Lentokenttä

Leveäkola

Noniin Siltakylästä alkaa lentokoneet nousemaan ja laskemaan kentän valmistuttua.
Nyt tarvittaisiin kolamiehiä ja naisia ensi talveksi pitämään kenttä lumestavapaana eli jos omaat kolan niin kunnantoimistoon kanattaa laitttaa hakemus.

19

1392

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkylä

      Eiks se tuu Pyhtäälle?

      • Rumpumaha2016

        Kyllä, isolle kirkolle. Lähelle Pyhtään tanssilavaa.


    • piipipienipyörii

      Ei tule Ollin haaveita, kentälle ois luvistus ja hintaa kaikkineen noin 7 miljoonaa alkuun, ei ole liiketaloudellisesti millään kannattavaa. Ei tule hotellia, ei kauppakeskusta, ei myllyjä, ei motellinrantaa, ei muuta kuin kunta on entisen yritysmiehen kulissi. Ollaan polleeta, mutta kaikki on mänt. PA mutta hovissa pyörii kavereille kunnan rahat.

      • KENTTÄONJO

        Kymin lentopaikka (ICAO: EFKY) on Kotkassa sijaitseva lentokenttä. Lentokenttä on nykyisin aktiivinen purjelentopaikka. Lentokentän yhteydessä toimii Karhulan ilmailukerhon lentomuseo. Lentokentän vieressä on myös Lentotekniikan Kilta ry:n vuonna 1999 pystyttämä Hävittäjälentolaivue 34:n muistopatsas


    • Loppuhäämöttää

      Kuinka kauan valtuutetut ja kuntalaiset yleensäkin viitsii kuunnella ja katsella tätä pelleilyä. Kohta varmaan haetaan kaupunkioikeuksia ja samoin tein pääkaupungiksi? Kannattaisi sitäkin pohtia, ainakin joku tuttu konsultti saataisiin työllistettyä.

    • Paljon_melua_tyhjästä

      Jokohan saa kohta varata lentolipun välille Pyhtää-Hanko?

    • OH-DZF

      Minen kyllä usko että se melu kuuluisi Hankoon saakka?
      Hankolaisten kälätys kyllä kuuluu Pyhtäälle.

    • Lentämään

      Hieno asia saada lentokenttä

    • pilottikohan

      Kyllä maailmaan ääntä mahtuu, tervetuloa kenttä ja lentäjät.

    • Hospotiposmoti

      Sulo Vilenin alias paljastuu! Olli Nuuttila hahahah, ollaa rauhassa vilenin kenttä ei tule, eikä muutkaan kotkotukset. Eläkettä odotellessa lypsää kokkareiden avustuksella kuntaa kuiviin. Kohta on taas nostamassa johtajasopimuksen bonusta. Hyvät veljet siunaa.

    • OH-DZF

      Mitä siellä valtuustossa asiasta puhuttiin?

      • baarikannattaa

        Ainut mikä Pyttiksel kannattaa on baari...


      • Pyhtääläinen

        Ihan hoitoa vailla taitaa toi Nuuttila olla! Juuri kun järkiin tulivat tuulivoimaloiden kanssa niin vielä tyhmemmän idean keksivät!!!


    • OH-DZF

      Nyt kannattaa jo alkaa niitä valituksia laatimaan.

    • Orimattila_oikea_paikka

      " KENTTÄONJO

      22.2.2017 11:30
      Kymin lentopaikka (ICAO: EFKY) on Kotkassa sijaitseva lentokenttä. Lentokenttä on nykyisin aktiivinen purjelentopaikka. Lentokentän yhteydessä toimii Karhulan ilmailukerhon lentomuseo. Lentokentän vieressä on myös Lentotekniikan Kilta ry:n vuonna 1999 pystyttämä Hävittäjälentolaivue 34:n muistopatsas "

      Kotkassa siis on jo lentokenttä, joka palvelee pääasiassa pinenkoneita ja laskuvarjohyppelijöitä, mutta kyllä sielä isompaankin toimintaan vapaata kapasiteettia on.
      Orimattila on niin paljon paremmassa paikassa Pyhtääseen nähden, että sinne olisi saatava kenttä ja aika nopeasti. Valtatie 4. tai juna vie ja tuo aivan viereen.

    • SorbuksenTauno

      Pian laskeutuu ensimmäinen kone.

    • Pyttisbo

      Sietämätön melu, metsät kaadettu peninkulman säteeltä, kalliot murskattu ja soraharjut raiskattu.
      Totta vai tarua?

      • Kkylä

        Ihme valitusta joka asiasta, ei kait Pyhtään tarvitse jäädä museoitumaan ja kehityksen jalkoihin? Taitaa suurimmat valittajat olla ulkopaikkakuntalaisia.


      • Pyttisbo

        Siis tottako?
        Ensimmäinen kohta ei ole totta, muut ovat, mutta ei lentokentän takia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1431
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1297
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      135
      1043
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      897
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      846
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      54
      822
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      774
    Aihe