärissä en ole käynyt koska olo on moitteeton, mutta epäilen lievää aivotärähdystä, ja mietityttää tuo päänahan nykiminen, onko jotain vakavaa vai johtuuko vain lihasten jäykkyyttä?
aivotärähdyksen jälkeinen pää/niskan nykiminen
huolissaanoleva15v
3
368
Vastaukset
- huolissaanoleva15v
Ainiin ja vieläkin pään takaoikea on tunnetun tuntuu samalta kuin jalka olisi "nukahtanut". Tunnen kosketuksen mutta se tuntuu erilaiselta kuin vasenta puolta koskettaessa.
- lukior
kannattaa soittaa päivystykseen ja kertoa oireestasi.Päset ehkä pään kuviin ja pois-suljetaan verenvuoto sisältä,eli saattaa olla että joku suoni vuotaa ,,,tai sitten ei,mutta outoja tuntemuksia sulla nyt.Päävammoissa kannattaa mennä kuvauksiin aina.
- älä.odota
Päävammat otettava aina vakavasti.
Seuraukset voivat ilmetä viiveellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1372405Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3461880- 401557
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311373Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281310Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104850Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752